Vairāki Latvijas jaunie spēlētāji šosezon savos klubos demonstrē atzīstamu sniegumu, tomēr šo paaudzi vajā arī nopietna savainojumu "sērga". Dāvis Bertāns tikai nesen atgriezās laukumā pēc smaga ceļgala savainojuma, taču sezonas laikā nopietnas traumas guva Kaspars Vecvagars un Jānis Bērziņš.
Kā šiem un citiem Latvijas "basketbola vasaras" jaunajiem "spīdekļiem" veicies šajā sezonā, piedāvājam portāla "Delfi" apkopojumā.
Ārzemēs ar mūsējiem sāk rēķināties
Dāvim Bertānam aizvadītajā vasarā ceļgala krustenisko saišu plīsums liedza pārstāvēt gan U-20, gan vīriešu valstsvienību. Viņš 2013.gada jūnijā guva traumu un laukumā varēja atgriezties vien 2014.gada 20.martā, ar diviem gūtiem punktiem palīdzot Belgradas "Partizan" komandai Eirolīgā pārspēt Telavivas "Maccabi Electra". Nākamajās spēlēs talantīgais latvietis "ieskrējās" un sāka demonstrēt rezultatīvu sniegumu. Adrijas līgā viņš sameta deviņus un 14 punktus, bet nākamajās Eirolīgas spēlēs pret Krasnodaras "Lokomotiv-Kubaņ" un Kauņas "Žalgiri" gūti attiecīgi 20 un 17 punkti. Pret "Žalgiri" viņam arī 11 atlekušās bumbas. Šosezon vēl viņš guvis 14 punktus Serbijas čempionātā.
Latvijas U-20 izlases kapteinis Kaspars Vecvagars, kurš Eiropas čempionātā vidēji guva 16,3 punktus un uzdarīja 2,5 rezultatīvas piespēles, šajā sezonā beidzot tika pie iespējas sevi pierādīt Kauņas "Žalgiris" sastāvā. Viņa iespēlēšana slavenā Lietuvas kluba sastāvā notika pakāpeniski, bet līdz janvārim viņa loma komandā bija pieaugusi un spēles laiks bija ievērojami lielāks. Tomēr janvāra vidū viņš treniņā guva ceļgala krustenisko saišu plīsumu, kas nozīmēja sezonas beigas.
Šajā sezonā ULEB Eirolīgā Vecvagars astoņos mačos guvis vidēji 2,5 punktus un veicis 1,1 rezultatīvu piespēli, savukārt Lietuvas čempionātā viņš vidēji sameta 4,1 punktu un veica 1,3 rezultatīvas piespēles.Eirolīgā Vecvagars rezultatīvākajā mačā guva 10 punktus, bet citā spēlē viņam piecas rezultatīvas piespēles.
Tikmēr veiksmīgu un stabilu sezonu Itālijā aizvada Ojārs Siliņš. Eiropas U-20 čempionātā viņš komandai palīdzēja ar vidēji gūtiem 12 punktiem un 8,9 atlekušajām bumbām. Viņš turpina spēlēt Redžo di Emīlijas "Grissin Bon" komandā un šajā sezonā Itālijas čempionātā piedalījies visās 26 spēlēs un pratis izcelties ar vidēji gūtiem 7,3 punktiem un 2,5 atlekušajām spēlēm. Sezonas laikā Siliņa rezultatīvākās spēles bijušas ar 23 un 21 punktu, taču viņš vienā mačā pratis izcelties arī ar pieciem blokiem.
"Grissin Bon" komanda piedalās arī FIBA Izaicinājuma kausā, kur komanda iekļuvusi "Final 4" turnīrā. Šajās sacensībās latvietis guvis 6,6 punktus un izcīnījis trīs bumbas zem groziem.Veiksmīgu sezonu ārzemēs aizvada arī aizvadītās vasaras U-18 izlases spēlētājs Kristaps Porziņģis, kurš U-18 izlasē vidēji sameta 11,6 punktus, izcīnīja 10 atlekušās bumbas un izdarīja 4,9 blokus. 19 gadu vecumā viņš Spānijas čempionātā (ACB) Seviljas "Cajasol" rindās latviešu centra spēlētājs 25 spēlēs guvis 6,2 punktus un izcīnījis 2,6 atlekušās bumbas.
