Kobe Braients (1978-2020) - 10
Foto: AP/Scanpix/LETA

Svētdien aizsaulē aizgājušā basketbola zvaigzne mantojumā atstāja neskaitāmas izcilas spēles, ar kurām vairāku gadu garumā tika priecēti Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) komandas Losandželosas "Lakers" līdzjutēji.

Žurnālists Džons Šūmans jau vairāk nekā desmit gadus pirms katras sezonas NBA mājaslapā apkopo visu līgas klubu ģenerālmenedžeru viedokli par dažādiem jautājumiem. Viens no tradicionālajiem tematiem bijis funkcionāriem vaicāt – kuru basketbolistu vēlētos kā mača pēdējā metiena izpildītāju savā komandā?

Balsojumā ilgus gadus populārākā atbilde bija Kobe Braients. Tā gan nav statistiski attaisnojuma izvēle. Proti, Braients dažādu spēļu izskaņā kļūdījies neskaitāmas reizes, un patiesībā nav starp precīzākajiem metienu izpildītājiem NBA vēsturē spēļu pēdējās minūtēs.

Taču, vai šādam jautājumam iespējama racionāla pieeja? Vai tomēr atmiņā paliks tas spēlētājs, kurš ne reizi neatteiksies no atbildības uzņemšanās? Nekļūdās tas, kurš neko nedara. Un veselas 36 reizes savā NBA karjerā Braients tieši trāpīja metienu, kas izrāva Losandželosas "Lakers" komandai uzvaru, ne reizi vien realizējot raidījumu pāri vairāk nekā viena aizsarga izslietajām rokām.

Tieši šādi metieni, šķiet, vislabāk simbolizē "Lakers" leģendas karjeru. Kur citi saskatītu nepārvaramu pretestību, Braients nekaunīgi turpināja centienus demoralizēt pretinieku komandas aizsardzību. Viņa izcilākie mači ir kā pakāpeniska cilvēka spēju robežu pārbaude. Viena māņkustība, otra māņkustība, pretinieka apspēlēšana un metiens sev tik raksturīgajā atlēcienā prom no groza. Nopūšas pretinieku komandas rezervistu soliņš, treneru korpuss un tās līdzjutēji.

Izslēgšanas spēļu, kā arī starptautisku turnīru varoņdarbi Braientam netrūkst. Galu galā šāds saraksts varēja sastāvēt arī no 135 mačiem – tieši tik reizes otrā numura pozīcijas basketbolists karjerā izcēlās ar vismaz 40 punktiem.

Braients karjeras pirmās sezonas aizvadīja ar 8. numuru. Pieminot leģendāro basketbolistu, portāls "Delfi" piedāvā astoņas zīmīgākās spēles izcilā basketbolista karjerā.

Dzimst jauna zvaigzne


Foto: Reuters/Scanpix/LETA

1999./2000. gadā Braients regulārajā sezonā pirmo reizi vidēji mačā pārvarēja 20 punktu slieksni, kā arī tika iekļauts līgas labāko aizsardzības spēlētāju simboliskajā piecniekā. Tomēr 21 gadu vecais spēlētājs galvenokārt tika uzskatīts par "Lakers" komandas līdera Šakila O'Nīla jauno palīgu. Plaukstošā komanda iepriekšējos trīs gadus nebija arīdzan spējusi tikt ārpus Rietumu konferences zara izslēgšanas spēlēs. Atbildīgos brīžos vairākkārt kļūdījās tieši Braients.

2000. gada NBA finālsērijas ceturtajā spēlē lomas gan tika samainītas. Braients – kurš lielāko daļu otrā mača, kā arī visu trešo spēli izlaida potītes savainojuma dēļ – spēles papildlaikā realizēja visus četrus metienus no spēles. O'Nīls uz notiekošo noskatījās no rezervistu soliņa, jo centram laukums bija jāpamet sestās piezīmes dēļ.

Pēdējais no precīzajiem metieniem tika trāpīts piecas sekundes pirms mača beigām, Braientam panākot trīs punktu pārsvaru pār Indiānas "Pacers" un kaldinot "Lakers" komandai trešo uzvaru četrās spēlēs.

Gadu gaitā līdzjutēji vēl tikai pārliecinājās, ka basketbolista apbrīnojamais spīts bieži vien izpaudās tieši visspilgtāk, kad basketbolists pārvarēja dažādas veselības likstas.

