Vai sieviete ir pati savas laimes kalēja darba tirgū? Diskutē eksperti
Foto: Shutterstock
Ar dzimumu līdztiesību saistītie jautājums Latvijas korporatīvajā vidē un sabiedrībā kopumā tiek vērtēti neviennozīmīgi. Daudzi uzskata, ka šajā jomā mums viss ir kārtībā. Tomēr dažādu pētījumu dati liecina par pretējo. Arī dažādu jomu ekspertu novērojumi liecina, ka kopējā situācija dzimumu līdztiesības jomā Latvijā nav iedvesmojoša. Piemēram, darba vidē joprojām ir vērojams tā dēvēto "stikla griestu"* fenomens.

Latvijas sniegums dažādos starptautiskajos novērtējumos, kuros tiek vērtēti dzimumu līdztiesības aspekti, ir atšķirīgs. Ir tādi, kuros uz pasaules fona izskatāmies ļoti labi. Piemēram, sieviešu īpatsvars zinātnē valstī ir ļoti augsts. Vienlaikus ir arī tādi, kuros mūsu rādītāji ir kritiski zemi. Tie attiecas uz sieviešu īpatsvaru vadošos amatos, sieviešu un vīriešu vidējās darba samaksas atšķirībām u.tml.

"Jā, mēs kā sabiedrība esam iemācījušies, ka atvērtība dažādībai ir kaut kas labs, bet stereotipi – kaut kas slikts. Mēs esam iemācījušies arī "pareizās" atbildes uz jautājumiem, kas skar dzimumu līdztiesību. Taču mēs turpinām atražot dzimtes stereotipus. Tāpēc mūsdienās ideālais darbinieks jeb darbinieks, kurš ir "pelnījis" karjeras izaugsmi un profesionālo attīstību, ir tāds, kurš pieejams 24/7. Sievietes šai mērauklai nekvalificējas," skaidro Latvijas Universitātes asociētā profesore un dzimumu līdztiesības eksperte Marita Zitmane.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!