Foto: Shutterstock
Vai tu jebkad esi sēdējusi, raugoties uz guļošu bērnu un domājot, kāpēc viņa mierīgajā sejā parādās tik daudzas izpausmes? Iespējams, tevi mulsina tas, kā tavs perfekti apčubinātais ķipars miegā bieži rauc pieri. Vai kaut kas viņu uztrauc? Ļoti ticams, ka tavs bērns sapņo.
Patiesībā pētījumi liecina, ka bērns pat var pavadīt sapņos 100 procentus laika 30 grūtniecības nedēļās, kamēr viņš atrodas tavā vēderā!

Miega cikls

Miegam ir četri posmi, kad mūsu smadzeņu viļņi ir diezgan mierīgi. Šis cikls ilgst apmēram 90-120 minūtes. Mēs varam redzēt sapņus jebkurā laikā, bet tie sapņi, kuri vislabāk paliek atmiņā un ir visvizuālākie, ir redzami atsevišķā posmā ar nosaukumu REM (rapid eye movement - ātras acu kustības). Šajā posmā mūsu smadzenes aktīvi darbojas, acis nepārtraukti kustas zem mūsu plakstiņiem, asinsspiediens paaugstinās, pulss un elpa var paātrināties, taču ķermenis joprojām ir it kā paralizēts (izņemot dažas roku un sejas kustības).

Tas var notikt četras līdz piecas reizes naktī. Uzticami pētījumi ir apstiprinājuši šo laiku kā sapņošanas laiku pat bērniem. Mēs sapņojam gandrīz 20 procentus no laika, ko pavadām miegā un bērni pirmo sešu dzīves mēnešu laikā sapņo nedaudz vairāk par pusi no laika, ko pavada miegā.

Interesanti tas, ka tava bērna smadzeņu vizuālā daļa ir aktīvāka jaundzimušā REM miega posmā nekā pieauguša cilvēka miegā. Tas nozīmē, ka bērna iztēle darbojas ļoti aktīvi.

Kāpēc?

Mūsu sapņi palīdz mūsu labsajūtai un ļauj mums integrēt un uztvert daudz informācijas, ko mēs saņemam, esot nomodā.

Ir saikne starp sapņošanu un smadzeņu attīstību - jo vairāk smadzenes attīstās, jo vairāk samazinās REM. 12 mēnešu vecumā tavs bērns sapņo apmēram 35 procentus no laika, ko pavada miegā. Bērniem sapņošana ir svarīga garīgajai attīstībai un, iespējams, ir "vingrojumu" tips smadzenēm, kas ir nepieciešams prāta stimulācijai. Šķiet, ka smadzenes vienkārši nevar izslēgties, tādējādi sapņošana notiek, kamēr ķermenis iegūst sev nepieciešamo atpūtu.

Un par ko viņi sapņo?

Diemžēl mazi bērni nevar mums to pateikt, bet daži svarīgi pētījumi ar dzīvniekiem liecina, ka mazuļi, iespējams, sapņo par lietām, kas ir būtiskas viņu izdzīvošanai. Pastāv arī hipotēzes, ka viņi, iespējams, trenējas sociālajā mijiedarbībā, piemēram, smaidīšanā, rokas pastiepšanā, apskaušanā utt. Tieši tāpat kā bērns to apgūst rotaļās.

Psihologs un hipnotizētājs Staņislavs Grofs, kurš palīdzējis pieaugušajiem atcerēties viņu pieredzi piedzimstot, norāda, ka sapņojošs bērns, iespējams, arī mēģina sabalansēt un dziedēt iekšējās atmiņas, kas viņam nāk līdzi jau no grūtniecības perioda, piedzimšanas brīža un laika pēc dzemdībām. Šāda veida sapņošana, iespējams, izskaidro murgus, no kuriem cieš daži zīdaiņi un mazi bērni. Citiem vārdiem sakot, tava bērna sapņi palīdz viņam nostabilizēt domas un saprast visu, kas ir noticis kopš laika, ko viņš pavadīja dzemdē. Pārvākšanās no tumšas, drošas, ūdeņainas pasaules trokšņa, stimulācijas un cilvēku eksplozijā ir diezgan liels ceļojums!

Un murgi?

Vai tavs četrus vai piecus gadus vecais bērns ir tevi izbiedējis, nakts vidū sākot kliegt vai metoties laukā no gultas? Tās ir nakts šausmas, mistiski miega traucējumi, kas vienmēr notiek visdziļākajā bezsapņu miega daļā, parasti vienu līdz divas stundas pēc aizmigšanas. Viņa acis, iespējams, ir plati atvērtas, taču viņš nav pamodies un neapzinās tavu klātbūtni. Atšķirībā no murgiem, bērns uzreiz pēc šīs epizodes aizmigs un nākamajā rītā šo incidentu neatcerēsies. Murgus atceras un tas parasti ir labs iemesls, lai bērns ierāptos mammas un tēta gultā.

Citi viedokļi

Psihologi vienmēr ir uzskatījuši sapņus par veidu, kā saprast zemapziņu un apspiestās jūtas, tāpēc tie ir svarīgs veids, kā sazināties ar savu patieso iekšējo būtību.

Daudzās kultūrās un iezemiešu ciltīs pastāv uzskati, ka sapņošanas laiks ir svarīgāks nekā laiks nomodā, jo tajā laikā mēs saņemam svarīgus ziņojumus un informāciju caur mūsu pašu garu. Ir bezgalīgi daudz stāstu par cilvēkiem, kuri miega laikā ir saņēmuši brīdinājumu vai "apmeklējumu", kas ir palīdzējis vēlāk dzīvē.

Lai kādi arī būtu tavi uzskati, sapņi ir radoši, skaisti un nepieciešami. Atceries, sadalījums starp realitāti un fantāziju pirmo dzīves gadu laikā arī ir ļoti neskaidrs, tāpēc ir svarīgi izrādīt interesi un ieklausīties tava bērna sapņos. Palīdzi viņam tajos saskatīt brīnumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!