Porziņģa fizioterapeits: basketbolista kājai vēl jāatjauno spēks un ātrums
Foto: AFP/Scanpix/LETA

Latvijas basketbola zvaigznei, Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) čempionam Bostonas "Celtics" rindās Kristapam Porziņģim pēc specifiskās traumas gūšanas atlabt palīdzējis arī fizioterapeits un fiziskās sagatavotības treneris Ivars Ikstens, kurš sarunā ar Latvijas Radio atklājis, ka liepājniekam šobrīd galvenais ir atgūt kājas spēks un ātruma īpašības.

"Celtics" šovasar 18. reizi kluba vēsturē izcīnīja NBA čempionu titulu, kļūstot par tituliem bagātāko klubu NBA vēsturē. Tomēr NBA izslēgšanas turnīrā Porziņģis piedalījās vien septiņās no 19 spēlēm, jo "play off" laikā iedzīvojās divās traumās. Porziņģis pirmo – labās kājas ikra muskuļa - savainojumu guva "play off" turnīra sākumā un nespēlēja gandrīz pusotru mēnesi līdz pat finālsērijai. Liepājnieks bija viens no komandas "dzinuļiem" NBA fināla pirmajā spēlē, bet otrajā spēlē guva jau kreisās kājas savainojumu. Porziņģis izlaida trešo un ceturto spēli, bet piektajā mačā Bostonā atgriezās laukumā un palīdzēja "Celtics" izcīnīt 18. NBA titulu kluba vēsturē.

Kā vēlāk noskaidrojās, Porziņģim bija ļoti reta sporta trauma. Uzreiz pēc NBA čempionu titula izcīnīšanas Porziņģis un "Celtics" apstiprināja operācijas nepieciešamību, un drīz vien liepājniekam veica operāciju - viņam veikta kreisās kājas potītes locītavas vienas saliecējcīpslas un tās nostiprinošās cīpslas (retinaculum - latīniski) atjaunošana, kā arī potītes locītavas stabilizācija.

Šobrīd Porziņģis atlabst un tiek prognozēts, ka ap Ziemassvētkiem liepājnieks teorētiski varētu atgriezties laukumā. Porziņģim atlabšanas laikā palīdzējis arī Ikstens, kurš uzskata, ka trauma ir izārstēta pilnībā, bet svarīgākais ir nostiprināt kāju, lai varētu atgriezties spēļu ritmā un uz pilnu noslodzi.

"Tagad cīņa ir nevis ar to traumu, jo tā vieta ir sadzijusi, viss ir kārtībā, bet ar to, ka pēcoperācijas periodā kāju nevarēja slogot. Kāja ir pilnībā jāatjauno - sākumā jāatjauno [kustību] amplitūda, lai kāja pilnībā normāli kustētos. Pēc tam spēks pilnā amplitūdā, un pēc tam, lai viņa ātri spēj kustēties. Lēnā garā jāintegrē basketbola slodze, specifiskā slodze, lai šī [pēdas] struktūra būtu izturīga," Latvijas Radio skaidroja Ikstens.

Ikstens sarunā norādījis uz Porziņģa auguma parametriem un uz viņa izcilo kontroli pār savu ķermeni un kustību koordināciju. Porziņģa gadījumā rehabilitācijā tāpat nevarētu vadīties pēc standarta protokola, kas izstrādāts vidusmēra auguma cilvēkam. Tāpēc pēcoperācijas laikā esot izlaists fiziskās aktivitātes posms, jo kāju nedrīkstēja fiziski noslogot, atklāj Ikstens. L"diz ar to muskuļu masa visā kājā palikusi mazāka, un rehabilitācijas procesā tas bija jānovērš.

"Nākamais solis, kur šobrīd Kristaps ir, ka viņš var kustēties, kā viņš grib, darīt visu, ko grib, bet, kā viņu ieviest basketbola spēlē, ka viņš var spēlēt kontaktā pret kaut ko," par nākamajiem soļiem bilst Ikstens.

Ikstens norāda, ka, ja tāda trauma vienreiz ir bijusi, nevar uzskatīt, ka tā nevar notikt atkārtoti. Tāpēc svarīgi ir mainīt mehāniku, lai izvairītos no savainojuma atkārtošanās. "No medicīnas puses vienmēr ir jādomā, kā tā nebija apstākļu sakritība. Mums kaut kas ir jāizdara, lai atkal nenonāktu tur, kur mēs bijām. Tātad kaut kas ir bišķi jāpamaina."

Ikstens uzsver, ka liepājniekam svarīgi ir pilnībā atlabt, lai izvairītos no iespējamiem iekaisumiem, kas var rasties intensīvas slodzes apstākļos, kad pēdas struktūra sāk nogurt. Tagad jau Bostonas speciālisti vērtē, kā reaģē pēdas struktūra, un sagaidīs brīdi, kad tā spēs paveikt tik daudz, cik nepieciešams basketbola laukumā.

"Celtics" pagaidām nekomentē, kad basketbolists teorētiski varētu atgriezties. "Īsti nezinu par konkrētu laiku, bet viņa atveseļošanās rit ļoti labi," pirms viena no mačiem teica "Celtics" galvenais treneris Džo Mazula.

Pats basketbolists visu laiku ir kopā ar komandu un aizvada vieglus treniņus arī pirms "Celtics" spēlēm.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!