schneider
Foto: Publicitātes foto

Eiropas Savienība (ES) līdz 2050. gadam apņēmusies kļūt klimatneitrāla, kas pieprasa pārmaiņas dažādās nozarēs, tostarp nekustamo īpašumu (NĪ) jomā, kas šobrīd patērē 40% no ES kopējās enerģijas, radot 36% CO2 emisiju. Lai mazinātu nozares ietekmi uz vidi un veicinātu pārmaiņas ilgtspējas jomā, ir svarīgas ne tikai izmaiņas normatīvajā regulējumā, bet arī ideju apmaiņa un pieredzes stāsti no citiem nozares spēlētājiem. Piemēram, Baltijas Ilgtspējas inovāciju balvā uzņēmumiem ir iespēja tikties un diskutēt ar savas nozares ekspertiem, kā arī veicināt jaunu sadarbību veidošanos un aktuālu jautājumu iekļaušanu lēmumpieņēmēju dienaskārtībā. Ar savu redzējumu par šo tematu dalās "Schneider Electric Latvija" valdes loceklis Igors Golubevs (attēlā).

Ilgtspēju veicina tirgus pieprasījums un ES regulējums

Raugoties uz normatīvo regulējumu, jāmin Eiropas Komisijas Ilgtspējas direktīva. Tās ietvaros piedāvātās aktivitātes paredzētas inovāciju apjoma palielināšanai un ēku modernizācijas paātrināšanai, kopumā ēkas padarot noturīgākas, ar kvalitatīvāku iekštelpu klimatu, ar digitalizētām enerģijas pārvaldības sistēmām un infrastruktūru ilgtspējīgai mobilitātei.

NĪ nozarē šī brīža galvenais virzītājspēks jauno tehnoloģiju ieviešanai ēkās ir to nākotnes īrnieki jeb tirgus pieprasījums. Aizvien vairāk uzņēmumu izvirza savus nulles emisiju mērķus, kur viens no emisiju avotiem 1. un 2. tvērumā ir kompāniju biroji un enerģija, ko tie patērē. Attiecīgi šo kompāniju izvēle sliecas par labu birojiem, kuri ir energoefektīvi, ar kvalitatīvu iekštelpu mikroklimatu, tādi, kas tiek darbināti, izmantojot atjaunīgus energoresursus, un kuru būvniecības laikā tika radīts pēc iespējas zemāks CO2 izmešu līmenis. Parasti tie ir A klases biroji, un tos var atpazīt pēc tādiem brīvprātīgiem, starptautiski atzītiem sertifikātiem kā, piemēram, BREEAM, LEED un DNGB.

Foto: Publicitātes foto

Tehnoloģijas un dati ēku funkcionalitātei un iemītnieku komfortam

Jaunāko tehnoloģiju un inovāciju izmantošana NĪ attīstīšanā sniedz vairākus būtiskus ieguvumus. Piemēram, ar dažādu digitālo rīku starpniecību un padziļinātu datu analīzi iespējams paaugstināt ēku energoefektivitāti, kā arī uzlabot iemītnieku komfortu, ērtības, veselību, labklājību un pieejamību. Tāpat ir iespēja savlaicīgi prognozēt ēkas tehnisko sistēmu apkopju nepieciešamību un iekārtu bojājumus, izvairoties no lielākiem zaudējumiem to risināšanā, kad problēma jau samilzusi.

Sistēmas, kas balstītas mākslīgā intelekta risinājumos, prot noteikt ēkas potenciālās problēmzonas, un tās pārvaldniekam atliek vien norīkot tehniskos speciālistus, kas ēku pārbaudīs dzīvē. Jāatzīmē, ka šobrīd tirgū ir pieejami arī risinājumi, kas ēkas uzturēšanai ļauj izvēlēties izdevīgāko starp vairākiem enerģijas resursiem, analizējot visu pieejamo informāciju par resursu izmaksām un pieejamību konkrētajā brīdī.

Foto: Publicitātes foto

Nākotnē gaidāma straujāka inovāciju attīstība NĪ jomā

Lai ēkas padarītu ilgtspējīgas, arvien vairāk attīstītāju, izvēloties būvniecībā izmantojamos materiālus, pievērš uzmanību to produkta vides deklarācijām. Tas ir dokuments, kas informē par produkta ietekmi uz vidi un veiktspēju, pamatojoties uz aprites cikla novērtējumu (LCA). Ražotājs, uzrādot šo sertifikātu, apliecina produkta ražošanas procesa caurspīdīgumu. Schneider Electric klientiem piedāvā ļoti plašu ēku tehnisko sistēmu klāstu, kas nepieciešams gan ēku energoapgādei, gan drošībai un automatizācijai, tāpēc ļoti rūpīgi izvērtējam piegādātājus, ar kuriem sadarboties, lai nodrošinātu piedāvāto produktu kvalitāti un ilgtspējīgumu.

Kopumā jāsecina, ka jau tuvā nākotnē redzēsim straujāku inovāciju attīstību NĪ jomā, lai sasniegtu ES Ilgtspējas direktīvās nospraustos mērķus klimatneitralitātes jomā. Tāpat būs vērojama arī plašāka mākslīgā intelekta izmantošana ēku uzturēšanā un pārvaldībā, lai nodrošinātu iespējami zemāko energoresursu patēriņu, vienlaikus nekompromitējot nepieciešamo komforta līmeni.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!