Latvijas Futbola federācijas (LFF) ģenerālsekretārs Jānis Mežeckis negodīgās komandas gribētu padzīt no turnīriem jau spēles vakarā, taču ļoti svarīgs ir kvalitatīvs izmeklēšanas process, intervijā LFF uzsver Mežeckis.
Ziņots, ka Latvijas Futbola federācijas (LFF) Disciplinārlietu komisija (DK) piektdien lēma no sacensībām izslēgt un uz nenoteiktu laiku diskvalificēt "komanda.lv" pirmās līgas komandas "Jēkabpili" un "Ogri", kā arī otrās līgas vienību "Raita".
Tāpat LFF uz trim gadiem diskvalificējusi piecas personas, kuru vidū ir Latvijas izlasē 41 spēli aizvadījušais Igors Troickis, kurš bija Ogres komandas galvenais treneris, kādreizējais telpu futbola valstsvienības spēlētājs Aleksejs Kuplovs-Oginskis, Deniss Sokoļskis, Oļegs Peņkovskis un Sergejs Lebedevs.
"Negodīga spēļu ietekmēšana ir futbola kropļošana, un LFF to nekādā gadījumā nav gatava pieņemt. Par nožēlu futbolam šogad rezultātu manipulētāji atkal ir aktivizējušies, taču pats svarīgākais, ka esam kļuvuši daudz profesionālāki un savlaicīgāk spējam tikt manipulētājiem uz pēdām. Mums ir gan vairāk zināšanu, gan informācijas par veiktām un plānotām darbībām spēļu rezultātu ietekmēšanā. Šīs zināšanas mums ļauj asi reaģēt uz negodīgu rīcību un pieņemt stingrus lēmumus," komentējot LFF DK piektdien pieņemtos lēmumus, stāsta Mežeckis.
LFF ģenerālsekretārs saprot, ka daudzi gribētu, lai viena vai otra komanda no LFF rīkotajiem turnīriem tiktu izslēgta vēl ātrāk.
"Taču izmeklēšanas process nav tik vienkāršs un ātrs - šodien redzi, ka spēlē aizdomīgi, bet rītdien jau vari parādīt durvis. Tieši tā arī gribētos rīkoties - padzīt jau spēles vakarā -, taču ārkārtīgi svarīgs ir kvalitatīvs izmeklēšanas process, lai mums un futbola sabiedrībai būtu skaidri argumenti, kāpēc kādu sodām. Tāpat kā situācijā, ja kāds citādi pārkāpj likumu - pat ja policija visai ātri noķērusi vainīgo, tai šis noziegums vēl ir jāpierāda. Futbolā ir līdzīgi - mums ir jāiegūst pārliecinoši pierādījumi, precīza informācija, kas mums un futbola profesionāļiem neliek šaubīties par kāda sodīšanas pamatotību," skaidro Mežeckis.
Informācija, kas šogad ir LFF rīcībā, esot biezas grāmatas cienīga.
"Ir video, ir liecības, ir organizāciju, kas ar šīm lietām detalizēti nodarbojas, izpētīta informācija. Izmeklēšana un informācijas iegūšana nav vienas dienas darbs. No vienas puses, man, un zinu, ka arī maniem kolēģiem federācijā, sāp sirds, ka atklājas tik daudz negodīgu cilvēku, kas ir gatavi šādi darīt pāri futbolam, kas ir gatavi kropļot spēli, ko mīlam. Taču, no otras puses, mums ir milzīgs gandarījums, ka mūsu zināšanas nav stāvējušas uz vietas, ka esam spējuši šogad savākt tik daudz informācijas par negodīgiem spēļu ietekmētājiem, kas darbojas Latvijā. Starp viņiem droši vien daļa nemaz nenojauš, ka esam viņiem uz pēdām. Sargāt un rūpēties par futbolu ir mūsu misija. Futbols nav domāts kropļošanai, bet spēlēšanai," uzsver Mečezkis.
Līdz ar to pirmās līgas čempionātā palikušas 12 komandas, lai gan sezonu uzsāka 14 vienības. Diskvalificētajām komandām tiks anulēti arī spēļu rezultāti, līdz ar to mainīsies situācija turnīra tabulā.
Kā vēstīts, jūnija beigās pēc daudziem totalizatoru likmju uzraugu ziņojumiem no "SynotTip" Latvijas virslīgas futbola čempionāta tika izslēgta "Babīte"/"Dinamo" komanda.
Spēļu rezultātu sarunāšana arī iepriekš bijusi liela problēma Latvijas futbolā. Janvāra vidū Valsts policija (VP) spēļu rezultātu sarunāšanas lietā lūdza sākt kriminālvajāšanu pret divām personām, tostarp bijušo Daugavpils kluba "Dinaburg" prezidentu Oļegu Gavrilovu. Kā liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija, otra persona, pret kuru lūgts sākt vajāšanu, ir kluba tehniskais direktors Jevgēņijs Klopovs.
Lai cīnītos pret rezultātu sarunāšanu sportā, Latvijā tika mainīta likumdošana, ieviešot kriminālatbildību par šādiem pārkāpumiem.