Vieta ģimenei un sapņi par eksotiku.
Kādas siltumnīcas ir profesionāļiem
Vita Daukste-Goba
"Tavs Dārzs" redaktore
Dārzkopības profesionāļi ir tie, kuru padomu allaž turam zelta vērtē. Negribētos teikt, ka viņi ir influcenceri, jo šis vārds diemžēl mūsdienās ir kļuvis par lamuvārdu, bet tie ir cilvēki, kas ir savas nozares speciālisti, dārza guru, un cilvēki, kuri mūs iedvesmo uz augiem dārzā paskatīties citādi. Tieši viņi ir tie, kas ir pabijuši desmitiem un pat simtiem skaistu dārzu, tostarp arī redzējuši dažādas siltumnīcas. Kādas augu mājas ir viņu pašu dārzos? Vai – kāda būtu viņu sapņu siltumnīca?
To uzvaicājām dažiem dārzkopjiem un arī Latvijā plaši zināmiem dārzkopības profesionāļiem, kas, neskatoties uz nevaļu jaunās sezonas sākumā, atrada brīvu brīdi sarunai.
Siltumnīca kā odziņa dārzā. Birznieku ģimenes skaistā stikla pils
Ansis Birznieks
Dārznieks un dārzu mākslas uzņēmuma "Galantus" saimnieks
Birznieku ģimenes romantiskā oranžērija. Foto: Birznieku ģimenes privātais arhīvs.
Dārznieks un dārzu mākslas uzņēmuma "Galantus" saimnieks Ansis Birznieks kopā ar sievu Baibu pērn novembrī īstenoja sapni par savu siltumnīcu jeb, kā viņi paši to dēvē, oranžēriju. Tā nav vis klasiska siltumnīca ar dobēm, kurās audzēt tomātu vai gurķu rindas, bet estētiski skaista siltumnīca, kurā var uzņemt arī viesus. Izrādās, šī siltumnīca ir ar noslēpumiņu – zem tās ir paslēpts pagrabs.

Oranžērijas vietā savulaik bija uzkalniņš, kur atradās vecs un pa pusei sabrucis pagrabs, bet ģimene to atjaunojusi. Nu virs pagraba jumta pārseguma ir skaista stikla pils, kurā atrodas veca bufete, kas šeit ieguvusi otro dzīvi, pagaidu galds un krēsli. Nākotnē oranžērijā būs arī tomāti un garšaugi podos, plauktiņi, augsts galds ar robustiem bāra krēsliem, kā arī, iespējams, dīvāns. Oranžērija, kā stāsta Ansis, būs vieta, kur darboties un atpūsties. Tajā varēs ne tikai sēt vai pārstādīt augus, bet arī ieturēt maltītes un organizēt meistarklases. Te pat varētu ierīkot mājas biroju.

"Oranžērija vairāk ir mūsu kaifam. Tā kā es nodarbojos ar dārzu ierīkošanu, man estētiskās prasības ir pietiekami augstas, mums ražas iegūšana nebija primārais mērķis. Mēs gribējām, lai tā ir forša vieta, kas dārzam iedod tādu kā rozīnīti," uzsver Ansis. "Šī oranžērija ir pierādījums tam, ka siltumnīca var piešķirt dārzam arī citādu raksturu un konceptu. Pamatmērķis mūsu siltumnīcai ir, lai praktiskais ar estētisko iet roku rokā. Tai jābūt foršai un baudāmai jebkurā gadalaikā." Izrādās, ideju šādai stikla siltumnīcai viņš smēlies no saviem draugiem, kuriem pieder restorāns "Goldingen Room". Kādā aprīļa dienā viņi oranžērijā pusdienojuši un tā iekritusi sirdī. Tā viņi nolēmuši savās mājās īstenot ideju par citādu augu māju.
Foto: Birznieku ģimenes privātais arhīvs
Oranžēriju viņš iegādājās no kāda uzņēmuma Lietuvā, kuram ir izplatītāji Latvijā, un par to samaksājis ap 5000 eiro. Izgatavošanas laiks aizņēma vismaz piecas nedēļas, bet pēc tam tās uzstādīšana aizņēmusi četras piecas dienas. Siltumnīcas augstums ir 2,50 metri, bet durvju augstums – 1,80 metri. "Man ir jāpieliecas, lai ienāktu iekšā. Noteikti nākamreiz mēs ņemtu par kādu metru augstāku, lai varētu kaut vai lustru iekārt," prāto Ansis.

