mamma, dēls, puika, bērns, emocijas, uzvedība, disciplīna, saruna
Foto: Shutterstock

Bērni bieži vien ar savu uzvedību mēdz sadusmot vecākus. Tādās situācijās pieaugušie nereti arī neiztur un pāriet uz kliegšanu kā komunikācijas veidu. Tomēr kliegt par bērna slikto uzvedību nav vērts. Daudz efektīvāk būs lietot frāzes, kas mudina bērnu uzvesties vispārpieņemto normu robežās.

Seko līdzi, kādā tonī tu sarunājies ar bērnu, īpaši brīžos, kad viņa emocijas jau tā ir sakāpinātas. Zemāk iepazīsties ar 11 frāžu špikeri, ko piedāvā speciālisti portālā "Vospitaj".

Es zinu, ka tu vari izdarīt labāk

Ir svarīgi bērnam pavēstīt: tu esi pārliecināts, ka viņš var uzvesties labāk un izdarīt visu, kā pieklājas.

Es ļoti lepojos ar tevi (kad bērnam kaut kas izdodas un viņš ir pārāk stipri satraucies)

Lai bērns zina, ka esi apmierināts ar viņa sasniegumiem un, kas ir pats galvenais, – pieliktajiem pūliņiem, pat ja kaut kas neizdodas tā, kā gribētos. Šādā veidā tu bērnu mudini nākamreiz kaut ko paveikt labāk.

Vienmēr saki patiesību/nekad nemelo

Daudzi bērni melo, jo baidās no vecāku dusmām, vai arī tāpēc, ka nespēj atšķirt fantāziju no realitātes. Tātad, – tev bērns ir jāapbalvo tad, kad viņš runā patiesību. Piemēram, jāpaslavē par drosmi.

Ja tu nomierināsies, mēs izdomāsim risinājumu

Dažreiz bērni raud, šādā veidā no pieaugušajiem pieprasot savu kaprīžu apmierināšanu, bet tu nevēlies iet viņa pavadā, tā rezultātā bērnam sākas histērija. Šajā gadījumā ir svarīgi nepiekāpties. Palīdzi bērnam nomierināties un atrodi alternatīvu.

Pamēģini vēlreiz

Ja bērni ir izdarījuši kaut ko nepareizi, tā vietā, lai vērstu uzmanību uz kļūdām, labāk sniedz iespēju pamēģināt vēlreiz.

Es tevi mīlu

Šie burvju vārdi uzlabo garastāvokli, pašsajūtu un noskaņo uz daudz pozitīvāku skatījumu.

Tu saproti, ka vajadzēja...? Tu to izdarīji?

Nerāj bērnus par to, ka viņi kaut ko nav paveikuši. Vienkārši atgādini viņiem par šiem pienākumiem un sniedz iespēju tos izpildīt.

Tu pieļāvi kļūdu, toties tagad vari izdarīt secinājumus

"Es taču teicu!", – ar šādu frāzi tu tikai bērnu no sevis atgrūdīsi. Kļūdīties ir normāli, galvenais ir prast no katras neveiksmes gūt kādu mācībstundu.

Ja vajadzēs, es obligāti tev palīdzēšu

Tu vienmēr esi blakus – gatavs atbalstīt, pateikt priekšā, palīdzēt. Kas gan vēl bērnam nepieciešams, lai gūtu pārliecību par saviem spēkiem un būtu laimīgs?!

Es tev ticu un zinu, ka tu to izdarīsi

Vēl viena "burvju tabletīte" pārliecības par sevi gūšanai. Turklāt šī frāze pamudinās bērnu pielikt visus savus pūliņus, lai sasniegtu izvēlēto mērķi.

Es zinu, ka tu tā nevēlējies darīt

Ar šādiem vārdiem tu liec noprast, ka bērnam turpmāk tā nevajadzētu rīkoties, bet vēl – parādi savu uzticēšanos viņam.

Atceries, – ir svarīgi bērniem pievērst uzmanību ne tikai tad, kad viņi dara kaut ko sliktu, bet arī tajās reizēs, kad uzvedas labi. Pastiprini pozitīvo uzvedību, pastāstot bērnam, cik stipri viņu mīli, kā lepojies ar viņu un tici.

Savukārt turpinājumā atradīsi portāla "Cālis" arhīva rakstus par to, kā bez kliegšanas disciplinēt bērnu, kādus burvju vārdiņus izvēlēties, lai bērns tevi klausītu un jūs abi vienlaikus būtu labi sabiedrotie, kuri nekašķējas.

Četri pārbaudīti veidi, kā savaldīt emocijas nepaklausīgu bērnu vecākiem

Foto: Shutterstock

Būt sadzirdētam bez kliegšanas – par to sapņo daudzi nepaklausīgu bērnu vecāki. Pacietība beidzas, un nogurums noved pie emociju sprādziena, bet tā ietekmē bērna uzvedība vēl vairāk pasliktinās.
Lasīt vairāk

Zelta vērti triki, kas palīdzēs veiksmīgāk disciplinēt bērnu

Foto: Shutterstock


Katram vecākam ir savi bērnu audzināšanas paņēmieni. Kā rāda statistika, vairums seko tām metodēm, kas tikušas nodotas no paaudzes paaudzē. Inovācijas šajā jomā nožēlojami lēni ienāk mūsu dzīvē, vairumā gadījumu tas notiek, pateicoties psihologiem, pedagogiem un citiem speciālistiem, kuri aizrautīgi stāsta, kā pareizi disciplinēt atvases.