Trīspunktnieku rekords

Foto: AP/Scanpix/LETA


Jau izcīnījis trīs čempionu titulus pēc kārtas, Braients 2002./2003. gada sezonā bija gatavs no O'Nīla pārņemt "Lakers" kluba rezultatīvākā spēlētāja godu. Aizsargs to izdarīja ar uzviju, februāra mēnesī vidēji gūstot vairāk nekā 40 punktus, bet visā sezonā caurmērā atzīmējoties ar 30,0 punktiem.

Īpaši zīmīgs bija 7. janvāra vakars, kurā Braients lauza sešus gadus vecu Denisa Skota rekordu, trāpot 12 tālmetienus pret Sietlas "Supersonics" komandu. Deviņi no tiem tika realizēti nepilnu 11 minūšu laikā, Braientam turklāt ne reizi nekļūdoties.

Rekordu kopš tā mača uzlabojuši Goldensteitas "Warriors" zvaigznes Stefens Karijs un Klejs Tomsons. Tomēr jāņem arī vērā, ka – brīdī, kad to paveica Karijs – komandas NBA vidēji spēlē izpildīja teju divreiz vairāk tālmetienu nekā 2003. gadā.

2002./2003. gada sezonā vien trīs basketbolisti vienā spēlē trāpīja deviņus trīspunktniekus, kas bija nākamais labākais rādītājs togad. Viens no viņiem bija... Kobe Braients.

Kobe Braients 62:61 Dalasas 'Mavericks'

Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Pēc publiski plaši apspriestas "izšķiršanās" no Šakīla O'Nīla, "Lakers" komanda neiekļuva 2005. gada izslēgšanas spēlēs. Braients uz to atbildēja ar individuālu šovu visas 2005./2006. gada sezonas garumā. Basketbolists vidēji spēlē guva 35,4 punktus, sagādājot visai vājam "Lakers" sastāvam 45 uzvaras un vietu starp astoņām labākajām Rietumu konferences komandām.

2005. gada 20. decembrī "Lakers" pietika vien ar trim ceturtdaļām savas zvaigznes izpildījumā – "Lakers" kontā bija 95 punkti, Braients izcēlās ar 62 punktiem, bet Dalasas "Mavericks" bija paguvuši sakrāt vien 61 punktu. Ceturtajā ceturtdaļā basketbolists tika pie pelnītas atpūtas, iespējams, izpaliekot kādam īpaši vērienīgam punktu daudzumam

Klauvēšana pie 'simtnieka' durvīm



Nepilnu mēnesi pēc 62 punktiem pret Dalasas "Mavericks" pienāca Toronto "Raptors" komandas kārta. Tobrīd vājā Austrumu konferences vienība pēc pirmā puslaika pretendēja uz 15. panākumu 41 spēles laikā. Šķita, ka nelīdzēs pat Braienta gūtie 26 punkti puslaikā, "Lakers" atrodoties zaudētājos ar 14 punktu deficītu.

Tomēr aizsargs praktiski vienpersoniski nokārtoja komandas atgūšanos, izceļoties ar 81 punktu spēlē. Tā bija pirmā reize 44 gadu laikā, kad kāds basketbolists spēja kaut cik pietuvoties Vilta Čemberlena leģendārajam 100 punktu rekordam. Kopš šīs spēles vien Devins Bukers sasniedzis tieši 70 punktu slieksni, taču pagaidām šķiet, ka Braients vēl labu laiku uzturēsies otrajā vietā starp rezultatīvāko NBA spēļu autoriem.

'Sirēnlauzis' uz izslēgšanas spēļu skatuves

Foto: AFP/Scanpix/LETA

Fīniksas "Suns" vienība 21. gadsimta pirmajā desmitgadē vairākkārt pretendēja uz NBA čempionu titulu, tomēr 2006. gada pavasarī Arizonas klubu gandrīz negaidīti pievarēja Braients un "Lakers".

Netrūka arī mača ar gūtiem 50 punktiem, bet, visticamāk, sāpīgākais trieciens Fīniksas komandai bija sērijas ceturtā spēle, kurā tā nonāca zaudētājos ar rezultātu 1-3. Braients vispirms ar sarežģītu divsoli panāca papildlaiku, bet tajā ar savu "firmas" pustālo metienu izrāva uzvaru.