Apkārt oranžērijai izveidota gaumīga terase un kāpņu terašu sistēma, lai te ērti ir sēdēt gan lieliem, gan maziem. Pakāpieni drīzumā tiks papildināti ar iespaidīgiem puķu podiem, kuros greznosies dažādas ziedu kompozīcijas, piemēram, sīpolpuķes pavasarī, bet rudenī – dālijas. Netālu no oranžērijas taps arī virtuves dārzs, kurā ģimene plāno audzēt augus griezto ziedu kompozīcijām, kā arī dažādus garšaugus.
Foto: Birznieku ģimenes privātais arhīvs
Ģimenes oranžēriju no visām pusēm ieskauj lieli koki – ozols, kļava un bērzs –, un šie lielie koki ir kā cerību stariņš, ka vasarā oranžērijā nebūs vis tik karsti. Vismaz visi nebūs kā uz delnas, jo augi siltumnīcu noēnos. "Šobrīd, kad kokiem nav lapu, saule siltumnīcu diezgan labi uzsilda. Marta izskaņā siltumnīcā ir +20 grādi. Mums ir klusa cerība, ka vasarā siltumnīca būs pusēnā, jo pirtiņu mums nevajag," smejoties saka Ansis.

Anša sieva Baiba uz Ziemassvētkiem siltumnīcu pārvērta par īstu pasaku namiņu, tādējādi dodot tai dzīvi arī ziemā.
Foto: Birznieku ģimenes privātais arhīvs
Dārzeņkopības speciālistes Mārītes Gailītes paštaisītās siltumnīcas, kuru būvniecībā iesaistījusies visa ģimene
Mārīte Gailīte
Agronome un dārzeņkopības eksperte
Ģimenes lielā siltumnīca. Pie tās aug jasmīns, kura patīkamais aromāts izplatās pa visu dārzu. Foto: Mārītes Gailītes privātais arhīvs.
Agronomes un dārzeņkopības speciālistes Mārītes Gailītes ģimenes mazdārziņā ir divas augu mājas – viena lielāka, otra – mazāka, un tās ir īpašas, jo nav vis pirktas, bet pašu būvētas, iesaistoties visai ģimenei.

"Mūsu ģimenes dārzā pašlaik ir divas paštaisītas plēves siltumnīcas. Agrāk bija trīs, tostarp viena stikla siltumnīca ar metāla konstrukciju, iegādāta deviņdesmito gadu vidū. 2010. gadā zem lielas sniega slodzes tā sabruka, un mēs to vairs neatjaunojām. To stikla lausku lasīšanu ar drebuļiem atceros vēl joprojām. Paštaisītās siltumnīcas savā laikā projektēja mans tēvs – Māris Gailītis, tolaik Baltijā lielākās siltumnīcu saimniecības direktors. Viena no tām ir tunelis no plastmasas caurulēm, tai jau vairāk par 30 gadiem. Savā mūžā tā vairākas reizes ir sagāzusies zem sniega, bet tika atjaunota. Pašlaik arkas ir sašķobījušās, bet ražas lielumu tas neietekmē. Agrāk mēs tur audzējām gurķus un tomātus, bet pēdējos gados tā ir atvēlēta lociņiem, salātiem, dillēm, redīsiem, garšaugiem, krūma pupiņām un citiem augiem, kurus nevajag uzsiet. Vienu gadu pat batātes tur izaudzēju. Šis tunelis ir 8 metrus garš, ap 2,5 metriem plats un ap 2 metriem augsts.
Ieskats lielajā siltumnīcā. Foto: Mārītes Gailītes privātais arhīvs.
Mazā siltumnīca. Foto: Mārītes Gailītes privātais arhīvs.
Otrā siltumnīca, koka karkasa, tika uzbūvēta deviņdesmito gadu beigās, jo mums vajadzēja lielāku platību kāpostu dēstiem. Sākumā tā bija 6 metrus plata, 8 metrus gara un 4,5 metrus augsta (korē), plēvi mēs laiku pa laikam mainījām – atkarībā no iegādātās plēves kalpošanas laika. Pie stingri novilktas plēves konstrukcija izturēja līdz 40 centimetriem biezu sniega kārtu. Taču koks zem plēves pūst, tāpēc laiku pa laikam konstrukcijas daļas jāatjauno. Arī plēve jāmaina. Pirms desmit gadiem, mainot plēvi, es nokritu no siltumnīcas jumta un visu vasaru nostaigāju ar kruķiem, tāpēc turpmāk mēs vairs nekāpām uz konstrukcijas, bet centāmies izmantot kāpnes. Izrādījās, ka ar mūsu kāpnēm 4,5 metri ir grūti sasniedzami, tāpēc pēdējās rekonstrukcijas reizē mēs šo siltumnīcu samazinājām līdz 5 metriem platumā, 7 metriem garumā un 3,2 metriem augstumā korē. Tagad tiekam galā ar kāpnēm.
Tā kā visus būvēšanas darbus mēs veicam ģimenes spēkiem (agrāk man tēvs, vīrs un es, pašlaik manas meitas draugs, es un meita), izmaksas nav augstas, 35 kvadrātmetrus lielā siltumnīca mums izmaksā ap 250 līdz 280 eiro. Kokmateriālus, skrūves, naglas, metāla stūrīšus mēs pērkam "Depo", plēvi – "Pleve.lv".
Tā sauktajā lielajā siltumnīcā mēs audzējam tomātus (1,5–2 rindas), gurķus (1 rinda), zemenes (1 rinda), dažas paprikas un baklažānus. Gar sienām balkona kastēs man aug arī pupiņas, mēnešzemenes, puķes (pirms kastes tiek pārvietotas dārzā), vienā stūrītī arī skābenes un piparmētras.

