Lai efektīvi izmantotu lapas, vispirms tās jāsasmalcina – ar zāles pļāvēju, kuram ir mulčēšanas funkcija, vai vienkārši ar zāles pļāvēju pāris reizes pārbraucot pāri lapām, jo citādi tās nespēs pilnībā satrūdēt un pavasarī būs jāsavāc. Piedāvājam četrus veidus, kā izmantot sasmalcinātas lapas dārzā, ko apkopojis portāls "The Spruce".
Pievieno kompostam
Izmanto kā mulču dobēs
Pēc sasmalcināšanas lapas var izmantot kā organisko mulču puķu dobēs un sakņu dārzos, ap kokiem un krūmiem, arī konteineros. Uzklāj 5–7 centimetru plānu slāni, izvairoties noklāt augu kātus un stumbrus. Mulča saglabās mitrumu augsnē un palīdzēs uzturēt nemainīgu augsnes temperatūru, kā arī ierobežos nezāļu dīgtspēju. Neiztrūkstošs bonuss – lapām sadaloties, tās izdalīs augsnē vērīgas barības vielas. Vairāk par mulčas veidiem un to, kāpēc tā ir vērtīga, lasi rakstā "Iznīdēt nezāles, retāk laistīt: kāpēc un kā dārzu mulčēt ar salmiem".
Saglabā līdz pavasarim
Sākoties dārza darbiem pavasarī, vieni no pirmajiem darbiem ir zaru apgriešana un nezāļu ravēšana, tāpēc kompostam būs daudz svaiga materiāla, bet ne sausa, kāds ir, piemēram, lapas. Tāpēc, ja ir iespēja un vieta atļauj līdz nākamajai sezonai saglabāt apmēram divus lielus maisus ar rudenī sagrābtām sausām lapām, ieteicams darīt to. Tās noderēs, veidojot kompostu pavasarī, lai visi tobrīd pieejamie materiāli nepārvērstos vienkārši mitrā putrā.
Uzreiz samulčē zālienā
Ja tev ir zāles pļāvējs ar mulčētāju, nav iemesla sagrābt visas lapas, jo, sasmalcinot tās ar zāles pļāvēju–mulčētāju, ziemas laikā lapas sadalīsies, nodrošinot augsni ar barības vielām un iznīdējot nezāļu sēklas. Ja to darīsi regulāri, piemēram, reizi nedēļā, tad lapas nevajadzēs grābt nemaz un nākamajā pavasarī un vasarā zāliens izskatīsies veselīgāks un skaistāks. Lielākajai daļai mūsdienu zāles pļāvēju ir mulčēšanas iespēja, bet vecākiem modeļiem var uzstādīt speciālu mulčēšanas asmeni.