Cecīļu dabas takas ir pārpilnas ar dažādām skaistām ainavām, un tur iespējams apskatīt, lūk, kādus zīmīgākos objektus:
- Kumada – Amatas kreisā pieteka. Kopējais garums 13 kilometri.
- Cecīļu iezis – apmēram 10 metrus augsts un 100 metrus garš. Apskatāms tikai no Kumadas upes labā krasta.
- Līči, "Lielais akmens" – atrodas pie Amatas upes kreisā krasta.
- Dančupītes ala – veidojusies no smilšakmens. Tā ir 5,7 metrus plata un 1,6 metru augsta.
- Dančupītes ūdenskritums, kas ir 1,9 metrus augsts.
- Šūnakmens atsegumi.
- Cecīļu priede – priedes apkārtmērs ir 2,8 metri, tā ir viena no Latvijas dižkokiem.
- Bijusī padomju armijas teritorija – virsnieku atpūtas komplekss, armijas noliktavas.
- Amata – Gaujas kreisā krasta pieteka Amatas, Cēsu un Līgatnes novados. Sākas Vidzemes augstienē no Kūkaļa ezera. Tās kopējais garums ir 69 kilometri.
- Pērļupe – iztek no Lepekšu avotiem. Kopējais garums 12 kilometri un tās krastos ir daudz avotu.
- Pērļupes ieži.
- Pērļupes ala – tās eju kopgarums sasniedz 33 metrus. Šī šaurā, zemā, bet skaistā ala atrodas nogāzes augšdaļā pie Pērļupes ietekas Amatā.
- Stūķu iezis – atrodas Amatas upes kreisajā krastā. Ieža augstums ir 40 metri.
- Ķaubu iezis.
- Ainavu krauja – viena no augstākajām un senākajām kraujām Latvijā. Atrodas Amatas upes labajā krastā. Tās augstums – 46 metri.
Cecīļu dabas takas apvij arī kāda sena teika. Tā vēsta, ka Cecīļu ieža alās reiz dzīvojis velns ar divām raganām. Katru pusnakti viņi dejojuši ieža priekšā, bet ļaudis velnu nokaitinājuši. Viņš gribējis Kumadu aizbērt, paņēmis smiltis un nesis uz upi. Te "Cecīļos" iedziedājies gailis. Velns sabijies un meties alā. Smiltis izbirušas pretī "Velna kambara" iezim, veidojot uzkalniņu. No tā laika velns neesot manīts.
Lai arī skaistas visos gadalaikos, rudens un ziemas tumšajos sestdienu vakaros dabas takas tiek izgaismotas, piedāvājot īpašu atmosfēru. Gaismas taka šajā periodā ir atvērta katru sestdienu no pulksten 17 līdz 21. Izgaismotajā divus kilometrus garajā posmā var apskatīt Cecīļu iezi, kurš stiepjas 100 metru garumā, tāpat pieejama piknika vieta pašā Kumadas upes krastā, Dančupītes ūdenskritums un Dančupītes ala. Izgaismots tiek arī meža namiņš. Takas noslēgumā atrodas bijusī padomju armijas teritorija un Cecīļu dižpriede. Staigājot pa izgaismoto takas posmu, noteikti nepametīs sajūta, ka atrodies pasakā!
Vērts piebilst, ka, ja vēlies apskatīt Cecīļu dabas takas kuplākā kompānijā, pēc iepriekšējas vienošanās, grupām sākot no 10 personām, gaismas taka pieejama jebkurā nedēļas dienā, kā arī ir iespēja taku izstaigāt vides gida pavadībā. Tāpat Cecīļu dabas takās iespējams doties meža gudrību takā, rezervēt pirti mežā, kā arī pieteikties citiem īpašiem piedāvājumiem (plašāk par tiem šeit).
Ieejas maksa dabas takā pieaugušajiem 2 eiro; skolēniem, studentiem, pensionāriem 1.50 eiro, bet pirmsskolas vecuma bērniem ieeja bez maksas.