Bērnība nav viegls posms. Soli pa solim mazulis izzina pasauli un mācās reaģēt uz visu jauno un neparasto. Viņiem nepieciešams laiks, lai pierastu pie cilvēkiem, attiecībām un uzvedības normām.
Psihologi ar pārliecību saka, ka bērniem vecumā starp diviem un pieciem gadiem ir visneaizsargātākā un nestabilākā psihe. Tādēļ arī mazuļu histērijas bieži ir pēkšņas un šķietami bez jebkāda pamatojuma. Netici tiem cilvēkiem, kuri saka, ka vecāki neko nevar izdarīt saistībā ar šo bērnu slikto noskaņojumu. Bruņojies ar pacietību, gribasspēku, gudrību un esi līdzsvarā: tagad šīs īpašības tev būs prioritāras. Tās tev sniegs spēkus saglabāt mieru un neļaus bērnam tevi ievest ārprātā.
Dažas ģimenes pietiekami ātri atvadās no bezgalīgo bērnu histēriju perioda, citām nākas ar tām samierināties pat daudzu gadu garumā. Kur slēpjas noslēpums? Jāsteidz tevi apbēdināt: burvju zāļu pret kaprīzēm nepastāv. Vecāki ir vienīgie, kuri ar tām spēj tikt galā, jo, redz, atmosfēra ģimenē spēlē lielu lomu bērna rakstura un uzvedības ieradumu veidošanās procesā.
Bērni – lai gan arī pavisam vēl maziņi, taču jau ir gudras personības, kuras saprot, ka histērija ir uzticams ceļš saņemt kāroto, neraugoties ne uz ko. Kā tikt galā ar bērna histērijām, "Parents" stāsta bērnu psihologi, piedāvājot uzzināt astoņus efektīvus audzināšanas trikus.
Iemācies novērst emocionālos izvirdumus
Kā mammai tev piemīt ļoti cieša emocionālā saikne ar bērnu. Tu esi vienīgā, kas spēj sajust šos slēptos uzvedības motīvus.
Ikvienai mammai ir iespēja novērot savus bērnus un analizēt visu, ko viņi dara un saka. Ja tu redzi, ka tavam bērnam ir nomākts garastāvoklis, tev jābūt gatavai pieņemt mērus, lai novērstu iespējamo histērijas lēkmi. Centies pamanīt dīvainus žestus un neizprotamas bērna sejas izteiksmes. Visas šīs pazīmes norāda uz to, ka viņš ar kaut ko ir neapmierināts un, visticamāk, par to gribēs visiem skaļi arī paziņot. Intuīcija noteikti palīdzēs tev novērst mazuļa emocionālos izvirdumus.
Kā to izdarīt? Tev jānovērš bērna uzmanība uz kādu citu darbību vai priekšmetu, jāparāda kaut kas aizraujošs, tādā veidā arī, visticamāk, izdosies izbēgt no iespējamā konflikta. Turklāt tu bērnu vari iesaistīt kādā interesantā spēlē. Taču ņem vērā, ka tavs izlēmīgais tonis un tiešais atteikums problēmu var tikai pastiprināt. Tāpēc liec lietā savas diplomātiskās spējas: tās palīdzēs atrast alternatīvus risinājumus.
Nepiekāpies
Bērni ļoti bieži uzvedas kā viltīgi lapsēni un izliekas, lai tikai vecāki izdarītu visu, kā viņi vēlas. Savā veidā viņi ir mazi un nekaitīgi, taču to būtība – bīstams ierocis. Un bērni ar prieku to izmanto. Emocionālā šantāža – labākais veids, kā manipulēt ar vecākiem. Protams, tas nenozīmē, ka visi bērni ir lieli manipulatori, viltīgi un tendēti uz mānīšanos. Visbiežāk, tā ir vecāku izvēle.
Ja tavs bērns cenšas izsaukt tevī līdzjūtību vai žēlumu, neatkāpies no pašas izvirzītajiem noteikumiem. Lai bērns saprot, ka tu nepildīsi visas viņa iegribas. Vēl viens bērnu triks: bērnam ļoti patīk sarīkot histērijas publiskā vietā, tādā veidā mulsinot vecākus un cenšoties panākt savu. Tomēr tev jāsaglabā savaldība un jāpastāv uz savu.
Palīdzi bērnam tikt skaidrībā ar viņa jūtām
Katrs no vecākiem ir paraugs savam bērnam. Dominēšana un neizbēgamās sadursmes – nav mērķis, bet līdzeklis, kas palīdzēs audzināt veselīgas, gudras un ar labām manierēm apveltītas personības. Ļoti bieži bērni nespēj saprast, kas ar viņiem notiek: pārāk daudz jūtu un emociju. Taču mūsdienās bieži vien pat pieaugušie nespēj tikt galā ar savu iekšējo pasauli.
