1210% zemes nomas maksas pieaugums: sportot paliks dārgāk, uztraucas LOK
Foto: F64

Zemes nomas maksas milzīgais pieaugums nopietni apdraud "Rimi" Olimpiskā sporta centra pieejamību plašākai sabiedrības daļai, jo tās īpašniekiem var nākties ievērojami celt pakalpojumu cenas, paziņojumā medijiem norāda SIA "Olimpiskais sport centrs" (OSC) īpašnieks Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK).

OSC saņēmis vēstuli no Rīgas domes ar paziņojumu, ka sakarā ar veiktajiem grozījumiem MK noteikumos nr. 350 "Publiskas personas zemes nomas un apbūves tiesības noteikumi", no 1. oktobra vairāk nekā desmit reizes tiek paaugstināta zemes nomas maksa. Ik nedēļu nodarbības sporta centrā apmeklē vairāk nekā 5500 bērni un jaunieši, kā arī vēl vairāk pieaugušo un senioru, bet šāds lēmums nopietni apdraud iespēju turpmāk nodrošināt vidi, kur sabiedrība var rūpēties par savu veselību.

Rīgas dome 20. septembrī, finanšu gada vidū, pavēstījusi, ka zemes nomas maksa "Rimi" Olimpiskajam sporta centram tiek paaugstināta par 1210 %, bet jaunie nosacījumi stājas spēkā jau ar 1. oktobri. SIA "Olimpiskais sporta centrs" (OSC) valdes loceklis Jānis Rūtens norāda, ka šāds palielinājums ekonomiskajā ziņā rada graujošu ietekmi uz uzņēmuma darbību, ir kļūdains satura ziņā un nesamērīgs pēc būtības.

Olimpiskajā centrā ar sportu var nodarboties vairāk nekā 3000 cilvēku dienā, 2023. gadā centru apmeklējuši 1 071 997 apmeklētāji, informē LOK. Reizi nedēļā ar sportu un fiziskām aktivitātēm nodarbojas vairāk nekā 5500 bērni un jaunieši. "Lai varētu samaksāt Rīgas domes lemto nesamērīgi lielo nomas maksu, gadījumā, ja tā stājas spēkā, būs nepieciešams palielināt maksājumu apjomu sportistiem, sporta entuziastiem, veselīga dzīvesveida piekritējiem un bērnu vecākiem par Olimpiskā sporta centra izmantošanu. Tas sagaidāmi samazinās šo personu loku un proporcionāli palielinās ielās esošo bērnu un jauniešu skaitu, pazeminot sabiedrības labklājības līmeni. Protams, tas radīs arī problēmas pašai Olimpiskajai kustībai, jo samazinās iespēju izveidot sportistus augsta līmeņa sasniegumiem," paziņojumā par "ķēdes reakciju" brīdina LOK.

Par zemes nomas maksas pieaugumu sašutumu "Delfi TV" sporta diskusiju raidījumā "Aizmugure" neslēpa LOK prezidents Raimonds Lazdiņš. Raidījuma "Aizmugure" pilnu epizodi par sporta politiku var apskatīt ŠEIT.

2001. gadā Rīgas dome līdz 2050. gadam iznomāja apbūves gabalu Latvijas Olimpiskajai komitejai ar mērķi izbūvēt un apsaimniekot sporta kompleksu, kā arī labiekārtot teritoriju. Ņemot vērā nomas līgumā norādīto mērķi, Olimpiskais sporta centrs tika kvalificēts kā sabiedriska iestāde. Tāpat līguma ietvaros nomnieks apņēmās un izpildīja infrastruktūras labiekārtošanas darbus, kā arī kompensēja izdevumus tiem īpašniekiem, kuru būves atradās uz zemes pirms būvniecības uzsākšanas. 2010. gadā, veicot papildinājumus nomas līgumā, tika ieviesta diferencētā zemes gabala nomas maksa, bet tā nebija nomnieka ieguldījumus kompensējoša. Nomnieks savus darbus un ieguldījumus veica, paļaujoties uz 50 gadu ilgo nomas termiņu, pieņemot, ka par izmaiņām, ja tādas būs, tiks organizēta sarunu procedūra un pieaugumi, ja tādi būs, būs samērīgi un sabiedriskai iestādei, kas kalpo rīdzinieku ērtībām, pamatoti.

