sieviete cigarete smēķēšana
Foto: Shutterstock
Cik lielā mērā mūsu ikdienas izvēles spēj ietekmēt darbavietā valdošie kolektīvie ieradumi? Kolēģu jautrās "pīppauzes" var vilināt pievienoties smēķētāju rindām, bet regulāras kafijošanas birojā ar svaigām bulciņām no tuvējās beķerejas var nopietni apdraudēt apņemšanos neēst miltu ēdienus un saldumus. Arī pastāvīgs darbs pie datora nodeldē mūsu veselību ātrāk nekā fiziski smags darbs. Ko var darīt darba devējs, lai vide darbavietā motivētu dzīvot veselīgāk, nevis nostiprinātu neveselīgos ieradumus?

Papildu brīvdienas par nesmēķēšanu

Uzņēmums "Latvijas Finieris" (LF) jau vairāk nekā desmit gadus īsteno dažādas iniciatīvas, kas motivē darbiniekus vairāk rūpēties par savu veselību. Piemēram, nesmēķējošiem darbiniekiem gadā tiek piešķirtas papildu divas apmaksātas brīvdienas, un šis bonuss ir atrunāts arī darba koplīgumā. Uzņēmuma valdes locekle un Personāla un administratīvā sektora vadītāja Gunita Meiere stāsta, ka pēdējo gadu laikā ir pieaudzis nesmēķējošo darbinieku skaits.

Procedūra ir vienkārša – darbinieks pats mūs informē, ka viņš nesmēķē, uzrakstot par to apliecinājumu, un mēs viņam piešķiram divas brīvdienas, kuras var izmantot sev ērtā laikā. Tas attiecas uz pilnīgi visiem cigarešu veidiem, tostarp e-cigaretēm, arī uz košļājamo tabaku. Tā ir noruna uz savstarpējas uzticēšanās pamata – mēs nepārbaudām. Mums ražotnē smēķētavas ir ārpusē, un tad jau visi var redzēt, kurš smēķē, kurš nē.
Gunita Meiere, "Latvijas Finieris" valdes locekle

Meiere atceras gadījumus, kad kaitīgais ieradums tomēr ņem virsroku, un darbinieks pats atnāk un godīgi pasaka: "Ņemiet nost man tās brīvdienas!"

Viņa pieļauj, ka tiem, kuriem šajos gados izdevies atmest smēķēšanu, papildu brīvdienas nav bijis galvenais motivators, drīzāk to veicinājis kopējais noskaņojums uzņēmumā. Šobrīd LF smēķējošo un nesmēķējošo darbinieku proporcija ir apmēram puse uz pusi. Uzņēmuma pārstāve norāda, ka līdzīgas iniciatīvas ir populāras daudzviet pasaulē, piemēram, Japānā, un LF ir spēcīga kopējā virzība uz veselīgu dzīvesveidu.

Ieguvumi no šīm darba devēja aktivitātēm atspoguļojas darbinieku slimošanas rādītājos. "Smēķētāji gadā ņem vidēji par desmit darbnespējas dienām vairāk nekā nesmēķējošie darbinieki," saka Meiere. Slimības lapas 2022. gadā ņēmuši 80% no visiem smēķētājiem, savukārt nesmēķētāju vidū slimojošo darbinieku īpatsvars ir bijis 56-57%. Viņa uzsver: "Korelācija ir acīmredzama, tāpēc arī uzņēmums pievēršas veselīga dzīvesveida atbalstīšanai."

Veselības pārbaude, neizejot no darba

LF ražotnēs darbojas medicīnas punkti, kur regulāri tiek organizētas dažādas tematiskas veselības pārbaudes un darbinieku izglītošana – vienu gadu darbinieki varēja uz vietas veikt sirds veselības pārbaudi, ir bijis muguras veselībai veltīts periods. Ir gadījies, ka kāds darbinieks jānosūta uz papildu izmeklējumiem, taču šī iniciatīva ļauj nopietnākas veselības problēmas pamanīt savlaicīgi. "Pie mums ir daudz fiziska, monotona darba, garas darba stundas, tāpēc esam izveidojuši video materiālus ar vingrojumiem, kas pieejami darbiniekiem mūsu "YouTube" kanālā – ikviens var mājās 20 minūtes pavingrot," stāsta Meiere. Viņa atceras, ka pandēmijas laikā emocionālais un psiholoģiskais noskaņojums darbinieku vidū bijis diezgan nomācošs, cilvēki bija piekusuši no daudzajiem ierobežojumiem, tāpēc LF piedāvāja arī lekciju ciklus ar psihologiem par fizisko un mentālo veselību, darbu pašiem ar sevi. Šie resursi ierakstos joprojām pieejami darbinieku vajadzībām.

Sportiski izaicinājumi

Pirms trim gadiem LF ieviesa arī dažādus fizisko aktivitāšu izaicinājumus darbavietā. Piemēram, šovasar, atzīmējot uzņēmuma vēstures 150 gadus, darbinieki varēja iesaistīties izaicinājumā veltīt 150 minūtes nedēļā fiziskām aktivitātēm – skriešanai, soļošanai, peldēšanai, skrituļslidošanai vai braukšanai ar velosipēdu. Piedalījās vairāk nekā 200 uzņēmuma darbinieku. "Mums izdevās iesaistīt arī tos cilvēkus, kuri iepriekš fiziskām aktivitātēm nebija pievērsuši vērību. Tagad darbinieki ar nepacietību gaida, kad būs nākamā šāda izaicinājumu tūre," lepojas Meiere.

Foto: Shutterstock

Viens no lielākajiem izaicinājumiem ražošanas nozarē ir lielā darbinieku mainība. Uzņēmuma valdes locekle priecājas, ka dažādās uzņēmumā ieviestās darbinieku labbūtības veicināšanas iniciatīvas ir nesušas augļus – salīdzinot ar kopējo situāciju darba tirgū, darbinieku mainība LF ir diezgan zema. "Tā ir laba tendence," viņa rezumē.

Nikotīna plāksteri un atbalsta grupas

Atbrīvoties no nikotīna atkarības ir salīdzinoši grūti, jo tam ir ne tikai fizioloģiskie, bet arī sociālie aspekti. Tikai aptuveni 6-8% smēķētāju izdodas pašu spēkiem atmest kaitīgo ieradumu. Turklāt vairākās nozarēs (sabiedriskajā ēdināšanā, medicīnā, būvniecībā, tirdzniecībā) pīppauzes ir sociāli akceptēta iespēja strādājošajiem ik pa laikam atvilkt elpu no darba pienākumiem. Arvien vairāk uzņēmumu pasaulē un Latvijā pievēršas savu darbinieku labbūtības jautājumiem, un palīdzība smēķēšanas atmēšanā ir viens no aspektiem. Populārākie darbavietās ieviestie atbalsta mehānismi ietver dažādas naudas balvas, atlaides veselības apdrošināšanas polisēm, bezmaksas nikotīna plāksteru pieejamību un psiholoģiskā atbalsta grupu organizēšanu tiem darbiniekiem, kuri nolēmuši atmest smēķēšanu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!