Ja tu bērnam nenopirki veikalā iekāroto rotaļlietu, esi gatavs iespējamai histērijai. Nedaudz vēlāk paskaidro, ka nav iespējams nopirkt visas pasaulē saražotās mantas, un to, ka ne visi sapņi piepildās uzreiz, lai tas notiktu, ir jāpapūlas. Pasaki bērnam, ka negatīvās emocijas ir kaitīgas un bezjēdzīgas. Tiklīdz bērni sāks valdīt par savām jūtām, atzīt un saprast mūsu realitāti, viņi kļūs daudz paklausīgāki un emocijās savaldīgāki.
Aizmirsti par fiziskiem sodiem
Tā dēvētā "vecās skolas metode" jau sen vairs netiek uzskatīta par pašu labāko veidu, kā novērst bērna histērijas. Tā ir slimīga un aizvainojoša lieta, kas patiešām ir daudz vienkāršāks veids ieviest disciplīnu un bērnu padarīt paklausīgu. Taču ikvienai medaļai ir arī otra puse.
Psihologi apgalvo, ka šī audzināšanas metode "sadot ar siksnu" – ir ar laika degli: bērnā iemājos bailes, trauksme un naids. Emocionālais spiediens ir nedaudz labāks veids. Pamēģini ignorēt bērna sliktā noskaņojuma lēkmes, un viņš sapratīs, ka viņa centieni ir absolūti lieki.
Pagriez bērna negatīvo enerģiju pareizajā virzienā
Bērni ir neizsīkstošs enerģijas avots. Viņi var skriet, lēkt, kliegt un draiskoties visu dienu, esot nepārtrauktā kustībā. Tādēļ ir principiāli svarīgi atrast viņiem attīstošas nodarbes un pacenties viņus ar tām aizraut. Aizņemtiem bērniem nav brīvā laika, lai rīkotu histērijas un niķotos, jo viņi ātri piekusīs un kļūs miegaini. Lai draiskojas, spēlējas un skrien tik ilgi, cik vēlas – fiziskā aktivitāte labvēlīgi ietekmē veselību.
Neaizmirsti bērnu paslavēt par labi izpildītu uzdevumu: ar kādu kārumu, uzlīmēm vai jebkuru citu bērnam patīkamu nieciņu. Ja bērnam ir skaidri izteikta nosliece uz kādu konkrētu nodarbi – dziedāšanu, dejošanu, zīmēšanu, pieraksti viņu pulciņā un sniedz iespēju attīstīt šo talantu.
Ikviens bērns tiecas pēc socializēšanas, kontaktēšanās ar vecākiem un vienaudžiem. Ieteicams ar bērnu runāties katru dienu: tavi vārdi un padomi palīdzēs viņam kļūt stiprākam un atrast pareizo ceļu dzīvē.
Turklāt šis ir labs veids izbēgt no paaudžu konfliktiem un uzbūvēt attiecības, kas balstītas uz uzticēšanos. Ja tu atradīsi kopīgu valodu ar bērnu, pakāpeniski varēsi samazināt arī viņa histēriju skaitu. Ja šī kontakta nav, tas var novest pie tā, ka nākotnē bērns kļūs par antisociālu būtni un būs pārmēru nervozs. Atrodi minūtīti, lai parunātos ar bērnu un pamēģini noskaidrot, kas viņu satrauc. Tā rezultātā tavs bērns turpmāk būs gatavs tieši ar tevi dalīties savos emocionālajos pārdzīvojumos un kļūs daudz imūnāks pret stresu.
Apbruņojies ar pacietību
Pacietība un darbs, tas ir galvenais. Un ne velti. Pacietība ir galvenā prioritāte tiem vecākiem, kuru bērni ir tendēti uz histēriju rīkošanu. Katra mamma zina, cik grūti ir palikt vienaldzīgai un atturīgai, ja redzi bērna asaras un kliegšanu. Tomēr savācies! Jo bērnu audzināšana taču ir visgrūtākais darbs pasaulē.
Cīņa ar bērna histērijām ir garš stāsts, īpaši, ja tavs bērns jau ir iemācījies ar tevi manipulēt. Nāksies apgāzt kalnus, lai mazulim parādītu, ka histērija nav labākais veids, kā iegūt kāroto rezultātu.
Ļauj bērnam izpirkt savu vainu
Daudzi vecāki dod priekšroku uz bērniem izdarīt spiedienu un piespiest viņus justies vainīgiem. Vainas sajūta – tās ir ļoti spēcīgas emocijas, kuras noved pie hroniskas trauksmes un stresa. Vecākiem jāsniedz bērniem iespēja atzīties visos savos grēkos un izpirkt vainu. Gan pieaugušajiem, gan bērniem obligāti ir jāspēj palaist vaļā negatīvās emocijas, īpaši jau vainas sajūta.
Problēmas cēlonis parasti ir nevis bērnos, bet gan viņu vecākos. Un tie vecāki, kuri izdabā bērna kaprīzēm, noteikti vēlāk to nožēlos. Turklāt "histēriju vecums" nav mūžīgs. Tu par to aizmirsīsi, tiklīdz bērna psihe būs sasniegusi pietiekami augstu attīstības līmeni.