Foto: Latvijas Futbola federācija

Pēc Ministru kabineta veiktajām izmaiņām zemes nomas maksas aprēķināšanā, SIA "Olimpiskais sporta centrs" (OSC) nomas maksa par pašvaldības zemes izmantošanu pieaugusi vairāk nekā 12 reizes. Gadā summa pārsniegs 400 000 eiro, kas būtiski var ietekmēt OSC pieejamību vairākām sabiedrības grupām. Rīgas vicemērs Edvards Ratnieks (NA), reaģējot uz OSC publiski pausto informāciju par zemes nomas maksas būtisku paaugstināšanu, vērsies pie atbildīgā domes Īpašumu departamenta ar aicinājumu meklēt risinājumu, kas ļautu nomas maksu nepalielināt.

Jau ziņots, ka LOK pirmdien izplatīja paziņojumu, vēršot uzmanību uz būtisko nomas maksas pieaugumu, kas var izsaukt "ķēdes reakciju" – tas radīs arī problēmas pašai olimpiskajai kustībai, jo samazinās iespēju izveidot sportistus augsta līmeņa sasniegumiem.

Lai varētu samaksāt Rīgas domes lemto, LOK ieskatā, nesamērīgi lielo nomas maksu, gadījumā, ja tā stājas spēkā, būs nepieciešams arī palielināt maksājumu apjomu sportistiem, sporta entuziastiem, veselīga dzīvesveida piekritējiem un bērnu vecākiem par Olimpiskā sporta centra izmantošanu, brīdina LOK.

Par zemes nomas maksas pieaugumu sašutumu "Delfi TV" sporta diskusiju raidījumā "Aizmugure" neslēpa LOK prezidents Raimonds Lazdiņš. Raidījuma "Aizmugure" pilnu epizodi par sporta politiku var apskatīt ŠEIT.

Portāls "Delfi" noskaidroja, ka konkrētajā gadījumā nomas maksa līdz šim bija 1,5% no zemes kadastrālās vērtības, bet pēc jaunajiem noteikumiem tā būs 3,33% no novērtētās tirgus vērtības. LOK portālu "Delfi" informēja, ka pēc izmaiņām jaunā nomas maksa būs 409 779,81 eiro (ieskaitot PVN) gadā. RD par izmaiņām informējuši 20. septembrī, bet jaunais izcenojums stātos spēkā no 1. oktobra.

Rīgas vicemērs Ratnieks norāda, ka šobrīd ir svarīgi saprast, vai pastāv iespēja nemainīt nomas maksu, un, ja tomēr tā ir jāmaina, vai pastāv kādas alternatīvas, lai pieaugums būtu atbilstošs situācijai, kā arī bērnu un pieaugušo iespējām sportot un trenēties.

"Bērnu un pieaugušo sports ir viena no Rīgas prioritātēm, tāpēc esmu vērsies pie domes Īpašumu departamenta vadības ar aicinājumu skaidrot situāciju un meklēt kopīgi risinājumus, lai tarifa izmaiņas ir samērīgas un stājas spēkā atbilstošā laika periodā, jo tas ietekmē visus, kas trenējas šajā sporta centrā. Šajā modelī ir iesaistīta arī valsts puse – jāsaprot, kāda ir tās loma," paziņojumā medijiem norāda Ratnieks.

Ratnieks ieplānojis arī rīkot visu iesaistīto pušu tikšanos, lai kopīgi meklētu pieņemamu risinājumu.

Rīgas Dome portālu "Delfi" informēja, ka zemesgabala Grostonas ielā 6B, Rīgā, 40980 m2 platībā, kura atrodas OSC, nomas maksa līdz 2024. gada 30. septembrim – šodienai – ir 27 988,52 eiro gadā (1,5% gadā no zemesgabala kadastrālās vērtības, kas ir 1 865 901 eiro). No 1. oktobra zemes nomas maksa celta, pamatojoties uz neatkarīga vērtētāja SIA "VCG Ekspertu grupa" noteikto zemesgabala tirgus nomas maksas novērtējumu.

RD skaidro, ka MK noteikumu grozījumi stājās spēkā jau šī gada 5. aprīlī. Tie paredz, ka brīvprātīgi dalītā īpašuma gadījumā apbūvēta zemesgabala nomas maksu nosaka atbilstoši neatkarīga vērtētāja noteiktajai tirgus nomas maksai un nomnieks kompensē iznomātājam pieaicinātā neatkarīgā vērtētāja atlīdzības summu, ja to ir iespējams attiecināt uz konkrētu nomnieku. Tāpat noteikumi paredz, ka iznomātājs sešu mēnešu laikā pārskata nomas maksu atbilstoši neatkarīga vērtētāja noteiktajai tirgus nomas maksai.

