Foto: Shutterstock
Situācijā, kad stāvi pārpildīta drēbju skapja priekšā un nezini, ko vilkt mugurā, gan jau bijis ikviens. Saģērbšanās no rīta paģēr arvien vairāk laika, uz katru jaunu svinīgu pasākumu tiek iegādāts jauns tērps, kuru otrreiz, visticamāk, vairs uzvilkts netiks. Paradoksāli – mums pieder vairāk drēbju nekā jebkad, taču nezinām, ko ar tām iesākt. Vienkāršs un ilgtspējīgs risinājums – kapsulas garderobe.

Kas ir kapsulas garderobe?

Vārdu salikums "kapsulas garderobe" radās pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados, un to ieviesa Londonas salonveikala "Wardrobe" īpašniece Sūzija Fo (Susie Faux), jo novēroja, ka viņas klienti iegādājas daudz apģērba gabalu, kas ilgtermiņā neatmaksājas. Saskaņā ar viņas ideju kapsulas garderobe sastāv no dažiem pamatelementiem, kas kalpo vairākas sezonas, piemēram, svārki un bikses, ko kombinēt ar sezonāliem apģērba gabaliem, piemēram, topiem, blūzēm un džemperiem.

Plašākā sabiedrībā kapsulas garderobes koncepts nonāca 1985. gadā, kad modes dizainere Donna Karana radīja kolekciju "Seven Easy Pieces" ("Septiņi viegli gabali"), kas sastāvēja no bodija, svārkiem, žaketes, kleitas, ādas aksesuāra, balta krekla un kašmira džempera. Mērķis – apģērbt sievieti gan darbam birojā, gan iziešanai sabiedrībā vakarā.

Mūsdienās kapsulas garderobe ir veids, kā turēties pretī patērniecības sabiedrības spiedienam un samazināt modes industrijas ietekmi uz dabu, vēršot uzmanību zīmoliem, kas ražo saskaņā ar ilgtspējības principiem un atbildīgi pret dabu.

Kapsulas garderobe sastāv no pārdomāti izvēlētiem un saskanīgiem apģērbiem, kurus var viegli kombinēt, tādā veidā radot daudz dažādu tērpu dažādām dzīves situācijām. Tradicionāli kapsulas garderobe sastāv no 10–20 apģērba gabaliem, piemēram, džinsu pāra, svārkiem, T krekla, blūzes, klasiska putekļu mēteļa, žaketes, kleitām un adījumiem.

Foto: Shutterstock

Kāpēc izvēlēties kapsulas garderobi?

  • Mazāk galvassāpju par to, ko vilkt mugurā.
  • Mazāks patēriņš un ietaupīta nauda – var atļauties iegādāties dārgāku un kvalitatīvāku apģērbu.
  • Mazāka ietekme uz dabu – mazāk atkritumu, mazāk ķīmijas, kā arī mazāka ekoloģiskā pēda.
  • Ietaupīts laiks – gan iepērkoties, gan domājot, ko vilkt, gan kārtojot, mazgājot un gludinot.
  • Mazāk mantu – mazāk stresa un vairāk brīvas telpas!

Kā izveidot kapsulas garderobi?

Pirmais solis ceļā uz kapsulas garderobi ir savas garderobes izrevidēšana.
Atbrīvojies no visa, kas nav uzvilkts vismaz gadu, ir par lielu, par mazu, draudzene atdeva, bet nav īsti tavā stilā, nopirkts izpārdošanā, bet ne reizi nav uzvilkts utt. Taču dari to atbildīgi – nemet ārā parastajā atkritumu konteinerā, bet gan nodod tekstilam paredzētajos nodošanas punktos, pārdod kādā interneta tirdziņā vai ziedo labdarības organizācijām. Atbrīvoties no pilnīgi visa sava apģērba un iegādāties jaunu nebūtu ilgtspējīgi un dabai draudzīgi – sāc no tā, kas tev jau ir.
Otrais solis – paturot prātā savu iemīļoto krāsu gammu un stilu,
izvēlies pamata apģērba gabalus, kas ir daudzpusīgi un sader cits ar citu.
Izvairies no sezonāli modīgiem apģērbiem, kurus īsti nevar savienot ar jau esošo garderobi un kuri tāpat drīz vien vairs nebūs aktuāli.

Dažas pamata lietas, uz kurām būvēt savu kapsulas garderobi: neitrālas krāsas T krekli, blūze, melnas bikses, 1–2 pāri džinsu, džemperi – viens svinīgāks, viens ikdienas, melna kleita. Iegādājoties jaunu apģērbu, mest līkumu "fast fashion" ķēžu veikaliem, bet tā vietā raudzīties uz kvalitāti un nesmādēt arī "second hand" veikalus, kuros var atrast ilgtspējīgu zīmolu apģērbus, kādus citviet nenopirksi.

Ja tev patīk raksti un ornamenti, vari pievienot savai kapsulas garderobei 1–2 raibus apģērbus, taču tiem jābūt klasiskiem, tādiem, kas neapniks tev pašai un nekļūs par bezgaumību, kad izies no modes. Piemēram, rozā leoparda raksts noteikti nebūs ilgmūžīga tendence. Noteikti nav iespējams aizšaut garām ar svītrām.

Kad esi komplektējusi pamata apģērba gabalus, neaizmirsti arī par mēteļiem, apaviem un aksesuāriem! Tiem jābūt kvalitatīviem, ilgmūžīgiem un saskaņojamiem ar jebkuru no tavas kapsulas garderobes variācijām. Patiesībā prasmīgi izvēlēti aksesuāri būs tie, kas noteiks tavu tēlu, nevis apģērbu skaits.

Savukārt, kas attiecas uz gadalaiku maiņu, – turi skapī tikai tos apģērba gabalus, kas ir aktuāli attiecīgajā sezonā. Pārējo apģērbu noglabā speciālās uzglabāšanas kastēs līdz nākamajai sezonai, lai nerada jucekli. Tā tev izveidosies četras mini kapsulas garderobes, kam būs kopīgi apģērba gabali, kurus tu valkāsi jebkurā gadalaikā!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!