Porziņģis veiksmīgus sniegumus demonstrējis pret Spānijas basketbola grandiem - pret Vitorijas "Laboral Kutxa" gūti 12 punkti, pret Madrides "Real" - 13 un 20 punkti.
Latvijas čempionvienībā talantiem klājas grūtāk
Latvijas U-20 izlasē Jānis Bērziņš lika runāt par sevi skaļi. Viņš vidēji guva 15,4 punktus, izcīnīja 7,9 atlekušās bumbas un izdarīja 1,8 rezultatīvas piespēles. Pēc izcīnītās sudraba medaļas Bērziņš izpelnījās vietu arī Latvijas vīriešu valstsvienībā Eiropas čempionātā, kur spēlēja vien simbolisku lomu.
"VEF Rīga" komanda pēc tam paziņoja, ka Bērziņam būs iespēja sevi pierādīt. Sezonas sākumā viņa spēles minūtes nebija lielas, bet viņš sagaidīja savas iespējas un tās izmantoja. ULEB Eiropas kausā mačā pret Tallinas "Kalev/Cramo" spēja gūt 17 punktus, VTB Vienotajā līgā viņa rezultatīvākā spēle bija ar 13 punktiem.
Tomēr 2013. gada izskaņā viņš Latvijas basketbola līgas (LBL) spēlē guva krustenisko saišu plīsumu, kas nozīmēja deviņus mēnešus bez basketbola.
Šosezon LBL čempionātā četrās spēlēs 20 gadus vecais Bērziņš guvis vidēji 8,5 punktus katrā, izcīnījis 4,5 atlēkušās bumbas un uzdarījis vienu piespēles. Eirokausos šosezon viņš piedalījies 10 spēlēs, gūstot vidēji 5,8 punktus katrā. Savukārt VTB līgā viņa kontā 6,4 punkti, 3 atlekušās bumbas un 1,4 piespēles.
Tikmēr Latvijas U-18 izlases rezultatīvākais spēlētājs Eiropas čempionātā Anžejs Pasečņiks (12,6 punkti, 7,7 atlekušās bumbas) nespēj izkarot regulāras spēles minūtes "VEF Rīga" rindās. Pēc pāris spēlēm "VEF Rīga" galvenais treneris Ramūns Butauts izteicās, ka Pasečņiks nav pietiekami nobriedis, lai spēlētu daudz minūšu tik augstā līmenī, lai arī pirms tam uz viņu cerēja.
LBL Pasečņiks aizvadījis 10 spēles, vidēji gūstot 5,1 punktu un izcīnot 4,3 atlekušās bumbas, Eiropas kausā viņa kontā 3,4 punkti un 2,8 atlekušās bumbas, bet VTB līgā - 2,5 punkti un 1,5 atlekušās bumbas.
Tomēr Pasečņiks tika izvirzīts "FIBA Europe" gada jaunā spēlētāja balvai, kā arī piedalījās Eiropas jauno spēlētāju Zvaigžņu spēlē, aizvadot sekmīgu maču.
Ingus Jakovičs Eiropas U-20 čempionātā vidēji mačā guva 13,6 punktus un atdeva 3,5 rezultatīvas piespēles un šo sezonu sāka "Liepāja/Triobet" sastāvā. Viņš bija viens no komandas "atslēgas" spēlētājiem Liepājas komandā, 17 spēlēs LBL spēlēs gūstot vidēji 12,8 punktus, atdodot 3,3 rezultatīvas piespēles un pārtverot 1,6 bumbas. Savukārt sešās Baltijas līgas spēlēs Jakovičam 13,0 punkti un 2,2 rezultatīvas piespēles.