Grīda abās siltumnīcās ir noklāta ar melno austo polipropilēna segumu, lai neaug nezāles. Augus sējam un stādām kūdras renēs, laistīšanai izmantojam gan lietus tipa iekārtu, gan pilienlaistīšanu.Tunelī dobes ir izvietotas gar malām un taciņas vidū. Lai nebūtu jāravē nezāles, pirms dažiem gadiem salikām uz taciņas betona plāksnes, bet pašlaik tās jau ir noputējušas un spraugās mēdz izspraukties kāda nezālīte. Gar malām siltumnīcā iekšā lien arī ragainā vijolīte, bet tā skaisti zied un smaržo, tāpēc netiek uzskatīta par nezāli. Iekšā lien arī apinis, ar to es cīnos, kaut gan jaunie apiņu dzinumi esot sparģeļiem līdzīgi dārzeņi. Mums tie (apiņi) negaršo.
Mazā siltumnīca. Foto: Mārītes Gailītes privātais arhīvs.
Lielajā siltumnīcā taciņas iet gar abām malām, bet 4 kūdras renes ir novietotas vairāk vidū. Renes ir ērtas arī tāpēc, ka vajadzības gadījumā tās var pabīdīt, taciņu pārvēršot platāku vai šaurāku. Vienas 7 metrus garas renes veidošanai man aiziet viens maiss (250 litri) "Latfloras" KKS-2 substrāta, parasti šādu reni es izmantoju 2 gadus. Pēc izmantošanas kūdras atliekas aiziet avenāju vai dzīvžoga mulčēšanai, tā ir bezatlikumu tehnoloģija. Dažkārt es vienkārši pieberu svaigu kūdras substrātu pa virsu vecajam un stādu augus, tad varu izmantot vienu reni trīs gadus.

Manās siltumnīcās noderīgākie instrumenti ir termometrs un neliels sekators, ar kuru es nogriežu augu lapas un dažkārt tomātu ķekarus. Lāpstu vai grābekli es siltumnīcā nelietoju.

Manā skatījumā, amatieru siltumnīcai mūsu "lielā" siltumnīca ir gandrīz ideāla. Tā nodrošina labu mikroklimatu augiem un patīkamu darba vidi man pašai. Man vienkārši patīk tur atrasties! Protams, to varētu uzlabot vēl vairāk, piemēram, ierīkojot automātisko laistīšanu, lai es varētu to ieslēgt tad, kad labāk augiem, nevis no paša rīta pirms došanās uz darbu. Pareizi laistīšana būtu jāuzsāk 1,5–2 stundas pēc saullēkta, bet es to slēdzu pirms pulksten 8 neatkarīgi no saullēkta laika. Iespējams, ar laiku es atradīšu risinājumu," tā Mārīte.
Siltumnīca ir mana paradīze. Tomātu kolekcionāres Natālijas Zeltiņas trīs augu mājas
Natālija Zeltiņa
Tomātu kolekcionāre, Artūra Sildes dārzkopības entuziastu kluba "Tomāts" Valmieras nodaļas vadītāja
Tomātu kolekcionāres Natālijas Zeltiņas mājās Brenguļu pusē ir īsta tomātu valstība – viņas īpašumā ir vairāk nekā 400 tomātu šķirņu, bet kopumā pavasarī trīs siltumnīcās aug ap 500 stādiem. Viņa tomātus audzē vismaz 30 gadus. "Siltumnīca ir mana paradīze," atzīst Natālija. Pašlaik viņas siltumnīcas vēl ir tukšas, bet jau pavisam drīz šeit viss zaļos.

