Biedrins
Foto: AP/Scanpix

Nacionālajā basketbola asociācijā (NBA) šonedēļ uzmanību ar slikti izpildītu soda metienu izpelnījās Losandželosas "Lakers" zvaigzne Dvaits Hovards, bet pirms tam kārtējo reizi šajā jomā izcēlās Goldensteitas "Warriors" latviešu centrs Andris Biedriņš.

Hovards un Biedriņš šobrīd ir uzmanības centrā sliktāko soda metienu izpildītāju sarakstā, ik pa laikam abi iekļūst arī basketbola speciālistu veidotajos topos šajā jautājumā. Interesanti, ka lielākā daļa basketbolistu šāda veda topos ir centra spēlētāji.

Tomēr NBA vēsturē ir bijuši arī kuriozāki gadījumi soda metienos un arī sliktāki soda metienu izpildītāji, arī NBA superzvaigznes. Portāls "Delfi", apkopojot ārzemju mediju publikācijas, piedāvā savu "NBA sliktāko soda metienu izpildītāju topu", taču nesarindojot basketbolistus kādā noteiktā secībā.

Latvietis - pasaules "elitē"


Foto: AP/Scanpix

Andris Biedriņš pēdējos gados strauji zaudējis savu ietekmi Goldensteitas "Warriors" sistēmā un spēles laiku, taču novembrī latvieti atkal atcerējās arī ietekmīgākie NBA apskatnieki.

Spēlē pret Losandželosas "Lakers" Biedriņš ieguva tiesības izpildīt soda metienus, no kuriem viens bija "klusais", kas izpelnījās uzmanību. Video ar Biedriņa vājo soda metienu daudz skatījās internetā, toties pēc dažām dienām Biedriņš saņēma jau skaļas ovācijas - "Warriors" mājas spēlē viņš iemeta divus soda metienus pēc kārtas.

Biedriņam šī ir devītā sezona pasaules spēcīgākajā basketbola līgā. Kopumā viņš šo gadu laikā ir izpildījis 753 soda metienus, realizējot 380 (50,5% precizitāte).

NBA superzvaigzne nemaz nav "supermens"

Foto: AFP/Scanpix

Bijušais Orlando "Magic" līderis un tagadējais Losandželosas "Lakers" centrs Dvaits Hovards neizceļas ar tehniski slikti izpildītu soda metienu, tomēr viņa precizitāte ir viena no sliktākajām NBA.

Tomēr Hovards itin bieži nokļūst uzmanības centrā ne tikai ar saviem "slam dunk" vai bloķētiem metieniem, bet arī ar soda metieniem. Viens no šādiem gadījumiem bija šonedēļ, kad pēc "Lakers" centra soda metiena bumba netrāpīja pat pa stīpu.

"Lakers" centrs, izpildot soda metienus, ilgi gatavojas, taču tas viņu neglābj no sliktās precizitātes. Kā vēsta NBA apskatnieki, Hovards noalgojis arī jaunu treneri tieši soda metienu specializācijā, cerot uzlabot savus statistikas rādītājus šajā elementā.

Arī Hovardam, tāpat kā Biedriņam, šī ir devītā sezona NBA. Līdz šim (gan regulārajā čempionātā, gan "play off" spēlēs) viņš izpildījis 6447 soda metienus un realizējis 3777 (58,6%).

Viņš māk pasmaidīt par saviem soda metieniem

Foto: AP/Scanpix

Viens no visu laiku izcilākajiem NBA centriem Šakils O'Nīls savas ilgās karjeras laikā tā arī ne reizi nerādīja stabilu sniegumu soda metienos.

Jau ar pirmajām Šaka sezonām NBA pretiniekiem bija zināms ierocis pret fiziski iespaidīgo centru – noteikumu pārkāpums un gandrīz 100% garantija, ka divi punkti nebūs. Labākā gadījumā viens punkts...

O'Nīls ļoti labi zināja par savām vājajām vietām un neslēpa savu neveiklību soda metienos, karjeras laikā vairākkārt intervijās arī pasmejoties par savu soda metienu tehniku. Ja Šaks karjeras laikā būtu realizējis kaut vai 70% soda metienu, viņa vidējā rezultativitāte būtu pieaugusi par 1,16 punktu spēlē. Bet vēl iespaidīgāks ir cits fakts – Šaks karjeras laikā neiemeta vairāk kā 5000 soda metienu.

NBA aizvadītajās 19 sezonās Šaks regulārajā čempionātā izdarīja 11 252 soda metienus, no kuriem realizēja 52,7% jeb 5935 metienus. Izslēgšanas spēlēs viņa soda metienu realizācijas procents bija vēl zemāks – 50,4 %.

NBA leģenda

Foto: AP/Scanpix

NBA leģenda Vilts Čemberleins sasniedzis vairākus rekordus, kurus kādam būs grūti pārspēt – vienīgais centrs, kurš bijis līderis rezultatīvajās piespēlēs visā līgā; sezonā vidēji spēlē guvis vairāk par 50 punktiem; guvis 100 punktus vienā spēlē.