"VEF Rīga" daudzie savainojumi lika meklēt papildinājumu un to atrada Jakoviča personā. Latvijas čempionvienībā viņš LBL aizvadījis septiņas spēles (5,8 punkti un 2,7 piespēles), bet VTB līgā sešās spēlēs tikai 1,3 vidēji gūti punkti.
Vēl sevi jāpierāda
Vēl viens no Latvijas U-20 izlases panākuma svarīgajiem spēlētājiem Andrejs Gražulis sezonu sāka "Ventspils" komandā. Pēc Eiropas čempionātā vidēji gūta 10,1 punkta un izcīnītām 9 atlekušajām bumbām Latvijas vicečempionu sastāvā izcīnīt regulāras minūtes neizdevās. BK "Ventspils" sastāvā Gražulis laukumā devās 10 LBL (4,7 punkti un 3,3 atlekušās bumbas) un 10 BBL spēlēs (4,6+4,4), kā arī aizvadīja četrus mačus Eiropas izaicinājuma kausā (0,5+1).
Martā tika pieņemts lēmums Gražuli izīrēt BK "Valmierai", kuras "garajā galā" bija problēmas ar savainojumiem. Uzbrucējs Valmierā ieguva iespēju, kuru prata izmantot, deviņās LBL spēlēs ik maču sametot 12,6 punktus un izcīnot 6,8 atlekušās bumbas.
Spānijas kluba "Fuenlabrada" sistēmā turpina spēlēt Rolands Šmits, kurš bija svarīgs spēlētājs U-18 izlasē. Šosezon galvenās komandas sastāvā viņš nospēlējis vien divas sekundes. Visu sezonu viņš cīnās jauniešu komandas rindās, vidēji metot 8,4 punktus un izcīnot 3,7 atlekušās bumbas.
BK "Valmierā" spēlē vēl divi U-18 izlases spēlētāji - Dāvis Geks un Ivars Rihars Žvīgurs, kuri izīrēti no "VEF Rīga". Žvīgurs pirms sezonas kopā ar Pasečņiku piedalījās FIBA jauno spēlētāju Zvaigžņu spēlē un uzvarēja "slam dunk" konkursā. Tomēr LBL viņš vidēji gūst vien 3 punktus un izcīna 2 atlekušās bumbas, kamēr BBL - 3,6 punkti un viena atlekusī bumba.
Tikmēr Geks Valmieras komandai palīdz ar 6,7 punktiem un 2,6 atlekušajām bumbām, kamēr BBL - 6 punktiem un 1,3 atlekušajām bumbām un 1,4 rezultatīvām piespēlēm.
Treneru paveiktais šajā sezonā
Pēc U-20 izcilā sasnieguma komandas galvenais treneris Artūrs Štālbergs turpināja strādāt kopā ar Agri Galvanovski ukraiņu "Mykolaiv" komandā. Viņi komandai piesaistīja latvieti Žani Peineru un vēlāk arī Mareku Jureviču. Štālbergs tika atzīts par Latvijas gada labāko treneri, bet ar "Mykolaiv" vienību izcīnīja 10 uzvaras 21 spēlē. Tad viņš nestabilās politiskās situācijas dēļ pameta Ukrainu, pievienojoties "Valmierai".
U-20 izlases treneris Jevgeņijs Kosuškins, kā arī U-18 izlases vadītāji Nikolajs Mazurs un Jānis Gailītis ir asistenti "VEF Rīga" galvenajam trenerim Ramūnam Butautam. Kā zināms, "VEF Rīga" sezona nav no veiksmīgākajām un šosezon klubs vēl cīnās tikai par LBL zeltu.Vēl U-20 izlasē treneru korpusā bija Raimonds Feldmanis, kurš šobrīd oficiāli skaitās biznesa augstskolas "Turība" galvenais treneris LBL čempionātā. Komanda gan nespēja kvalificēties LBL izslēgšanas spēlēm.