26. un 28. septembris Mēness kalendārā minēti kā kāpostu skābējamie datumi. Personīgi ess dotu priekšroku 26. septembrim – Mēnesim Uguns stihijas dienā, bet ir arī citas "formulas", pēc kā atrod īsto brīdi. Vai un kāpēc to ņemt vērā?
Pieminēt, ka skābēti kāposti ir bagāti ar C, K un B grupas vitamīniem, kā arī ar kāliju, nātriju, kalciju, dzelzi, fosforu, sēru, cinku, boru un varu, laikam ir lieki, jo tas, ka tie ir veselīgi, diētiski un gardi, zināms katram. Tautas dziedniecībā skābus kāpostus izmanto dažādu vainu likvidēšanai – no vienkāršiem puņķiem līdz pat bronhiālajai astmai, par vīriešu potences vairošanu un sieviešu kosmētiskajām procedūrām pat nerunājot.
Tātad – kad vislabāk ķerties pie skābēšanas?
Uzreiz jāmin, ka dažādu tautu ticējumi runā cits citam pretī, un tikai eksperimentu ceļā varam secināt, kā tad galu galā labāk.
Piemēram, mūsu kaimiņzemē uzskata, ka labākā skābēšana ir Pilnmēnesī – īpaši tad, ja tas iekrīt trešdienā, piektdienā vai sestdienā (tā dēvētajās sieviešu dienās). Otra slāvu ticējumu "frakcija" apgalvo, ka labākas ir tieši vīrišķās dienas un jauns Mēness. Uzreiz piebildīšu, ka šodien, 26. septembrī, ir vīrišķā diena un jauns Mēness, bet 28. – arī vīrišķajā dienā – Mēness fāze mainās uz augošu.
Par vienu gan ticējumi vienisprātis – jaunā un augošā Mēnesī šķērēti un ieskābēti kāposti turas ilgāk, varbūt līdz pat nākamajai vasarai. Papildu ieteikums – darīt to, kamēr lopu nav mājās (tātad – dienas gaišajā daļā), tad nebūšot rūgti! Pavisam smalki, ja pirmo sauju kubulā ber uz ziemeļu pusi, turklāt ar skaļu smieklu, lai brangāk sarūgst.
Labs palīgs kāpostu skābēšanā esot apses pagalīte – mucā ielikta, tā aizkavējot pelēšanu un novēršot pārlieku skābumu.
Lai tev veicas ar kāpostu skābēšanu ievadā minētajos datumos vai Pilnmēnesī (tas būs 5. oktobrī), bet citiem ikdienas darbiņiem labākos datumu ieteiks Mēness kalendārs.