Lasīt vairāk

Kā iemācīties sevi kontrolēt un nevietā nepacelt balsi uz bērnu

Foto: Shutterstock


Ir saprotams, ka brīžos, kad bērni neklausa un dara palaidnības, pacietības mērs var būt pilns, un situācija rezultējas kāda stingrāka vārda pateikšanā paaugstinātā tonī. Ne vienmēr tas ir vienīgais un labākais variants, tāpēc vēlamies iepazīstināt tevi ar veidiem, kā, nepaceļot balsi, bērnam likt saprast, ka rīcība nav bijusi pareiza.

Lasīt vairāk

Kā savaldīties, kad bērns absolūti neklausa


"Mans bērns ir viskaprīzākais un nepaklausīgākais," – šādas domas droši vien sev veltījis gandrīz katrs vecāks. Un kad viss "krīt no rokām" ārā un ir tik grūti tikt galā ar mazuli, bet varbūt pat diviem vai vēl vairākiem, psihologu padomi burtiski kā izkūpējuši no galvas.

Lasīt vairāk

Vecāku ieteikti paņēmieni, kā savaldīties un nekliegt uz bērnu

Foto: PantherMedia/Scanpix


Kādreiz pat paši mierīgākie un mīlošākie vecāki neiztur. Daudzas mammas un tēti paceļ balsi, tāpēc, ka tā ir "ieprogrammēti" – tā rīkojās ar viņu vecāki. Ir vecāki, kuri uz bērniem atļaujas kliegt tikai tad, kad ir īpaši nokaitināti. Padomā par to, ka kliegšana dziļi ievaino bērna pašcieņu un pašvērtības sajūtu, kā arī izjauc saskaņu starp bērnu un vecākiem. Lūk, vecāku ieteikumi un padomi, kā savaldīt sevi un nekliegt uz bērnu, lai ko viņš arī nebūtu sastrādājis. Pieredzē dalās portāls "Cālis.lv" lasītāji.

Lasīt vairāk

Bez stāvēšanas kaktā un pēršanas: mammu ieteikti paņēmieni, kas palīdzēs disciplinēt atvasi

Foto: Shutterstock


Bērna audzināšana nav iedomājama bez disciplīnas. Tā palīdz bērnam apzināties savas uzvedības robežas, savaldīt emocijas un justies droši. Taču dažkārt vecāki nespēj atrast metodi, kas vislabāk palīdzētu uzturēt veselīgu disciplīnu tieši viņu ģimenē. Tāpēc piedāvājam ar acs kaktiņu ieskatītes citu ģimeņu dzīvē un iepazīt metodes, kas palīdz citiem vecākiem disciplinēt savas atvases.

Lasīt vairāk

Panākt paklausību: 10 pareizās un 10 aizliegtās bērna audzināšanas metodes

Foto: Shutterstock


"Viņš kļuvis absolūti neizturams", "norāvies no ķēdes", "visu dara par spīti..." – tik dažādas sūdzības nereti var dzirdēt no vecākiem un pēc būtības viss ir par vienu un to pašu: bērns ir nepaklausīgs. Kā gūt virsroku pār situāciju un vienlaikus saglabāt mieru ģimenē?

Lasīt vairāk

Četras labas un sešas sliktas taktikas cīņā ar bērna nepaklausību

Foto: Shutterstock


Ir skaidrs, – lai bērns nepārvērstos vienā mazā tirānā, ir nepieciešams noteikt zināmas robežas viņa uzvedībai. Bet, kā reaģēt, ja bērns neņem par pilnu tevis teikto un atsakās paklausīt?

Lasīt vairāk

Paņēmieni bērna nomierināšanai, nesagaidot histērijas sarīkošanu

Foto: Shutterstock


Ja pieaudzis cilvēks spēj valdīt par savām dusmām, tad mazs bērns vēl neprot "nolaist tvaiku" tā, lai nekaitētu sev un apkārtējiem. Bieži vien mēs nezinām, kā pareizi nomierināt un atbalstīt bērnu, kurš tūliņ, tūliņ draud uzsprāgt no dusmām tūkstoš mazos gabaliņos.

Lasīt vairāk

Kā panākt paklausību no bērna bez kliegšanas un skandāliem

Foto: Shutterstock


Vecāki bieži vien paceļ balsi, lai panāktu disciplīnu. Jo vairāk esam pakļauti stresam, nogurumam un spriedzei, jo biežāk kliedzam uz bērniem, cenšoties viņus saukt pie kārtības. Diemžēl, kliegšana ir iedarbība tikai uz laiku. Ilgtermiņa perspektīvā šis ir neracionāls audzināšanas veids, kas noved pie tā, ka bērns pārstāj uztvert mūsu vārdus un prasības, kuras mēs izsakām paaugstinātā tonī.

Lasīt vairāk

14 padomi, kas palīdzēs bērnu audzināt bez kliegšanas un sodiem

Foto: PantherMedia/Scanpix


Kādreiz mums, pieaugušajiem, neizdodas savaldīties un bērnam tiek uzkliegts. Visbiežāk šis impulss parādās emocionāli saspringtos brīžos, kad esat sarūgtināts vai jau novests līdz histērijai. Protams, lielākā daļa pieaugušo saprot, ka kliegšana un sodi ne pie kā laba nenoved. Tie mazina bērna uzticēšanos vecākiem, un tas ir vēl sliktāk, jo kaitē bērna pašapziņai. Respektīvi – kliegšana ieved vēl dziļākā problēmu mežā, un bērna uzvedība tikai pasliktinās.

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!