Aptuveni septītajai daļai pāru bērna ieņemšana var kļūt par ilgstošu un sarežģītu procesu, kas var prasīt vismaz vienu vai pat vairākus gadus. Daļa no šiem pāriem, kas nesekmīgi cenšas tikt pie bērna, to nespēj panākt fizisku problēmu dēļ. Taču lielākā daļa pāru ir vienkārši "mazāk auglīgi", un viņiem ir tikai nedaudz vairāk jāpacenšas.
Viņiem var ieteikt sekojošo.

Lieto pretklepus sīrupu. Kad vēl nebija izgudrotas modernās medicīnas metodes, daudzi ārsti ieteica sievietēm ovulācijas laikā četrreiz dienā dzert pretklepus sīrupu, kas satur gvaifenezīnu, iesaka ASV neauglības ārstēšanas speciālists Arturs L. Visots. Un šis ieteikums joprojām ir izmantojams, jo gvaifenezīns sašķidrina dzemdes kakla gļotādu, atvieglojot spermatozoīdien pārvietošanos un ļaujot sasniegt olšūnu.

Dzimumakta veikšanai neizmanto rūpnieciski ražotos lubrikantus, kas var bojāt spermu un kavēt spermatozoīdu nokļūšanu līdz olšūnai, iesaka Kalifornijas ginekologs Džons Vilemss. Vislabāk, ja izdodas iztikt ar sievietes maksts dabisko mitrumu.

Taču, ja papildu lubrikācija dzimumakta laikā tomēr ir vajadzīga, palīdzēt var olas baltums. Tā kā olas baltums, tāpat kā sperma, ir tīrs proteīns, kā spermas "transportētājs" tas ir labāks par citām vielām.

Ja maksts sausums dzimumakta laikā sagādā problēmas, ginekologi iesaka kā lubrikantu izmantot olas baltumu tajās dienās, kad tev ir ovulācija, bet pārējās dienās vari lietot rūpnieciski ražotos lubrikantus. Tomēr olas baltumu nedrīkst lietot tad, ja tev pret to ir alerģija, un, pirms dzimumlocekļa vai maksts samitrināšanas ar olas baltumu, tas noteikti jāatdala no olas dzeltenuma.

Lieto vairāk C vitamīna. ASV mediķu veiktie pētījumi liecina, ka lielas C vitamīna devas var palīdzēt novērst dažus neauglības gadījumus. Teksasas universitātes mediķu veiktajā pētījumā novērots, ka vīriešiem, kas dienā uzņemamo C vitamīna devu palielināja līdz 1000 miligramiem (dietologu ieteiktā dienas deva ir 60 miligrami), spermā palielinājās spermatozoīdu daudzums, un palielinājās arī spermatozoīdu kustīgums un dzīves ilgums.

Atmet smēķēšanu. Brīdinājums smēķētājām: sievietēm, kas smēķē, grūtības ar bērna ieņemšanu rodas biežāk nekā nesmēķējošajām. Arī šis fakts apstiprināts zinātniskos pētījumos, lai gan speciālistiem vēl nav izdevies noskaidrot, kāds tam ir bioloģiskais iemesls. Tātad, ja tu smēķē, tad atmešana var uzlabot tavas izredzes ieņemt bērnu.

Dzīvo veselīgi. Smēķēšana nav vienīgais kaitīgais ieradums, kas var samazināt iespēju ieņemt bērnu. ASV Nacionālā Vides veselības zinātņu institūta pētījumi liecina, ka sievietēm, kas dienā izdzer kaut vai tikai vienu krūzi kafijas, izredzes ieņemt bērnu konkrētajā menstruālajā ciklā var samazināties uz pusi (salīdzinājumā ar sievietēm, kas kofeīnu nelieto). Tomēr ārsti norāda, ka atteikšanās no kafijas daļai sieviešu var palīdzēt, bet citām - nē.

Ir vēl arī citi faktori, kas jāņem vērā, risinot neauglības problēmu. Nepietiek atteikties tikai no kāda kaitīga ieraduma, svarīgi ir, lai viss tavs dzīvesveids būtu veselīgs, tāpēc nelieto narkotikas un alkoholu un izvairies arī no nevajadzīgiem medikamentiem. Sievietēm, kas mēģina ieņemt bērnu, mediķi iesaka arī sākt lietot grūtniecēm domātos vitamīnu preparātus.

Uzdāvini vīram bokseršortus. Dažiem vīriešiem kļūt par tēti liedz neveselīga apakšveļa. Cieši pieguļošas apakšbikses piespiež sēkliniekus ķermenim, un ķermeņa siltums bojā spermu. Tāpēc mediķi iesaka vīriešiem auglības uzlabošanai valkāt brīva piegriezuma bokseru šortus.

Neļauj vīram gulēt karstā vannā. Arī karstais vannas ūdens var bojāt spermas kvalitāti un kustīgumu, tāpēc, ja tavs vīrietis vēlas kļūt par tēti, iesaki viņam neiet karstā vannā.

Mīlējoties, izmantojiet misionāru pozu. Lai gan parasti dzimumakta poza bērna ieņemšanu nekādu neietekmē, tomēr misionāru poza nodrošina labāku spermas kontaktu dzemdes kaklu - un dažos gadījumos tam var izrādīties izšķirošā nozīme.

Seko menstruālā cikla kalendāram. Lielākā daļa auglības speciālistu uzsver, ka ir jāmēģina ieņemt bērnu vismaz vienu gadu, un tikai tad, ja šajā laikā grūtniecība nav iestājusies, var pieņemt, ka pārim ir problēmas ar bērna ieņemšanu.

Ja sievietes menstruālais cikls ir 28 dienas, tad ovulācija parasti sākas cikla 14. dienā. Ja menstruālais cikls sievietei ir neregulārs, tad ovulācija sāks 14 dienas pirms nākamā gaidāmā menstruālā cikla. Lai noskaidrotu sava cikla īpatnības, iesakām vairākus mēnešus kalendārā atzīmēt cikla norisi.

Izmanto testa komplektu auglīgo dienu noteikšanai. Aptiekā var nopirkt komplektus, ar kuru palīdzību tu varēsi noteikt dienu, kad tev sākas ovulācija. Ar šī komplekta palīdzību no cikla 16. vai 17. dienas katru vakaru ir jāpārbauda urīns. Kad testa rezultāts ir pozitīvs, nākamajā dienā jāmēģina ieņemt bērns.

Pamēģiniet vēlreiz. Daudziem pāriem ir maldīgs priekšstats, ka vīrieša pirmā ejakulācija ir vislabākā. Patiesībā izredzes ieņemt bērnu ir lielākas tad, ja vīrietim pirmā ejakulācija bijusi divas dienas pirms sievietei sākusies ovulācija, un tad pāris nogaida, līdz sievietei sākas ovulācija. Parasti šajā otrajā ejakulācijā, kurai jānotiek ovulācijas laikā, vīrieša spermas kvalitāte ir labāka.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!