Krievija, olimpiskā komiteja
Foto: AFP/Scanpix/LETA

Krievijas Antidopinga aģentūra (RUSADA) neplāno iesniegt apelāciju par Sporta arbitrāžas tiesas (CAS) lēmumu, ar kuru Krievija diskvalificēta no visām ausgtākā līmeņa starptautiskām sacensībām līdz 2022. gada 16. februārim par Pasaules Antidopinga aģentūras (WADA) antidopinga kodeksa neievērošanu. RUSADA gan norāda, ka nav apmierināta ar CAS lēmumā ietvertajiem apgalvojumiem.

RUSADA un Krievija sodu saņēmusi par masveida dopinga pārkāpumiem, kas realizēti pat valstiskā līmenī. īdz ar to Krievija joprojām ar savu karogu nevarēs startēt Tokijas olimpiskajās un paraolimpiskajās spēlēs, kā arī 2022. gada Pasaules kausa izcīņā futbolā. Nākamajās divās olimpiskajās spēlēs un arī visu sporta veidu pasaules čempionātos nebūs redzams Krievijas karogs, kā arī neskanēs šīs valsts himna. Krievijai arī nākamajos divos gados nebūs iespēja uzņemt nozīmīgākos sporta pasākumus.

"Detalizēti izpētot lēmuma pilno tekstu, RUSADA kategoriski nepiekrīt secinājumiem par iespējamo manipulāciju ar datiem. Pēc RUSADA domām šādi spriedumi ir balstīti uz nepareizu un vienpusīgu faktu novērtējumu. Mēs nožēlojam, ka CAS visā procesa laikā neņēma vērā RUSADA, kā arī citu lietā iesaistīto personu detalizētos argumentus un pierādījumus," teikts RUSADA paziņojumā.

RUSADA gan norāda, ka strīdā "šī nodaļa ir slēgta", jo organizācija augstāk like Krievijas sporta un Krievijas sportistu intereses, tādēļ CAS lēmums netiks apstrīdēts Šveices Federālajā tiesā. "RUSADA turpinās aizstāvēt tīro krievu sportistu tiesības, lai pretotos Krievijas sporta diskriminācijai jebkādā formā," piebilst RUSADA.

2019. gada nogalē WADA piesprieda četru gadu diskvalifikāciju Krievijai no visām sporta sacensībām par masveida dopinga pārkāpumiem. Toreiz tika norādīts, ka Krievija un valsts amatpersonas turpināja krāpšanos, necentās uzlabot situāciju arī pēc daudziem aizrādījumiem par dopinga pārkāpumiem. Krievija iesniedza apelāciju, un pērnā gada nogalē CAS samazināja sodu līdz diviem gadiem. Pēc CAS lēmuma sods samazināts līdz 2022. gada 16. decembrim.

CAS pilnajā lēmumā teikts, ka Krievijas sporta un antidopinga funkcionāri centās slēpt iepriekš atklātās krāpšanās pēdas, nevis tās atzina un centās izlabot, tādējādi piekopjot pasaules sportā līdz šim neredzētu krāpšanos. Turklāt dubultā slēpšana tika piekopta valstiskā līmenī, uzsvēra CAS.

CAS pilnajā spriedumā raksta, ka atklātās manipulācijas liecina, ka Krievijas varas iestādes joprojām ir gatavas iejaukties antidopinga sistēmā un to korumpēt. Tāpēc šai rīcībai bija jābūt sekām – lai ne tikai "būtu ievērotas visu kopējās intereses cīņā pret dopingu", bet "ilgtermiņā arī RUSADA intereses, aizsargājot Krievijas sportistus un attīrītu Krievijas sportu".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!