Latvijas Paralimpiskā komiteja (LPK) noliedz Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pausto, ka tā nav laicīgi informējusi par nepieciešamo finansējumu šogad.
LPK aizvadītās nedēļas nogalē paziņoja, ka 2025.gada valsts budžeta sadalījuma neskaidrību dēļ nevar sūtīt sportistus uz sacensībām un treniņnometnēm.
Tikmēr IZM Sporta departamenta direktors Aleksandrs Samoilovs norādīja, ka LPK ir vienīgā sporta organizācija, kas līdz piektdienas vakaram nebija iesniegusi dokumentus un pieprasījumu finansējumam šogad.
LPK prezidente Daiga Dadzīte Samoilova teikto sauc par "muļķībām" un norādīja, ka "Samoilova kungs neizprot, kas ir Paralimpiskā komiteja".
Dadzīte norādīja, ka LPK, līdzīgi kā Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK) un Latvijas Sporta federāciju padome (LSFP), neatbilst sporta federācijām, kurām valsts finansējuma saņemšanai jāiesniedz pieprasījums.
LPK par radušos situāciju informējusi arī izglītības un zinātnes ministri Andu Čakšu (JV), aicinot "pēc iespējas ātrāk risināt šo situāciju".
Vēstulē ministrei teikts, ka LPK vēl 2024.gada 11.novembrī nosūtījusi IZM vēstuli par katras federācijas finanšu pieprasījumiem, finansējumu sadarbības partneriem, LPK biroja darbības nodrošināšanai un Latvijas Paralimpiskajai vienībai. Kopējais aplēstais finansējums sastāda 1,598 miljonus eiro.
LPK iesniegto budžeta pieprasījumu pārrunājusi ar Samoilovu 20.decembrī. Tikšanās laikā LPK norādījusi, ka neviens no diviem piedāvātajiem pieteikuma veidlapu variantiem valsts finansējuma pieprasīšanai neatbilst LPK organizācijas specifikai.
Citas alternatīvas neesot, jo likvidēta valsts budžeta apakšprogramma "Dotācija biedrībai "Latvijas Paralimiskā komiteja" pielāgotā sporta attīstībai", teikts vēstulē.
8.janvārī LPK aicināja Samoilovu viest skaidrību par LPK un Latvijas Paralimpiskajai vienībai paredzēto finansējumu, kā arī kārtību, kādā tās sadarbības partneri - Latvijas Nedzirdīgo sporta federācija un Latvijas Speciālā olimpiāde - saņems finansējumu.
Dienu vēlāk Samoilovs esot solījis sniegt informāciju par šogad pieejamiem budžeta līdzekļiem, taču tā nav saņemta, vēstulē norāda LPK, piebilstot, ka tādēļ tika atcelta 13.janvārī plānotā LPK Izpildkomitejas sēde.
"Situācija tiešām ir absurda, un mēs nesaprotam, kā rīkoties tālāk. Kāda finanšu pieprasījuma veidlapa būtu jāizpilda mūsu organizācijas gadījumā," teikts vēstulē.
LPK Valsts Kases kontā uz 10.janvāri bija pieejami 27,05 eiro. LPK lūgusi ministri ļaut "steidzīgos" maksājumus segt no LPK komercbankas konta. Slēdzot jaunu sadarbības līgumu ar IZM par 2025.gada valsts budžeta finansējumu, šos finanšu līdzekļus atgrieztu LPK komercbankas kontā kā plānotos izdevumus.
Jau ziņots, ka sākumā tika nolemts, ka turpmāk valsts finansējumu Sporta likumā noteiktā kārtībā atzītajām sporta federācijām, Latvijas Sporta federāciju padomei (LNSP), Latvijas Olimpiskajai komitejai (LOK) un LPK centralizēti administrēs IZM.
Latvijas valdība 2024.gada janvārī atbalstīja jauno sporta organizāciju finansēšanas kārtību, kas paredz, ka valsts piešķirto finansējumu atzītajām sporta federācijām, Latvijas Olimpiskajai komitejai (LOK), Latvijas Sporta federāciju padomei (LSFP) un LPK administrēs Izglītības un zinātnes ministrija (IZM), IZM uzraugot arī piešķirtā finansējuma izlietošanu.
Februāra sākumā bažas par krīzi sporta sistēmā neskaidrību budžeta jautājuma dēļ pauda toreizējais LOK prezidents Jānis Buks, bet 9.februārī Latvijas Nacionālā sporta padome (LNSP) apstiprināja 2024.gada valsts budžeta finansējuma vairāk nekā 51 miljona eiro apmērā sportam sadalījumu.
Tā kā sporta sistēmas maiņa notika gadu mijā, bija cerības, ka neskaidrību 2025.gada budžeta jautājumos vairs nebūs.