Foto: Publicitātes
Lībiešu krasta maģija
Paradoksāli, taču piekrastes zonas izolācija no ārpasaules materiālajam lībiskajam mantojumam ļāvusi līdz mūsdienām saglabāties diezgan neskartam, un tradīciju nesēji – paši lībieši – ir apvienojušies biedrībās un organizācijās, kas rūpējas par lībiešu valodas un kultūras saglabāšanu un tradīciju popularizēšanu. Līvu savienība šogad svinēja simtgadi.
Lielākā daļa seno lībiešu ciematu, tostarp Ģibka, Melnsils, Vaide, Mazirbe un Sīkrags, mūsdienās iekļaujas Talsu novada teritorijā – ne velti Talsu novada ceļazīmes uzrakstu rotā novada nosaukums gan latviešu, gan arī lībiešu valodā. Dodoties ekskursijā pa Talsu novada piekrasti, teju uz katra soļa būs jūtams lībiešu senais mantojums. Dodamies ceļā!
Sīkrags–Kolka
Pārgājienu mīļotājiem maršrutu no Sīkraga līdz Kolkai iespējams mērot kājām – šeit vijas Jūrtakas 14. un 15. posms. Ceļš ved pa smilšainu liedagu, maziem meža un lauku ceļiem, piekrastes ciematiņiem, mežainām jūrmalas kāpām un skrajām priekškāpām. Ejot gar jūru, ceļu šķērsos arī vairākas upītes. Līvu krasts ir arī daļa no Slīteres Nacionālā parka teritorijas.
Kad Šlīteres bāka apskatīta, dodieties tālāk uz Mazirbes pusi, bet pa ceļam noteikti piestājiet izstaigāt aptuveni 3,5 kilometrus garo Pēterezera dabas taku. Taka ved cauri pārpurvotām ieplakām, kas mijas ar priežu mežu klātiem pauguriem. Tā šķērso arī bijušo Ziemeļkurzemes šaursliežu dzelzceļa jeb mazbānīša stigu, kas savulaik savienoja Dundagu un piekrastes ciemus ar Ventspili un Talsiem.
Mazirbes centrā atrodas Lībiešu tautas nams. Tas ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Katru gadu augusta pirmajā sestdienā te vērienīgi tiek svinēti Lībiešu svētki. Savukārt iepretim tautas namam Mazirbes “Stūrīšos–Brankos”, kur saimnieko senā lībiešu Taizeļu dzimta, aplūkojama īpaša sadzīves priekšmetu kolekcija. Mājas saimnieki arī piedāvā latviešu un lībiešu tradicionālo ēdienu degustāciju ar papildinājumu mūsdienu stilā. Viesojoties Mazirbē, iegriezieties arī Muzejklētī. Tur ir izveidota lībiešu etnogrāfiskā kolekcija, kurā savākti priekšmeti no piekrastes ciemiem. Tiesa, kolekcijas apskatei iepriekš jāpiesakās. Tiem, kurus interesē dievnamu apskate, noteikti patiks Mazirbes luterāņu baznīca, kas veidota no dabiskajiem laukakmeņiem. Baznīca tiek uzskatīta par vienu no izteiksmīgākajiem Kurzemes piekrastes dievnamiem.
Nākamā pietura – Kolka. Kolkasrags ir izteiktākais zemesrags Latvijas piekrastē un Kurzemes pussalas tālākais ziemeļu punkts. Tā ir vieta, kur patiesi novērtēt jūras varenību un spēku. To apliecina arī Kolkasraga galā redzamās vecās bākas drupas, kas savulaik atradušās krietnu gabalu sauszemē. Gadu gaitā viļņi tās noskalojuši un jūra “apēdusi”. Pēc katras vētras ne tikai izmainās Kolkasraga krasts, bet arī iespējams atrast gan lielus, gan mazus dzintariņus. No raga labi redzama jaunā Kolkas bāka – vienīgā bāka Latvijā, kas būvēta uz mākslīgi veidotas salas jūrā un atrodas sešu kilometru attālumā no krasta.
IETEIKUMS
Sākot ar putnu vērošanu un beidzot ar dzintara medībām – Kolkā ir daudz ko darīt un redzēt. Kolkasrags ir viena no Latvijas populārākajām putnu vērošanas vietām. Pie Priežu dabas takas sākuma ir izveidots 16 metru augsts putnu vērošanas tornis. Paķeriet līdzi binokli, jo migrāciju laikā Kolkasraga apkārtnē stundas laikā iespējams redzēt pat vairākus desmitus tūkstošu putnu. Pie torņa ir skaists priežu mežs, kurā izveidota 1,2 kilometrus gara dabas taka. Tajā apskatāma “Priežu mamma” – iespējams, viena no senākajām priedēm jūras krastā.
Kolka–Mērsrags
IETEIKUMS
Starp Kolku un Melnsilu noteikti jāapskata Ēvažu dabas taka. Tā ir vien 300 metrus gara un ved cauri sausam priežu mežam uz vienu no retajiem stāvkrastiem Rīgas jūras līcī. Stāvkrasts vietām sasniedz 15 metru augstumu, un no kraujas paveras elpu aizraujošs skats uz jūru.
Vēl viens Rojas lepnums ir brīvdabas estrāde, kas vasarā tradicionāli vilina viesus no visas Latvijas, piedāvājot plašu koncertu un pasākumu programmu. Pirms plānojat braucienu uz Roju, iemetiet aci pasākumu kalendārā – kaut ko sev tīkamu tajā noteikti atradīs ikviens. Plašāka informācija par gaidāmajiem koncertiem atrodama šeit.
IETEIKUMS
Kaltenē patiks arī putnu vērotājiem, jo šeit ir uzcelts putnu novērošanas tornis, kā arī izveidota taka. Zinātāji stāsta, ka vislabāk šeit braukt pavasarī un rudenī, kad migrācijas laikā šeit ir liela zosveidīgo un tārtiņveidīgo putnu daudzveidība.
Svinam Talsu novada piekrastē!
Vairāk par šīs vasaras lielākajiem pasākumiem Talsu novadā var uzzināt šeit