Natālijai dārzā ir trīs augu mājas – divas ir 120 kvadrātmetrus, bet viena – 60 kvadrātmetrus. Kā atklāj pieredzes bagātā tomātu audzētāja, savulaik divas siltumnīcas cēluši pašu spēkiem, bet viena tapusi ar projekta atbalstu. Siltumnīcu augstums korē ir 5 metri. "Visām siltumnīcām man ir ilgizturīgā EVA (etilvinilacetāta) plēve, kurai ir 12 gadu garantija. Savukārt vienai siltumnīcai ir dubultā plēve, starpā ir 10 centimetri. Naktī siltumnīca neatdziest, bet pa dienu saule to nesakarsē," stāsta tomātu kolekcionāre, kura ir ļoti apmierināta ar dubulto plēvi. "Ja man būtu jātaisa jauna siltumnīca, tad es noteikti liktu dubulto plēvi."
Foto: Natālijas Zeltiņas privātais arhīvs
Runājot par siltumnīcas iekārtojumu, kolekcionāres augu mājās ir skaistas tomātu rindas, kas nosegtas ar melno agrotīklu, kurš izpilda mulčas lomu. Savukārt taciņās nav kāda īpaša seguma, piemēram, mulčas kārtas vai bruģa plāksnes, bet vienkārši zeme. No tās viņa ik pa laikam izrausta saaugušās nezāles.

Divām siltumnīcām pietiekamu gaisa apmaiņu nodrošina platās, divdaļīgās durvis un vēdlogi virs tām, bet trešajai siltumnīcai ir bīdāmās durvis. Tai visas kores garumā ir veramā vēdināmā lūka. Vaicāta par laistīšanu, viņa atklāj, ka tomātus laista ar šļūtenes palīdzību. Ūdens tiek ņemts no 1000 litru ūdens tvertnes. Kopumā viņai ir trīs ūdens tvertnes. "Lai vienmēr ir silts ūdens," paskaidro tomātu kolekcionāre.
Es nevaru sagaidīt silto laiku, gribas ātrāk rosīties siltumnīcā! Tajā ieeju, paskatos, pilnīgi pārņem tā sajūta: tūliņ viss sāksies!
Natālija Zeltiņa,
tomātu kolekcionāre
Foto: Natālijas Zeltiņas privātais arhīvs
Ainavu arhitektes Daces Lukševicas paštaisītā siltumnīca, kuru ļoti iecienījis kaķis
Dace Lukševica
Ainavu arhitekte un daiļdārzniece
Foto: Lukševicu ģimenes privātais arhīvs
Ainavu arhitektes un daiļdārznieces Daces Lukševicas skaistajā dārzā Tukumā ir ne tikai ziedu upes, bet arī paštaisīta siltumnīca, kurā viņa audzē tomātus, gurķus, vasaras puķes un skaistu daudzgadīgo augu stādus. Kā atklāj ainaviskā dārza saimniece, viņas augu māju īpaši iemīļojis kaķis, kurš plēvē atstāj savu nadziņu nospiedumus.

