Latvijas svarcelšanā juku laiki beigušies: Ščerbatihs pārņem sporta veida vadību
Foto: LETA

Visu laiku labākais Latvijas svarcēlājs Viktors Ščerbatihs sestdien kļuvis par Latvijas Svarcelšanas klubu apvienības (LSKA) prezidentu, šajā amatā nomainot ilggadējo organizācijas stūres vīru Aivaru Ritenieku.

Olimpiskais vicečempions un bronzas medaļnieks Ščerbatihs LSKA kongresā prezidenta vēlēšanās ieguva piecas no deviņām balsīm, kamēr četri balsot tiesīgie biedri bija pret viņu, sestdien sacīja jaunais LSKA vadītājs.

Iepriekš vairākkārt tika ziņots, ka LSKA ilgstoši bija krīzē, jo tās vadītājam Riteniekam pirms vairākiem gadiem radās konflikts gan ar Ščerbatihu, gan viņa treneri Eduardu Andruškeviču. Viņi atdalījās no LSKA un nodibināja Latvijas Svarcelšanas federāciju (LSF), taču tai nebija leģitīmas tiesības pārstāvēt valsti Starptautiskajā Svarcelšanas federācijā (IWF), kura atzina tikai LSKA.

"Mēs savulaik ar manu treneri Eduardu Andruškeviču aizgājām no LSKA, atstājot viņiem pilnīgi visu, bet tagad varu teikt, ka organizācija bija novesta līdz nāvei. Ir jāmaina viss, vispirms, jau statūti, kuri pilnībā neatbilst 21.gadsimta prasībām," sacīja Ščerbatihs, kurš ir apņēmības pilns sakārtot lietas.

"Darba netrūks, tā ir pārpārēm. Mēs, ar Andruškeviču un saviem audzēkņiem, regulāri braucot uz starptautiskām sacensībām, esam redzējuši, kādas ir jaunākās tendences ne tikai sporta veidā, bet arī tā pārvaldībā. Diemžēl LSKA ir dzīvojusi savu, paralēlu dzīvi, jo viņu treneri nekur daudz tālāk par savām pilsētām nav bijuši," bilda titulētais svarcēlājs.

Ščerbatihs neslēpa, ka LSKA vadības pārņemšana bijusi emocionāla, jo bijušais organizācijas vadītājs Ritenieks, kurš iepriekš izpelnījies gana skandalozu slavu, no savām pozīcijām nav vēlējies atkāpties.

"Bija dusmas, emociju un vārdu izvirdumi. Tā bijis arī iepriekš un nekas jauns jau nenotika, tas pats ārprāts. Man jāsaka, ka iepriekšējā LSKA vadība nesaprata, ka mūsdienās finansējumu nedod par skaistām acīm, vai to, ka vienkārši organizācija pastāv. Ir jāstrādā, nauda jānopelna, bet LSKA to līdz šim vienkārši pieprasīja, uzskatot, ka līdzekļi viņiem pienākas," domās dalījās Ščerbatihs.

Savulaik Latvijas svarcelšanas cilvēku konflikts nobrieda tiktāl, ka tā risināšanā tika iesaistīta arī Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK), kura pirms trīs gadiem piedāvāja izveidot trīspusēju vienošanos, kas palīdzētu atrisināt domstarpības. Tomēr vienotības Latvijas svarcelšanas sabiedrībā joprojām nebija. Zīmīgi, ka pēc vienošanās ar IWF sacensību rīkotāji ilgu laiku akceptēja tikai LOK parakstītus Latvijas svarcēlāju pieteikumus.

"Es šajā amatā darbošos tā, lai ieguvēji būtu sportisti, nevis funkcionāri. Latvijā ir labi un talantīgi svarcēlāji, arī treneru netrūkst. Darba, lai sakārtotu sistēmu ir ļoti daudz, tomēr man ir vīzija un plāns, kā to paveikt," optimistisks bija Ščerbatihs.

Viņš ar Andruškēviču ir arī Latvijas šī brīža labāko svarcēlāju Artūra Plēsnieka un Rebekas Kohas treneris, visiem darbojoties Ventspilī.

Ščerbatihs svarcēlāja karjeras laikā ne tikai izcīnīja divas olimpiskās medaļas, bet 2007.gadā kļuva par pasaules čempionu, kā arī trīs reizes ieguva planētas meistarsacīkšu bronzu. Savukārt Eiropas čempionātā viņš triumfēja piecas reizes, tāpat tiekot pie viena sudraba un trīs bronzas godalgām.

LSKA pārstāvis Eduards Tarasovs norāda, ka LSKA jau piekto gadu cieš no LOK vadības nekorektas rīcības valsts deleģētu tiesību izpildē, sadalot finanšu līdzekļus sporta veidu federācijām.

Svarcelšanas klubi pārmet LOK vēlmi uzspiest svarcelšanas sporta vadītājus un savu attīstības vīziju, kas esot pretrunā ar Latvijas svarcelšanas sabiedrības uzskatiem.

Pikets pie Olimpiskā sporta centra notiks no plkst.11.30 līdz 13.30.

Vēstīts, ka svarcelšanā Latvijā jau ilgstoši iesakņojušies konflikti, kas nelabvēlīgi ietekmē sporta veida attīstību, un strīdnieku domstarpības pat apdraudējušas spēcīgāko svarcēlāju iespējas sagatavoties un startēt pasaules, Eiropas čempionātos, kā arī 2012.gada Londonas olimpiskajās spēlēs. Tādēļ pēc vienošanās ar Starptautisko Svarcelšanas federāciju (IWF) sacensību rīkotāji pašlaik akceptē tikai LOK parakstītus Latvijas svarcēlāju pieteikumus.

2013. gada septembrī LOK izpildkomitejas sēdē tika pieņemts lēmums aicināt Latvijas svarcelšanas sabiedrību uz konstruktīvu dialogu, rīkojot ārkārtas sapulci, lai lemtu par sporta veida attīstību, vienotu pārvaldes struktūru sporta veida koordinācijai un vadīšanai Latvijā, kā arī LSKA valdes pirmstermiņa vēlēšanām.

Sasauktās diskusijas gaitā, kurā LSKA gan nepiedalījās, izcilais svarcēlājs Viktors Ščerbatihs, kurš pašlaik ir starptautiski neatzītās LSF prezidents, pauda plaši atbalstītu nostāju, ka vēlas redzēt visas oficiāli atzītās LSKA vadības nomaiņu. LSKA piekrita valdes pirmstermiņa vēlēšanām, tomēr tajās tika pārvēlēta iepriekšējā organizācijas vadība ar Aivaru Ritenieku priekšgalā.

LOK nākusi klajā ar jaunas trīspusējas vienošanās projektu, ar kuras palīdzību cer veicināt dialogu starp konfrontējošajām LSKA un Latvijas Svarcelšanas federāciju (LSF), tomēr šai iecerei strīdniekus nav izdevies samierināt.

LSKA decembrī pārmeta LOK, ka tā vairāk nekā 11 mēnešus nelikumīgi un bez pamata aizturējusi LSKA valsts piešķirto finansējumu 21 340 eiro apmērā, un vērsās pie uzņēmējiem ar aicinājumu sniegt finansiālu palīdzību Latvijas čempionāta sarīkošanai jauniešiem, junioriem un pieaugušajiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!