Šajā rakstā apkopoti 12 aizliegumi un ierobežojumi – lietas, no kurām topošai mātei šajā īpašajā laikā labāk izvairīties vai arī tās darīt/baudīt ļoti ierobežotā daudzumā.
Alkohols
Lai gan bieži tiek uzsvērts, ka “no vienas glāzītes jau nekas slikts nenotiks”, tomēr grūtniecības laikā vislabāk ievērot bausli: pirkstus nost no visa, kas ir alkoholisks. Jo trūkst skaidru norāžu par to, tieši no cik liela mātes uzņemtā alkohola daudzuma cieš embrijs. Droši zināms ir tikai tas, ka regulārs alkohola patēriņš kaitē vairāk nekā šad un tad iedzerts alkoholiskais dzēriens, un jo vairāk alkohola uzņemts, jo bīstamāk tas ir bērnam. Taču tas diemžēl nenozīmē, ka ja es retu reizi iedzeršu pa glāzītei stiprāka dzēriena, mans bērns nebūs apdraudēts. Arī nelieli alkohola daudzumi var izraisīt attīstības aizkavēšanos un smadzeņu vai orgānu darbības traucējumus.
Cigaretes
Cigaretes paaugstina spontānā aborta risku un divkāršo priekšlaicīgu dzemdību risku. Smēķētāju bērni pēc dzimšanas sver vidēji par 200 gramiem mazāk nekā citi un ir jutīgāki pret infekcijām. Katra neizsmēķētā cigarete nāk par labu bērnam, uzskata ginekologi.
Badošanās
Lai gan grūtniecības laikā nav vēlams pārlieku pieņemties svarā – grūtnieces tomēr nedrīkstētu badoties, lai notievētu. Uztura samazināšana ir ļoti kaitīga gan mātei, gan bērnam. Tikpat maz ieteicamas ir augļu vai rīsu dienas, atūdeņošanas nolūkā. Mūsdienās ir zināms, ka šāda diēta nepalīdz mātei atbrīvoties no liekā ūdens uzkrājumiem organismā.
Ieteicams ir līdzsvarots uzturs, kas satur visas svarīgākās uzturvielas. Tās var uzņemt ar augļiem, dārzeņiem, saknēm, salātiem, pilngraudu produktiem, piena produktiem, mazliet gaļas un zivīm, kā arī bagātīgu šķidruma patēriņu.
Ēst par diviem
Grūtnieču kāre uz skābiem gurķīšiem ir jau gandrīz kā sakāmvārds. Daudzas sievietes grūtniecības laikā piedzīvo agrāk nebijušas izsalkuma lēkmes, un ar labi domāto teicienu “jāēd par diviem” arī šodien tiek uzturēts viedoklis, ka topošai mātei būtu jāēd arī mazuļa vietā. Tomēr uztura speciālisti iesaka atturēties no pārmērīgas kaloriju uzņemšanas grūtniecības laikā. Līdz ar strauju pieņemšanos svarā paaugstinās grūtniecības diabēta vai grūtniecības laika asinssaindēšanās risks.
Grūtniecēm paaugstinātās devās jāuzņem galvenokārt olbaltumvielas, vitamīnus un minerālvielas, ko prasa pārmaiņas vielmaiņā un bērna attīstība. Uzturam ir jābūt arī daudzveidīgam un ar daudziem svaigiem pārtikas produktiem. Jāizvairās no ļoti trekniem ēdieniem un saldumiem.
Nepasterizēta piena produkti
Produkti no nepasterizēta piena satur listērijas - baktērijas, kas var izraisīt listeriozi. Tā ir infekcija, kas bīstama galvenokārt veciem un slimiem cilvēkiem, taču var arī stipri kaitēt embrijam, jo šīs baktērijas spēj izlauzties cauri placentas barjerai. Lai gan šo grūtnieces infekciju var ārstēt ar antibiotikām, taču listerioze tiek reti atpazīta, jo gandrīz neatšķiras no gripas simptomiem.
Lai grūtniece izvairītos no listeriozes, kā visbīstamākos speciālisti norāda sekojošus pārtikas produktus:
- jēla gaļa, gaļas produkti (visbiežāk tiek minēta cāļa gaļa, ko lieto sendvičos);
- piena produkti (nepasterizēts piens, mīkstie sieri, piem. brinza, feta, kamambērs, rikota, brī);
- augu izcelsmes produkti (dažādi salāti);
- olas;
- dažādas pastētes;
- jūras produkti (gliemenes, zivis).
Jēla gaļa
Lai izvairītos no toksoplazmozes infekcijas, topošai mātei vajadzētu atteikties no jēlas gaļas patēriņa uzturā, lauka salātus un dārzeņus kārtīgi mazgāt, bet kaķu tualetes tīrīšanā un dārza darbos izmantot saimniecības cimdus. Toksoplazmozes infekcija var auglim izraisīt ūdensgalvas veidošanos, smadzeņu iekaisumu vai aknu iekaisumu. Grūtnieces, kuras vēlas būt pilnīgi drošas, var veikt antiķermenīšu (proteīni, kas atbild par cilvēka imūnsistēmas darbību) testu, lai pārliecinātos, ka auglim nekādas briesmas nedraud.