"Padomju gados, lai parasts pilsonis varētu uzbūvēt savu māju, bija jānodarbojas ar kādu papildus līdzekļu iegūšanu, tukumniekiem, tas bija rožu bizness. Tā arī mani vecāki sāka, 1975. gadā, vispirms siltumnīca, tad par "rožu naudu", pašu spēkiem tika uzcelta māja. Pirmā siltumnīca bija divstāvu - ar centrālo apkuri un automātisko vēdināšanas sistēmu. Arī šodien dārzs bez tās nav iedomājams. Mums ir liela ģimene, četri bērni un vēl mammīte. Gribas taču to savu izaudzēto gurķi, tomātu, vietu, kur audzēt stādiņus," stāsta ainavu arhitekte. Pirms 10 gadiem vēsturiskajai stikla siltumnīcai liktenīga izrādījās 2010/2011.gada sniegotā ziema, kad piecas diennaktis pēc kārtas sniga. Pēc tam laikapstākļi krasi mainījās, lija lietus, kā rezultātā sniegs samirka, siltumnīcai ielūza stikli. "Tā savu laiku bija nokalpojusi," noteic Dace. Taču tagad arhitektes ģimenei ir jauna un neapsildāma augu māja no plēves, kura tapusi, kombinējot karkasu no metāla un koka. Pamatus gan nācās pārbūvēt.
Kā tapa Lukševicu ģimenes siltumnīca:
Foto: Lukševicu ģimenes privātais arhīvs
Jaunā siltumnīca tapusi pāris nedēļu laikā. Tā ir aptuveni 6 metrus gara, 3 metrus plata un 3,20 metrus metrus augsta. Tai, kā atklāj Dace, ir uzlikta tā saucamā spāņu plēve (EVA plēve), kurai ražotājs solīja septiņu gadu garantiju, bet tā kalpo jau 10 gadus. Tolaik viņa izvēlējusies tādu plēvi, kurai ir vislielākie mikroni. Tā pie siltumnīcas konstrukcijas piestiprināta ar koka līstītēm. Kā jau kārtīgā siltumnīcā, arī šajā ir ierīkoti vēdlogi, un, kā saka Dace, tie ir ļoti vienkārši, nekas sarežģīts – taisnstūrveida rāmis, kuram pa vidu ir nagliņa. Tos viņi ierīkojuši jumta slīpumā, jo, kā skaidro speciāliste, šādi vēdlogus ir pat labāk, jo vasarā siltais gaiss uzkrājas tieši jumta korē.

"Kad metinātājs sametināja mūsu siltumnīcai karkasu, man tā sākumā atgādināja baznīcu, jo tai ir stāvāks jumts kā ierasts redzēt šāda veida būvēm, slīpumā varētu būt kādi 45 grādi," smejoties saka daiļdārzniece. Viņas siltumnīcas jumtam ir arī savi plusi, piemēram, šoziem viņa novērojusi, ka sniegs pats slīd no jumta nost, protams, bija arī dienas, kad tas pie plēves piesala, nemaz negribēja krist lejā, tad nācās mazliet piepalīdzēt, maigi padauzīt to no iekšpuses. Tāpat plēves siltumnīcai ir arī savi mīnusi – jumtu iecienījis viņas kaķis, jo tas ir taisnākais ceļš uz kaimiņu sētu. "Viņam citādi jāiet siltumnīcai apkārt, sanāk līkums, bet viņš uzlec uz siltumnīcas un atrod taisnāko ceļu," stāsta daiļdārzniece, kura vasarā kaķa ceļam priekšā noliek puķu podus, lai mājas mīlulis nerāpjas augšā, bet ziemā pēc svētkiem Jaungada eglīti. Plēve, kā precizē Dace, kaķa dēļ nav sabojāta, bet ar maziem caurumiņiem gan.
Foto: Lukševicu ģimenes privātais arhīvs
Ziemā ap siltumnīcu ir izšķūrētas sniega taciņas. Foto: Lukševicu ģimenes privātais arhīvs
Kā ir iekārtota daiļdārznieces siltumnīca? Tajā ir metāla baseins, kas nav izņemams, un tas arī lieliski kalpojis "vecās siltumnīcas laikos". Siltumnīcā ir betonēta taciņa, bet gar sāniem ir plaukti. Vienā pusē plaukta apakša kalpo kā lieliska vieta, kur sabērt komposta zemi, savukārt otrā pusē, ir dziļā dobe tomātiem. Blakus siltumnīcai ir vēl viens ūdens toveris, kurš gan nav nolikts uz zāliena, bet atrodas uz paaugstinājuma, aptuveni 50 centimetrus no zemes. Šāda ūdens tvertne, kā stāsta daiļdārzniece, ir ļoti labs palīgs dārza un siltumnīcas laistīšanā. Pie tās var pieskrūvēt šļūteni, tai ir lieliska paštece, turklāt vasarā ūdens ļoti ātri sasilst. Uzsilušais ūdens vislabāk patīk gurķiem un tomātiem. Nākas tikai no akas uzpildīt ūdeni, lai papildinātu tukšo rezervuāru. "Ideāli būtu, ja varētu tajā sakrāt arī lietusūdeni, bet pie mums tas nav iespējams," norāda Dace.

