'Ventspils' dokumenti: Konta grāmatvedība – cik un uz ko lika Gavrilovs un Šišhanovs?
Foto: PantherMedia/Scanpix

2019. gadā veiktajā kriminālizmeklēšanā Latvijas varas iestādēm izdevās atsavināt uz mūžu no Latvijas futbola diskvalificētā Oļega Gavrilova telefonu. Kā liecina sporta žurnālistu Ulda Strautmaņa ("Delfi") un Agra Suveizdas (Sportacentrs.com) rīcībā esošā informācija, Gavrilova tālrunī atrodamās sarakstes spēlējušas nozīmīgu lomu futbola kluba "Ventspils", tās bijušā prezidenta un īpašnieka Adlana Šišhanova un administratora Nikolaja Djakina sodīšanā par spēļu ietekmēšanu un/vai kukuļošanu. Taču arī cita informācija, kas vainas pierādīšanā izmantota minimāli, ir visnotaļ vērtīga un ļauj aplēst, uz ko un cik daudz totalizatoru kantoros tika likts iespējamās rezultātu manipulācijas vai vienkārši izklaides nolūkos.

Gavrilova telefonā uzieta mape ar nosaukumu "Adl", kas līdzinās viena konkrēta derību konta grāmatvedībai. Tiešas un ne tik tiešas informācijas jūklī identificējamas vairāk nekā 120 likmju laika posmā no 2017. gada maija izskaņas līdz 2019. gada jūlija un augusta mijai. Likmju klāsts ir dažnedažāds – sākot no dažām likmēm uz beisbolu, Čempionu līgas grupu turnīru, Eiropas vadošajām līgām un izlašu spēlēm, beidzot ar Latvijas, Baltkrievijas, Moldovas un Uzbekistānas čempionātu vai kausu. Kaut arī lielai daļai spēļu likmes veids nav precizēts, noprotams, ka vairums likmju izdarīts uz handikapu vai vārtu skaitu jeb populārākajiem likmju veidiem, taču neierasti daudz likmju ir arī uz stūra sitieniem.

Šī manuālā grāmatvedība nepierāda, ka visas vai kaut viena no šīm spēlēm ir sarunāta (ja vien nedomājat, ka Šišhanova grupa sarunāja arī Mančestras "United" un Dortmundes "Borussia" uzvaras), tāpat tā nepierāda arī iespējamā derību konta īpašnieku, tomēr likmju un figurējošo komandu tendences un pārējais izmeklēšanas konteksts vedina domāt, ka šo kontu tieši vai pastarpināti apkalpojis Gavrilovs, darījis to Šišhanova uzdevumā un ka vismaz daļa spēļu rada aizdomas par manipulācijas iespējamību. Taču pierādīts tas nav. Jā, jāpiebilst - šo aptuveni 120 identificēto likmju kopējā peļņa, ja var ticēt norādītajiem datiem, bija gandrīz 685 tūkstoši vienību. Nojaušams, ka runa nav par Krievijas rubļiem vai Moldovas lejām. Likmes lielākoties izdarītas uz koeficientiem, kas nav lielāki par 2,00.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!