Aizvadītās nedēļas trešdienā, 20.februārī savu 50.dzimšanas dienu svinēja viens no izcilākajiem spēka uzbrucējiem Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) vēsturē Čārlzs Bārklijs.
Bārklijs ir viens no labākajiem NBA spēlētājiem, kurš nav izcīnījis līgas čempiona titulu. Lai arī viņš ir nepilnus divus metrus garš, tomēr šis basketbolists bija lielisks cīnītājs par atlēkušajām bumbām, un savas karjeras laikā Bārklijs tikai savā debijas gadā vidēji neizcīnīja vairāk par desmit bumbām zem groza.
1984. gada NBA draftā ar kopējo piekto kārtas numuru viņu izraudzījās Filadelfijas "76ers" komanda, kurā nospēlēja astoņas sezonas. Nākamos četrus gadus viņš pavadīja Fīniksas "Suns" vienībā, bet karjeras norietā pārstāvēja Hjūstonas "Rockets" komandu. 2000.gadā Bārklijs savainojuma dēļ noslēdza savu 16 gadus ilgo karjeru.
Tāpat šis basketbolists bija pazīstams ar savu atklātību. Viņš nekautrējās izteikt savas domas jebkurā jautājumā, un viņa piezīmes bieži mēdza būt skarbas.
Karjeras laikā Bārklijs 11 reizes piedalījās NBA zvaigžņu spēlē, 1993. gadā tika atzīts par līgas vērtīgāko spēlētāju, 1992. un 1996.gadā kļuva par olimpisko čempionu, 1996.gadā viņš tika nosaukts par vienu no 50 izcilākajiem NBA spēlētājiem, bet 2006.gadā viņu uzņēma slavas zālē, tomēr vienīgais tituls, kuru viņš kāroja, bija NBA čempiona tituls. Šobrīd Bārklijs strādā par NBA analītiķi ASV televīzijas kanālā TNT, un ir saņēmis arī "Grammy" balvu.
Godinot Bārkliju viņa 50.dzimšanas dienā, portāls "Delfi" pēc ārzemju medijiem piedāvā savu TOP 10 ar viņa karjeras spožākajiem mirkļiem.
Karjeras rezultatīvākā spēle
Fīniksas komanda tajā sezonā iekļuva izslēgšanas spēlēs, kur pirmajā kārtā bija jātiekas ar Goldensteitas "Warriors" vienību. Pirmajās divās spēlēs "Suns" komanda izcīnīja uzvaras sīvā cīņā, bet trešajā mačā izbraukumā Bārklijs spēli ņēma savās rokās. Viņš guva 56 punktus, realizējot 23 no 31 metiena, izcīnīja 14 atlēkušās bumbas, izdarīja četras piespēles un pārtvēra trīs bumbas, laukumā pavadot 41 minūti.
"Suns" komanda iekļuva NBA izslēgšanas spēļu nākamajā kārtā, bet tur septiņās spēlēs zaudēja Hjūstonas "Rockets" komandai.
Visu laiku īsākais labākais cīnītājs par atlēkušajām bumbām
Pārstāvot Filadelfijas "76ers" komandu, Bārklijam pirmajās divās sezonās bija jāspēlē kopā ar tādiem leģendāriem basketbolistiem kā Mozusu Melounu un Džūljusu Īrvingu, tomēr savā debijas gadā viņš prata vidēji gūt 14 punktus un izcīnīt 8,6 atlēkušās bumbas. Otrajā gadā viņš savus statistikas rādītājus pamatīgi uzlaboja (20+12,8).
Trešajā sezonā (1986./87. gads) Bārklijam nācās uzņemties komandas līdera lomu, jo Melouns tika aizmanīts uz Vašingtonas "Bullets", bet Īrvingam tas bija beidzamais gads līgā.
Bārklijs pierādīja, ka ir spējīgs tikt galā ar jaunajiem pienākumiem, kļūstot par rezultatīvāko komandas spēlētāju (vidēji 23 punkti spēlē), bet ar 14,6 atlēkušajām bumbām vidēji spēlē viņš kļuva par tās sezonas labāko NBA cīnītāju zem groziem. Viņš ar savu 198 centimetru augumu ir īsākais NBA spēlētājs, kurš kļuvis par līgas labāko cīnītāju par atlēkušajām bumbām.
Negriež ceļu nevienam
Mačā O'Nīls pārkāpa noteikumus pret Bārkliju, un pēc tam viņu arī pagrūda. Bārklijs to tā neatstāja un iemeta O'Nīlam ar bumbu pa galvu, un tad sākās kautiņš, kurš diezgan ātri tika izšķirts.
Godina leģendu un draugu
Lai arī tajā laikā reti kurš zināja, ko nozīmē HIV vīruss, "Sers Čārlzs" pauda savu atbalstu Džonsonam un izvēlējās tajā sezonā spēlēt ar 32.numuru, ar kuru spēlēja "Maģiskais".
Komentāros par šo jautājumu Bārklijs bija ierasti tiešs un atklāja, ka nebaidās spēlēt ar un pret "Maģisko" Džonsonu: "Mēs spēlējam basketbolu. Mēs negrasāmies nodarboties ar neaizsargātu seksu ar "Maģisko"."