Daiļdārznieces augu mājā var aizņemties arī citas idejas, piemēram, pie siltumnīcas ieejas var izbetonēt laukumiņu. Vaicāsiet – kāpēc tā? Kā skaidro Dace, tam ir ļoti praktisks pielietojums – uz tā var nolikt spaini ar instrumentiem, dārza šļūteni un citas lietas. "Kad bērni bija mazi, es uz tā noliku smilškasti. Tā vieta ļoti ātri saulē sasila, bērniem tur patika rotaļāties jau no maija mēneša, viņi gāja siltumnīcā pēc ūdens, taisīja dubļu vannas. Uz šāda betona seguma viegli ir arī saslaucīt izbirušās smiltis. Tāpat uz tā var likt arī bērniem baseinu, ūdens ātrāk iesils, turklāt šis būs labāks variants par ūdens baseina novietošanu zālienā, kur ilgstoša tā novietošana bojās zālīti.
Foto: Lukševicu ģimenes privātais arhīvs
Siltumnīca, kurā patīk darboties arī bērniem. Agronomes Jūlijas Vilcānes siltumnīca
Jūlija Vilcāne
Dārzniece, "Agrimatco Latvia" konsultante-agronome, mikrobioloģe un bloga "Dārzniece" veidotāja
Foto: Jūlijas Vilcānes privātais arhīvs.
Jūlijai Vilcānei ir polikarbonāta siltumnīca – tā uz viņas dārzu atceļoja 2017. gada vasarā. Kā atzīst agronome, šī siltumnīca nav viņas ideālā, bet pagaidām, kamēr nav iegādāta lielāka, tā savu funkciju pilda godam. Siltumnīcā Jūlija nerosās viena, viņai palīgā nāk mazie ķipari. Iepazīstieties – agronomes 5 metrus augstā, 3 metrus platā augu māja, kas augstākajā vietā (korē) sasniedz vairāk nekā 3 metrus.

Kā atklāj Jūlija, savulaik siltumnīca izmaksāja aptuveni 450 eiro. Ar uzstādīšanas darbiem esot ieekonomējuši, jo to paši uzbūvējuši. Arī dobju apmales nav iegādātas veikalā – tās ir veidotas no veciem, bieziem grīdas dēļiem, kas palikuši pāri no mājas remonta. "Taciņas starp dobēm ir izbruģētas ar vecajiem ķieģeļiem, kas turas labi, tikai ik pa laikam jānoskalo," norāda agronome.

"Siltumnīcā aug vismaz 10 dažādu šķirņu tomāti, īsie sīkkārpainie gurķi, rukola (tā tur ziemo un pavasarī ataug), parasti viens kabacis – tas ražo agrāk un visu vasaru, līdz vēlam rudenim, vienīgi aizņem daudz vietas. Garšaugi – baziliks, loki, timiāns, dažādi salāti, gurķene, mēnešzemenes. Kamēr tomāti, paprika, gurķi vēl mazi, tiek sasētas puķes, lai izaudzētu stādus, ko vēlāk izstādīt dobēs. Vienu gadu tālākajā stūrī audzēju arī puķzirnīšus. Šogad noteikti būs vēl tomāti un paprika, arī halapenjo," stāsta agronome. Augus viņa laista ar dārza šļūteni no spices, bet šogad, kā atklāj Jūlija, siltumnīcā būs ierīkota pilienveida laistīšanas sistēma ar taimeri, tās ierīkošana jau ir procesā. "Ierīkosim pilienveida laistīšanas sistēmu ar taimeri, lai šis darbiņš nav jādara pašiem, bet tas "padarās" pats," tā Jūlija.
Vaicāta, kas, viņasprāt, ir noderīgākie instrumenti siltumnīcā, viņa norāda, ka tajā izmanto nevis instrumentus, bet dažādas mazās lietas, piemēram, tomātu klipšus, ar ko piestiprina tomātus pie balsta auklām. "Arī bērnam patīk tos likt, tas tāds foršs treniņš mazajiem pirkstiņiem," papildina agronome, "vēl patīk likt skaistas etiķetes, uzrakstīt, kas kur iesēts. Visbiežāk siltumnīcā darbojos ar mazo trīsszaru kaplīti, rušinot augsni tur, kur tas vajadzīgs."
"Šī nav mana ideālā siltumnīca, jo par mazu! Gribētos vismaz divas reizes lielāku, lai ir gan vieta, kur audzēt augus, gan nolikt krēslus un galdu, lampiņas, un vēsā laikā varētu tur pavadīt laiku. Ar nepacietību gaidu arī pilienveida laistīšanu, un šogad paredzēts iebūvēt logus, kas paši veras vaļā, ja karsts," nākotnes ieceres ieskicē Jūlija.
Foto: Jūlijas Vilcānes privātais arhīvs.
Sapņu siltumnīca dendrologa gaumē
Andrejs Svilāns
Nacionālā botāniskā dārza kolekciju kurators, dendrologs (LZP)
"Man NBD ir ļoti daudz siltumnīcu," tā, atbildot uz jautājumu, vai pašam mājās ir sava siltumnīca, joko Nacionālā botāniskā dārza kolekciju kurators, dendrologs Andrejs Svilāns. Lūdzām viņu uz mirkli pasapņot, kāda būtu viņa ideālā siltumnīca dārzā.