"Šobrīd ir jautājums, vai Rīgas dome vēlas panākt, ka rīdziniekiem un viņu bērniem finansiāli nav iespējas apmeklēt ierastās sporta nodarbības? Bērni un jaunieši ir mūsu nākotne, tieši tādēļ tas ir uzsvērts gan Veselības ministrijas, gan Izglītības un Zinātnes ministrijas pamatnostādnēs, šādu precedentu radīšana iet tiešā pretrunā ar kopējo retoriku. Paredzam, ka pakalpojuma izmaksu sadārdzinājums atstās būtisku ietekmi uz sportot gribētājiem, bērnu un jauniešu veselību un sporta nozari kopumā," uzsver Jānis Rūtens.

Latvijas Olimpiskā komiteja ir kapitāldaļu turētājs astoņos Olimpiskajos centros visā Latvijā, lielākoties kopā ar konkrētajām pašvaldībām. Izņēmums ir "Rimi" Olimpiskais centrs, kas pilnībā pieder Latvijas Olimpiskajai komitejai. Iesaistīties Olimpiskā centra būvniecībā un kļūt par kapitāldaļu turētāju Rīgas domei tika piedāvāts vairākkārt, jo īpaši periodā no 2001. līdz 2005. gadam, bet tā brīža galvaspilsētas vadība interesi neizrādīja. Olimpiskajos centros, kuros līdzīpašnieki ir arī pašvaldības, tiek piemēroti citi nosacījumi pašvaldību sniegtajiem pakalpojumiem un saistībām, piemērojot pašvaldības ēkas statusu un ņemot vērā sabiedriskās iestādes statusu.

Bez tā, ka SIA OSC galvenais darbības mērķis ir saimnieciskās darbības veikšana, proti – ēkas apsaimniekošana un uzturēšana tādā kārtībā, lai pakalpojums būtu pieejams ikvienam Olimpiskā sporta centra apmeklētājam (bērniem, skolēniem, studentiem, augstu sasniegumu sportistiem, komandām, senioriem, cilvēkiem ar īpašām vajadzībām utt.), SIA OSC veic būtisku sociālo lomu, nodrošinot vidi, kur ikviens sabiedrības loceklis var rūpēties par savu veselību. Lai būtu iespējams samaksāt tik ārkārtīgi paaugstināto maksu par zemes nomu, SIA OSC vajadzētu būtiski palielināt maksu esošo sporta nodarbību nodrošināšanai, pakalpojumu sniegšanai un telpu nomai.

SIA "Olimpiskais sporta centrs" uzdevums ir apsaimniekot Olimpiskā centra ēku sporta funkciju nodrošināšanai. Olimpiskais centrs ir multifunkcionāls sporta centrs, kas piemērots ne tikai valsts, bet arī starptautiska mēroga basketbola, volejbola, handbola, futbola, vieglatlētikas, vingrošanas, cīņas un citu sporta veidu sacensībām un treniņu procesa nodrošināšanai. Kompleksā ir sešas sporta zāles, trenažieru spēka zāle un divas vingruma zāles dažādām fitnesa un ārstnieciskās vingrošanas nodarbībām. Olimpiskajā centrā ir plašākais un mūsdienīgākais peldbaseinu komplekss Rīgā - līdztekus lielajam 50 m peldbaseinam (seši peldēšanas celiņi, dziļums no 1,30 m līdz 2,30 m) apmeklētājiem atvērti divi mazie 10 m peldbaseini (dziļums 1 m un 1–1,4 m), kas paredzēti bērniem no sešu mēnešu vecuma peldētprasmju attīstībai un ūdens nodarbībām. Te pieejama arī plaša atpūtas zona un rotaļupe bērniem līdz 11 gadiem. Vietā, kur senāk atradies hipodroms, tagad dzīvo sports un norisinās dažādi publiski pasākumi – piemēram, 2006. gadā centrā tika uzņemts NATO samits, te pulcējušies Pasaules koru olimpiādes un Dziesmu un deju svētku dalībnieki. Kompleksa telpās mājvietu radušas ar sportu un veselību saistītas organizācijas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!