Vai tu ciet no ekotrauksmes? Pazīmes un risinājumi
Foto: Shutterstock
Pieaugot informētībai par klimata pārmaiņu ietekmi uz veselību un labklājību un pašiem saskaroties ar dažādām dabas kataklizmām, cilvēki arvien skaudrāk apjauš videi nodarītā posta apmērus un izjūt trauksmi par savu turpmāko pastāvēšanu uz šīs planētas. Ja izjūti spēcīgu bezspēcības sajūtu un personīgās vainas apziņu par klimata krīzi, ļoti iespējams, tevi skārusi ekotrauksme.
Ekotrauksme ir salīdzinoši jauns jēdziens, kas apzīmē pastāvīgas, dziļas cilvēka bailes par savu un planētas nākotni, un to raksturo bezcerība, bezspēcības apziņa un paralizējošs izmisums. Amerikas Psiholoģijas asociācija (APA) ar ekotrauksmi apzīmē arī hroniskas bailes no dabas kataklizmām, ko bieži vien pavada dziļas skumjas par izmirstošām sugām un izzūdošām ainavām, vispārējo piesārņojumu, dusmas par nespēju mainīt situāciju, vainas un kauna izjūta par savām dzīvesveida izvēlēm.
Daži no ekotrauksmes simptomiem ir vieglas trauksmes lēkmes, nervozitāte, stress, miega traucējumi, bet smagākos gadījumos – arī elpas trūkums, panikas lēkmes vai pat depresija.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!