Divas zelta medaļas olimpiskajās spēlēs
Bārklija komandas biedri ASV izlasē bija tādi leģendāri basketbolisti kā Deivids Robinsons, Patriks Īvings, Lerijs Bērds, Skotijs Pipens, Klaids Drekslers, Karls Melouns, Džons Stoktons, Kriss Malins, Maģiskais Džonsons, Kristians Leitners un Maikls Džordans. Šī komanda pretiniekiem Barselonā nedeva nekādas iespējas, un pārliecinoši ieguva zelta godalgu.
1996.gadā Bārklijs bija arī ASV "Sapņu komandas 2" sastāvā, atkal spēlējot kopā ar Melounu, Pipenu, Robinsonu un Stoktonu, kā arī ar Hakīmu Oladžuvonu, Šakilu O'Nīlu, Peniju Hārdaveju, Grantu Hilu, Redžiju Milleru, Geriju Peitonu un Miču Ričmondu. Arī 1996.gadā ASV izlase uzvarēja pārliecinoši, un Bārklijs tika pie sava otra olimpiskā zelta.
Noslēdz karjeru savā stilā
Viņš uzsāka četru mēnešu rehabilitāciju, izārstēja savainojumu un atguva pietiekami labu sportisko formu, lai aizvadītu pēdējo NBA spēli. Pēdējā mačā viņš laukumā pavadīja sešas minūtes, guva divus punktus, izcīnīja vienu atlēkušo bumbu un veica vienu bloku.
Pēc pēdējās spēles viņš atzina, ka lepojas ar pēdējo izcīnīto bumbu zem groza, jo ar šo savas spēles komponentu viņš lepojas visvairāk.
Karjeras laikā viņš NBA aizvadīja 1073 spēles, kurās vidēji izcēlās ar 22,1 punktu, 11,7 atlēkušajām bumbām, 3,9 rezultatīvām piespēlēm un 1,5 blokiem. Savukārt 123 izslēgšanas spēlēs Bārklijs vidēji iekrāja 23 punktus, 12,9 atlēkušās bumbas, 3,9 piespēles un 1,6 blokus.
Spļāviena starpgadījums Ņūdžersijā
1991.gadā Bārklijs un "76ers" aizvadīja regulārā čempionāta spēli izbraukumā pret Ņūdžersijas "Nets".
"Sers Čārlzs" laukumā dominēja, gūstot 32 punktus, izcīnot 17 atlēkušās bumbas un izdarot sešas piespēles. Tomēr kāds no atnākušajiem "Nets" faniem visas spēles garumā izteica rasistiskus apvainojumus Bārklijam, līdz beidzot viņš neizturēja un centās šim līdzjutējam iespļaut sejā.
Tomēr Bārklijs netrāpīja balamutei un iespļāva mazai meitenei, kas sēdēja netālu no viņa. Šī incidenta dēļ basketbolistam piesprieda 10 000 dolāru lielu soda naudu un diskvalifikāciju.
Tomēr vēlāk spēlētājs sadraudzējās ar mazo meiteni un viņas ģimeni, nodrošinot viņiem biļetes uz "76ers" spēlēm un citas dāvanas.
Bārklijs: es neesmu paraugs
Šī kampaņa sabiedrībā radīja divējādas sajūtas. Daudzi piekrita šim izteikumam, un uzsvēta, ka vecākiem, nevis basketbola zvaigznēm, jābūt atbildīgiem par to, kādi izveidojas bērnu raksturi. Tomēr citi nebija apmierināti ar to, ka viens no NBA labākajiem spēlētājiem ārpus basketbola laukuma atļaujas darīt, ko vēlas, un nebūt atbildīgs par to.
Tomēr Bārklijs ar savu sniegumu basketbola laukumā jau bija kļuvis par paraugu jaunajiem basketbolistiem.
Paliek soli no NBA čempiona titula
Regulārajā čempionātā Bārklijs bija komandas līderis, vidēji gūstot 25,6 punktus, izcīnot 12,2 atlēkušās bumbas un izdarot 5,1 rezultatīvu piespēli. Viņa sniegums palīdzēja "Suns" komandai ar 62 uzvarām un 20 zaudējumiem kļūt par Rietumu konferences un visas līgas regulārā čempionāta uzvarētājiem.
NBA Rietumu konferences pirmajā kārtā "Suns" ar 3-2 uzvarēja "Lakers, otrajā kārtā ar 4-2 pārspēja Sanantonio "Spurs", bet konferences finālā ar 4-3 pārspēja Sietlas "SuperSonics". Finālā Bārklijs un "Suns" nespēja apturēt Maiklu Džordanu un "Bulls", finālsērijā zaudējot ar 2-4.
Pievienojoties "Rockets" komandai, Bārklijs tandēmā ar Klaidu Dreksleru un Hakīmu Oladžuvonu divas reizes iekļuva Rietumu konferences finālā, bet abas reizes Hjūstonas komandai kāju priekšā aizlika Jūtas "Jazz" ar Stoktonu un Melounu priekšgalā. Tā arī Bārklijs palika bez izcīnīta titula.