Kafija, melnā tēja un kola
Arī dzērienus, kas satur kofeīnu, grūtniecēm jālieto ar apdomu. Pie tiem pieder ne tikai kafija, bet arī melnā tēja, kakao, kola un daži tā dēvētie enerģijas dzērieni. Eiropas patērētāju biedrība norāda uz eksperti ieteikumu grūtnieču kofeīna patēriņam nepārsniegt vairāk kā 300 mg dienā. Tas atbilst apmēram trīs tasēm kafijas vai sešām tasēm tējas. Glāze kolas satur līdz 70 mg kofeīna. Galvenais risks, ko izraisa dzērienu patēriņš ar augstu kofeīna daudzumu, ir pazemināts jaundzimušā svars.
Bīstamas sportiskās aktivitātes
Ginekologi ir noraidoši pret grūtnieču iesaistīšanos riskantās sportiskās aktivitātēs, kas saistītas ar iespējām gūt traumas, piemēram, skrituļslidošanu, jāšanu un slēpošanu, kā arī ir pret sporta veidiem, kas prasa straujas, lēkājošas kustības, piemēram, teniss, basketbols un citi bumbas sporta veidi. Negadījumos pastāv briesmas, ka priekšlaicīgi atdalīsies placenta, un stipra lēkāšana var paaugstināt spiedienu uz dzemdi.
Grūtniecēm piemērotākie sporta veidi ir pastaigas, skriešana, džogings un peldēšana.
Niršana
Niršana ar saspiesta gaisa baloniem gūst aizvien lielāku popularitāti, taču ir pārāk riskanta nodarbe grūtniecības laikā mātei un bērnam. No vienas puses, mainoties ķermeņa stāvoklim šajā noslogojošajā sporta veidā, grūtniece pakļauj sevi vairākiem riskiem, no otras puses, tā dēvētā dekompresijas negadījuma laikā radušās sekas uz augli var būt neaptveramas. Niršanas laikā asinīs rodas mazi gāzes burbulīši, kas parasti tiek izdalīti caur plaušām. Taču embrijam tas nav iespējams. Izmēģinājumi ar dzīvniekiem ir atklājuši sakarību starp niršanu un embrija attīstības defektiem.
Tāli ceļojumi
Grūtnieces tiek lūgtas arī uzmanīgi izvēlēties eksotiskus ceļojuma galamērķus. Tropu medicīnas speciālisti brīdina, ka apsverot riskus, kas apdraud nedzimušo bērnu, grūtniecēm principā nevajadzētu doties uz zemēm ar zemu medicīnas un higiēnas līmeni. Pilnīgi nevēlami ir ceļojumi uz reģioniem, kur plosās malārija, un jādomā arī par A, B, D un E hepatīta infekcijas risku.
Grūtniecei ceļojumā vajadzētu doties tikai ar pilnīgu vakcinācijas aizsardzību – un vakcinācijām jābūt veiktām jau pirms grūtniecības. Roberta Koha institūta pastāvīgā vakcinācijas komisija iesaka, “ka grūtniecības laikā jāvakcinējas tikai ārkārtējas nepieciešamības gadījumā.”
Medikamenti
Pret medikamentu lietošanu grūtniecēm jāizturas uzmanīgi. Aspirīnu, piemēram, pēdējos trijos grūtniecības mēnešos nedrīkstētu lietot vispār, bet līdz tam - tikai konsultējoties ar ārstu.
Svarīgākais noteikums topošai mātei attiecībā pret medikamentiem: nelietot nekādas zāles, kamēr nav saņemta ārsta atļauja! Nedrīkst lietot vairākus medikamentus vienlaicīgi un vienmēr jāizvēlas iespējami mazākā deva.
Uzmanību: arī augu valsts medikamenti nekādā gadījumā nav vēlami. Iesakot kādu medikamentu ārsts vienmēr izvēlēsies mazāk riskanto variantu un izvērtēs tā nepieciešamību.
Solārijs
Lai gan brūna āda mūsu zemē skaitās viens no skaistuma atribūtiem, grūtniecības laikā jāievēro piesardzība sauļojoties gan solārijā, gan brīvā dabā. Izmaiņas hormonālajā sistēmā ietekmē arī ādas pigmentāciju. Tādējādi nevainojami brūna iedeguma vietā var iegūt neglītus, paliekošus pigmenta pleķīšus. Bez tam izsalkušajām pēc iedeguma vajadzētu paturēt prātā arī neskaitāmo pētījumu rezultātus, kas apliecina ādas vēža riska ievērojamu palielināšanos regulāras sauļošanās rezultātā.