Trešdien, 13. novembrī, veicot grozījumus zemes nomas līgumā ar SIA "Olimpiskais sporta centrs", pašvaldība saglabās līdzšinējo nomas maksu 1,5% no zemesgabala kadastrālās vērtības, lēma Rīgas dome.
Pašvaldība atradusi juridisku kompromisu normatīvā regulējuma piemērošanā, lai dome varētu saglabāt Olimpiskajam sporta centram iepriekšējo zemes nomas maksas apmēru, t.i., 1,5% no zemes kadastrālās vērtības gadā. Tādējādi, nomniekam saglabāsies esošās nomas maksas apmērs, kas tam bijis līdz šā gada 1. oktobrim.
"Mēs kopīgi esam atraduši risinājumu situācijai ar Olimpiskā centra nomas maksas paaugstinājumu. Šis jautājums ir bijis Rīgas domes prioritāte, bet birokrātijas ietekmes dēļ šo problēmu mums nācās risināt ilgi, jo pašvaldībai nav tiesību pārkāpt likumus, tāpēc bija jāmeklē juridiskie risinājumi. Kā jau zināms, Finanšu ministrija neveiks izmaiņas šogad pieņemtajos grozījumos MK noteikumos Nr.350, bet tā nāca palīgā ar savu atzinumu, lai juridiski atrisinātu šo lietu ap normatīvo aktu piemērošanu, tāpēc Rīgas domei radās iespēja atrast mazu, bet juridiski spēcīgu veidu un atgriezt līdzšinējo nomas maksu 1,5% no zemesgabala kadastrālās vērtības. Sports un bērnu, jauniešu aktīvā darbība ir mūsu prioritāte, tāpēc ir ļoti nozīmīgi, ka, lai turpmāk šo noteikumu ietekmē nenāktos ciest bērnu un jauniešu sportam, kā arī neradītu finansiālu slogu bērnu vecākiem. Izsaku pateicību Rīgas pašvaldības kolēģiem, Latvijas Olimpiskajai komitejai, Finanšu ministrijas atbildīgajām personām, Saeimas deputātiem, tāpat arī mūsu domes deputātiem un citiem iesaistītajiem, kuri palīdzēja situācijas atrisināšanā," pauž Rīgas vicemērs Edvards Ratnieks.
Līguma grozījumos tiek precizēts, ka tiek papildināts zemesgabala iznomāšanas mērķis ar to ka zemesgabals tiek izmantots arī publiskas funkcijas sporta jomā veikšanai nacionālajā sporta bāzē, Grostonas ielā 6b, Rīgā. Pašvaldība arī saņēmusi Izglītības un zinātnes ministrijas, kā arī Finanšu ministrijas atzinumus, kas apstiprina, ka sporta centrs pilda publisku funkciju un tādējādi pastāv iespēja noteikt nomas maksu 1,5% no zemes vienības kadastrālās vērtības gadā.
Lai noteiktu šo nomas maksas apmēru papildus tā izmantošanai publiskai funkcijai, nepieciešams arī izvērtēt nomnieka saimniecisko darbību – vai samazinātā nomas maksa nekvalificējas kā valsts atbalsts. Šo izvērtējumu pēc pašvaldības pasūtījuma ir veicis zvērinātu advokātu birojs "Cobalt", kurā tika secināts, ka SIA "Olimpiskais sporta centrs" nekvalificējas valsts atbalstam, tādējādi tai ir iespēja noteikt zemes nomas maksu 1,5% no kadastrālās vērtības gadā.
Tādējādi rasts risinājums, lai olimpiskajā centrā nebūtu jāceļ maksa par sporta nodarbībām un pakalpojumiem olimpiskajā centrā. "Lai varētu samaksāt Rīgas domes lemto nesamērīgi lielo nomas maksu, gadījumā, ja tā stājas spēkā, būs nepieciešams palielināt maksājumu apjomu sportistiem, sporta entuziastiem, veselīga dzīvesveida piekritējiem un bērnu vecākiem par Olimpiskā sporta centra izmantošanu. Tas sagaidāmi samazinās šo personu loku un proporcionāli palielinās ielās esošo bērnu un jauniešu skaitu, pazeminot sabiedrības labklājības līmeni. Protams, tas radīs arī problēmas pašai Olimpiskajai kustībai, jo samazinās iespēju izveidot sportistus augsta līmeņa sasniegumiem," OSC zemes nomas maksas epopejas sākumā par iespējamo "ķēdes reakciju" brīdināja LOK.
Kā ziņots, šī gada aprīlī tika pieņemti Finanšu ministrijas virzītie grozījumi Ministru Kabineta noteikumos Nr.350, kā rezultātā ap 120 nomniekiem Rīgā, tostarp "Rimi" Olimpiskajam centram, Rīgas dome bija spiesta būtiski paaugstināt zemes nomas maksu ar šī gada oktobri. Savukārt to nedarīt pašvaldība nedrīkstēja, jo tas būtu pretrunā normatīviem aktiem.