"Tā būtu vismaz sešus metrus gara, noteikti kādus četrus metrus plata, vismaz 3,5 līdz 4 metrus augsta, ar durvīm abos galos. Tāda, lai pa vienu siltumnīcas galu var iebraukt ar ķerru, bet pa otru izbraukt ārā. Svarīga ir ventilācija. Siltumnīcā noteikti būtu ierīkota ūdens apgāde un tvertne ūdenim. Pirmkārt, lai laistāmais ūdens ir silts. Otrkārt, ūdens tvertne kalpo kā termofors – dienā lēnām uzkrāj un naktīs lēnām atdot siltumu, mazinot temperatūras svārstību straujumu. Abās pusēs būtu pa dobei, bet tās būtu tādas dobes, lai var apiet gar malām apkārt, proti, lai nav tikai celiņš pa vidu. Dobes būtu ērti aizsniedzamas no visām pusēm, lai augus var viegli izravēt un noplūkt. Katrai dobei platums varētu būt vismaz 1,20 metri," prāto Svilāns.

Ko viņš audzētu savā siltumnīcā? "Lai arī ko es gribētu audzēt, man kā dendrologam siltumnīcā noteikti sarastos visādi eksotiskie koki un krūmi, bet es noteikti gribētu audzēt savus tomātus, jo pašu audzētajiem ir cita smarža un garša. Vēl šādā siltumnīcā varētu audzēt kādu eksotisku vīnogu, bet tādā gadījumā ar sešiem metriem būs par maz. Zinu, ka lielākās siltumnīcās audzē pat persikus! Varētu pamēģināt audzēt siltumnīcā arī kivi. Jaunākās kivi šķirnes ziemu varētu izvilkt pat neapkurināmā siltumnīcā, vien lielāka sala laikā tā būtu jāpiesilda. Vienlaikus jāatceras, ka apkurināma siltumnīca rada lielākas izmaksas," atgādina dendrologs.
Pagaidām bez, bet ar sapni par augu māju ar banāniem
Māris Narvils
Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra vecākais dārzkopības eksperts
"Iepriekšējo siltumnīcu pirms kāda laika likvidējām. Šogad beidzot plānoju tikt pie siltumnīcas," atzīst Māris Narvils. Viņš atklāj, ka savu siltumnīcu gribētu taisīt pie šķūņa dienvidu sienas un tā būtu aptuveni 30 kvadrātmetrus liela. "Pirkta siltumnīca nav interesanta. To mēs paši taisītu! Es sākumā domāju par polikarbonāta siltumnīcu, bet sapratu, ka izmaksu ziņā iznāks dārgāk nekā plēves." Mazajā siltumnīcā nebūs eksotisko augu, vien augs siltumnīcu "klasika" – tomāti, salāti un citi augi.

"Plānoju nākotnē uztaisīt vienu unikālu un apkurināmu siltumnīcu, kas būtu 200 kvadrātmetrus liela, bet tam vajag līdzekļus. Tajā es varētu audzēt gan zivis, gan banānus un citus augus. Šajā siltumnīcā es izmantotu tikai pasīvos apkures veidus, piemēram, zemes siltumu, kompostēšanas, silto gaisu, kas veidojas siltumnīcā. Vēl tajā varētu izveidot ūdens sienu, kā arī nosiltināt pamatus," atklāj Narvils. "Tas ir mans sapņu projekts."