Sertificēts vērtētājs, nosakot zemes nomas maksu, ir ņēmis vērā objekta atrašanās vietu, platību, tehnisko stāvokli, novietojumu, labiekārtojumu, izmantošanas iespējas, piekļuves iespējas, sezonalitāti, auto novietošanas iespējas, komunālo maksājumu apmaksas nosacījumus, u.c. faktorus.

Rīgas pašvaldība kā publiskai personai ir saistoši speciālie normatīvie akti, tai skaitā Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likums, un uz tā pamata izdotie noteikumi. Saistībā ar Rīgas pašvaldībā no SIA "Olimpiskais sporta centrs" saņemtiem iebildumiem par zemes nomas maksas paaugstināšanu, tiks pieprasīts skaidrojums no Finanšu ministrijas par noteikumu piemērošanu attiecībā pret SIA "Olimpiskais sporta centrs", skaidro RD.

RD piebilst, ka Īpašuma departaments jau no paša sākuma, kad FM ierosināja veikt šos grozījumus, aicināja to nedarīt, sniedzot iebildumus un piedāvājot samērīgākus risinājumus nomas maksas izmaiņām, proti gan paredzēto pārejas periodu, gan arī noteikt tādu pašu nomas maksu kā piespiedu nomai jeb likumiskai lietošanai - 4% no kadastrālās vērtības.

LOK iepriekš informēja, ka Rīgas dome 20. septembrī, finanšu gada vidū, pavēstījusi, ka zemes nomas maksa "Rimi" Olimpiskajam sporta centram tiek paaugstināta par 1210% un jaunie nosacījumi stājas spēkā jau ar 1. oktobri.

OSC valdes loceklis Jānis Rūtens norāda, ka šāds palielinājums ekonomiskajā ziņā rada graujošu ietekmi uz uzņēmuma darbību, ir kļūdains satura ziņā un nesamērīgs pēc būtības.

2001. gadā Rīgas dome līdz 2050. gadam iznomāja apbūves gabalu LOK ar mērķi izbūvēt un apsaimniekot sporta kompleksu, kā arī labiekārtot teritoriju. Ņemot vērā nomas līgumā norādīto mērķi, Olimpiskais sporta centrs tika kvalificēts kā sabiedriska iestāde.

Tāpat nomnieks apņēmās izpildīt un izpildīja infrastruktūras labiekārtošanas darbus, kā arī kompensēja izdevumus tiem īpašniekiem, kuru būves atradās uz zemes pirms būvniecības uzsākšanas.

2010. gadā, veicot papildinājumus nomas līgumā, tika ieviesta diferencētā zemes gabala nomas maksa, bet tā nebija nomnieka ieguldījumus kompensējoša. Nomnieks savus darbus un ieguldījumus veica, paļaujoties uz 50 gadu ilgo nomas termiņu, pieņemot, ka par izmaiņām, ja tādas būs, tiks organizēta sarunu procedūra un pieaugumi, ja tādi būs, būs samērīgi un sabiedriskai iestādei, kas kalpo rīdzinieku ērtībām, pamatoti.

"Šobrīd ir jautājums, vai Rīgas dome vēlas panākt, ka rīdziniekiem un viņu bērniem finansiāli nav iespējas apmeklēt ierastās sporta nodarbības? Bērni un jaunieši ir mūsu nākotne, tieši tādēļ tas ir uzsvērts gan Veselības ministrijas, gan Izglītības un Zinātnes ministrijas pamatnostādnēs, šādu precedentu radīšana iet tiešā pretrunā ar kopējo retoriku. Paredzam, ka pakalpojuma izmaksu sadārdzinājums atstās būtisku ietekmi uz sportot gribētājiem, bērnu un jauniešu veselību un sporta nozari kopumā," uzsver Rūtens.

LOK ir kapitāldaļu turētājs astoņos olimpiskajos centros visā Latvijā, lielākoties, kopā ar konkrētajām pašvaldībām. Izņēmums ir "Rimi" Olimpiskais centrs, kas pilnībā pieder LOK.

Iesaistīties Olimpiskā centra būvniecībā un kļūt par kapitāldaļu turētāju Rīgas domei tika piedāvāts vairākkārt, jo īpaši periodā no 2001. līdz 2005. gadam, bet tā brīža galvaspilsētas vadība interesi neizrādīja.

Olimpiskajos centros, kuros līdzīpašnieki ir arī pašvaldības, tiek piemēroti citi nosacījumi pašvaldību sniegtajiem pakalpojumiem un saistībām, piemērojot pašvaldības ēkas statusu un ņemot vērā sabiedriskās iestādes statusu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!