Tomēr NBA vēsturē Čemberleins palicis arī kā viens no sliktākajiem soda metienu izpildītājiem, ko gan vēsturnieki un sporta eksperti nemēdz īpaši izcelt. Savā labākajā sezonā NBA, kad vidēji spēlē guva vairāk par 50 punktiem, Čemberleins katrā spēlē vidēji 17 reizes stājās uz soda metienu līnijas. Un labākajā gadījumā 10 metieni bija precīzi.

NBA apskatnieki norāda - ja Čemberleins mestu soda metienus tuvu 70% precizitātei, viņa punktu raža mačā palielinātos par 2,15 punktiem. Kopumā savas izcilās karjeras laikā Čemberleins regulārā čempionāta mačos izpildīja 11 862 soda metienus, trāpot 6057 jeb 51,1%.

Šovmens ar "dziļi vienalga" attieksmi

Foto: AP/Scanpix

Kolorītais NBA Slavas zāles dalībnieks Deniss Rodmens izcēlās ar savu darbību aizsardzībā, cīņu par atlēkušajām bumbām, ar savu matu frizūru un uzvedību.

Rodmens septiņas sezonas bija NBA labākais cīnītājs par atlēkušajām bumbām, taču šajās sezonas bija viens no līderiem arī citā jomā – starp sliktākajiem soda metējiem visā līgā. Lai gan Rodmens ik pa laikam centās uzlabot savu soda metienu tehniku, ieviesa kaut kādas izmaiņas soda metienu izpildīšanas paradumos, taču tas nedeva rezultātus.

Tiesa, Rodmenam neviens nepārmeta slikto soda metienu realizāciju, jo savu galveno darbu – spēli aizsardzībā un cīņu par atlēkušajām bumbām – NBA "sliktais zēns" veica nevainojami.

NBA karjeras laika Rodmens izpildīja vien 1832 soda metienus, realizējot 1069 metienus (jeb 58,4%).

Labākais aizsardzībā, bet soda metienos....

Foto: AP/Scanpix

NBA draftā neizvēlētais basketbolists Bens Voless kļuva par vienu no līgas labākajiem aizsardzības spēlētājiem, no kura groza tuvumā baidījās pretinieku snaiperi.

Tomēr basketbola laukuma otrā pusē – uzbrukumā – pretinieki arī labi zināja, kā apturēt Volesa komandas uzbrukumu. Uzdevums bija vienkāršs, jāpārkāpj noteikumi pret Volesu, lai viņš met sodiņus. Un tas praktiski bija vienīgais drošais uzbrukuma apturēšanas veids.

Iespējams, ka NBA vēsturē Voless ir visu laiku sliktākais soda metienu izpildītājs no tik lielām zvaigznēm. NBA regulārā čempionāta spēlēs Voless realizēja 41,4 % soda metienu, bet "play off" mačos – 41,8% soda metienu.

1 no 18 spēlē? Jā!

Foto: AP/Scanpix

Kriss Dadlijs savas NBA karjeras laikā 16 sezonās aizvadīja vien 886 spēles, izcēlās ar labu darbību aizsardzībā, bet uzbrukumā neizcēlās.

Dadlijs daudz reizes nestājās uz soda metienu līnijas (vidēji spēlē 1,7 soda metieni), taču ir viens no retajiem, kurš realizēja ievērojami mazāk par pusi no izpildītajiem soda metieniem (1508 soda metieni, trāpīts 691 reizi jeb 45,8%).

Iespējams, Dadlijs nebūtu nonācis dažādos sliktāko soda metēju topos, ja nebūtu dažu neticamu faktu saistībā ar viņa soda metieniem.

1990.gada 14.aprīlī, spēlējot Ņūdžersijas "Nets" rindās, spēlē pret Indianas "Pacers" Dadlijs trāpīja tikai vienu no 18 soda metieniem, aizmetot garām arī 13 pēc kārtas, tādējādi labojot Vilta Čemberleina antirekordu.

Savukārt, iespējams, kuriozākais gadījums Dadlijam bija 1989.gada 29.janvārī, kad viņš spēlēja Klīvlendas "Cavaliers" rindās. Spēlē pret Vašingtonas "Bullets" pretinieki kārtējo reizi pārkāpa noteikumus un Dadlijam bija jāmet divi soda metieni. Pirmais sodiņš bija garām, arī otrais bija kļūdains. Tomēr tiesnesis fiksēja vienam no pretiniekam pārkāpumu un soda metiens bija jāizpilda vēlreiz. Dadlijs, protams, ari to neiemeta. Tiesnesim atkal kaut kas nepatika, tika saskatīts atkal pārkāpums no pretinieku puses un Dadlijs ceturto reizi devās uz soda metienu līniju. Dadlijs turpināja tradīciju – un atkal garām. Taču tiesneši laikam gribēja, lai Dadlijs tomēr iemet vienu reizi šajā "sērijā", un saskatīja vēl vienreiz pārkāpumu. Dadlijs piekto reizi devās mēģināt laimi no soda metienu līnijas, protams, atkal kļūdījās, bet šoreiz vairs neatskanēja tiesneša svilpe, un spēle turpinājās.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!