"Suns" vienība tika cauri ar izbīli, uzvarot atlikušās trīs sērijas spēles. Vēlāk gan komanda apstājās pie "Mavericks" komandas sliekšņa Rietumu konferences finālā.

65, 50, 60 un 50 punktu spēles pēc kārtas

Foto: AP/Scanpix/LETA

Gadu vēlāk Fila Džeksona trenētā "Lakers" komanda balansēja uz izslēgšanas spēļu robežas. Komandas sastāvs diži nebija mainījies, gluži kā tās sniegums laukumā, uz kura galvenokārt dominēja Braients.
"Lakers" piedzīvojot septiņu zaudējumu sēriju, aizsargs 16. martā uzsāka varenu spēļu nogriezni, pret Portlendas "Trail Blazers" izceļoties ar 65 punktiem. Spēles izskaņā viesi Braientu jau sāka segt divatā, kas neliedza basketbola virtuozam izkļūt no slazda laukuma stūrī un realizēt ārkārtīgi sarežģītu trīspunktu metienu.

Nākamo četru spēļu laikā Braients izcēlās ar 50, 60, 50 un 43 punktiem, nodrošinot komandai piecas uzvaras pēc kārtas un "Lakers" sakrājot sev tik nepieciešamos panākumus, lai iekļūtu izslēgšanas spēlēs.

Lieki teikt, ka Braients ir vienīgais NBA vēsturē, kas četrus mačus pēc kārtas atzīmējies ar vismaz 50 punktiem. Braientam gan ar to nepietika. Iemetis pret Memfisu "tikai" 23 "ačus", marta mēnesi basketbolists noslēdza, sametot 53 punktus Hjūstonas "Rockets" komandas grozā.

Nācijas glābējs olimpiskajās spēlēs

Foto: AFP/Scanpix/LETA

2008. gada vasarā Braients par komandas biedriem nevarēja sūdzēties. "Lakers" līderim talkā uz Pekinas olimpiskajām spēlēm ASV basketbola izlases sastāvā bija devies Džeisons Kids, Kriss Pols,
Lebrons Džeimss
un astoņi citi no varenākajiem NBA spēlētājiem.

Tomēr finālspēles ceturtajā ceturtdaļā Spānijas "zelta paaudze" rezultāta starpību bija sadeldējusi līdz diviem punktiem. ASV basketbola izlase gadsimta sākumā bija piedzīvojusi pāris kauna brīžus uz starptautiskās skatuves, tomēr ne reizi tas nebija noticis, amerikāņiem pulcējot visus labākos spēlētājus.

Izlasi no negoda izglāba Braients, kurš, rezultātam esot 91:89, ar groziem un piespēlēm sagādāja 14 no komandas nākamajiem 17 punktiem. Izcilā sērija tika noslēgta ar trīspunktnieku, kura laikā pret aizsargu tika pārkāpti noteikumi. Pēdējās desmitminūtes laikā Braients guva 13 no saviem 20 punktiem.

Nākamo divu izslēgšanas spēļu laikā basketbolists izcīnīja ceturto un piekto NBA čempiona gredzenu. To viņam paveikt palīdzēja Spānijas izlases līderis Po Gasols, kura metienu tik ļoti atbildīgā olimpiādes spēles brīdī Braients nobloķēja.

Uzvarētāja atvadas

Foto: AFP/Scanpix/LETA

34 gadu vecumā pārcietis Ahilleja cīpslas plīsumu, Braients karjeras izskaņā bija vien ēna no savulaik NBA laukumos redzētā basketbolista. Tomēr nekur nebija zudusi aizsarga varenā apņēmība, kas arī viņa atvadu sezonā turpināja izpārdot "Staples Center" tribīnes.

Pati neticamākā spēle norisinājās regulārās sezonas pēdējā dienā. Jūtas "Jazz" vienība trīs minūtes pirms mača beigām atradās vadībā ar rezultātu 94:84, bet Braients bija garām aizmetis savus pēdējos trīs metienus.

Aizsargs gan atrada pēdējos spēkus, lai vienpersoniski apspēlētu pretiniekus ar rezultātu 15:2 un izrautu "Lakers" komandai neticamu uzvaru. Spēlē kopā – 60 punkti Braienta rēķinā.
"Mamba ir prom ["Mamba out"]," atvadījās Braients no līdzjutējiem savā pēdējā profesionālā basketbola spēlē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!