Leduslācis
Foto: AFP/Scanpix/LETA
Kaut arī ilgtspējas jēdziens ekspertu un politiķu mutēs locīts jau vairākus gadu desmitus un mūsdienās tiek attiecināts uz teju visām cilvēka darbības sfērām, daudziem šis vārds asociējas vien ar atkritumu šķirošanu vai izzūdošu sugu glābšanu. Ko patiesībā nozīmē ilgtspēja mūsdienu dzīves kontekstā un kā pavērst cilvēci ilgtspējas virzienā?

Piedzīvojusi strauju materiālās labklājības pieaugumu un tehnoloģisko attīstību, pasaule attapusies strupceļā. Nesaudzīgais dabas resursu patēriņš un agresīva iejaukšanās planētas ekosistēmās ir iedarbinājusi tādas globālas klimata pārmaiņas, kas nopietni apdraud cilvēces izredzes uz izdzīvošanu. Tāpēc globālā sabiedrība ir apņēmusies sākt dzīvot citādāk – ilgtspējīgāk.

Ilgtspējas koncepts pasaules dienaskārtībā nonāca 1987. gadā līdz ar ANO Vides un Attīstības komisijas ziņojumu “Mūsu kopīgā nākotne” (Our Common Future), kas definēja: “Ilgtspējīga attīstība ir attīstība, kas apmierina pašreizējās paaudzes vajadzības, neradot draudus nākamajām paaudzēm apmierināt to vajadzības.” Lai arī šis koncepts tika attiecināts galvenokārt uz vides aizsardzību un piesārņojuma mazināšanu, mūsdienās to piemēro visām cilvēka dzīves jomām.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!