Vai spēsim atteikties no vienreizlietojamām sieviešu higiēnas precēm?
Foto: Shutterstock
Pēdējo gadu laikā Eiropai izdevies atteikties no vienreizlietojamiem plastmasas traukiem un galda piederumiem, aizstājot tos ar videi draudzīgākām alternatīvām. Vai tuvākajos gados varam gaidīt līdzīgas tendences attiecībā uz sieviešu higiēnas precēm? Kā liecina dažādi aprēķini, viena eiropiete mūža laikā atkritumos izmet ap 150 kilogramiem jeb 11 000 vienreizlietojamo plastmasu saturošu sieviešu higiēnas produktu. Gada laikā Eiropā vien šādu atkritumu apjoms veido ap 50 miljardiem vienību jeb 590 tūkstošiem tonnu, kas vidē sadalīsies apmēram 500 gadu laikā.

Kopš 2021. gada vidus Eiropā ir spēkā aizliegums tirgot vienreizlietojamus traukus, dzērienu salmiņus, vates kociņus u.c., taču attiecīgajā Eiropas direktīvā nav iekļauti plastmasu saturošie sieviešu higiēnas produkti. Tam par iemeslu varētu būt gan daudzās valstīs pastāvošie tabu par menstruāciju tēmu, plaša patēriņa higiēnas preču ražotāju biznesa intereses un salīdzinoši augstās videi draudzīgo alternatīvu cenas.

Lai gan tamponu, ieliktnīšu un higiēnas pakešu ražošanā tiek izmantoti arī dabīgi materiāli – attīrīta kokvilna un viskoze –, higiēnas pakešu sastāvā, piemēram, var būt līdz pat 90% plastmasas, turklāt šo preču ražošanā tiek izmantota virkne cilvēka veselībai potenciāli kaitīgu ķīmisku vielu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!