Cigarešu izsmēķi smiltis pludmale
Foto: Shutterstock
Esam raduši domāt par Latviju kā zaļu un tīru zemi, taču dati par pieaugošo mikroplastmasas piesārņojumu vidē rāda ne pārāk iepriecinošu ainu. Latvijā vairs nav palicis teju nevienas pludmales, kur nebūtu atrodami izsmēķi, kas ir būtisks mikroplastmasas piesārņojuma avots. Liela daļa smēķētāju pat nenojauš, ka izsmēķi ir ražoti no plastmasas, bet tajos esošās ķīmiskās vielas rada toksisku augsnes un ūdeņu piesārņojumu.

Lai pievērstu uzmanību izsmēķu ietekmei uz vidi un mikroplastmasas piesārņojuma problēmai Baltijas jūrā, no 31. augusta līdz 16. septembrim astoņās Baltijas jūras valstīs – Latvijā, Lietuvā, Igaunijā, Polijā, Vācijā, Dānijā, Zviedrijā un Somijā – norisināsies akcija “Save Our Sea” (Glābiet mūsu jūru). Tajā aicinātas piedalīties arī Latvijas piejūras pašvaldības, organizācijas un iedzīvotāji. Akcijas ietvaros tiks organizēta izsmēķu un citu plastmasas atkritumu savākšanu pludmalēs, kā arī paredzēti izglītojoši pasākumi iedzīvotājiem par izsmēķu pareizu utilizāciju. Akcijas norisi Latvijā koordinē kustība “Lielā talka”.

“Lielās talkas” vadītāja Vita Jaunzeme uzskata, ka efektīvākais veids, kā mazināt mikroplastmasas piesārņojumu dabā, ir izglītot cilvēkus, veidot viņos izpratni un apzinīgumu. Arī atkritumu vākšana, kaut kampaņveidīga, tomēr palīdz mazināt mikroplastmasas piesārņojumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!