Foto: AFP/Scanpix

Starptautiskā riteņbraukšanas savienība (UCI) leģendārajam ASV riteņbraucējam Lensam Ārmstrongam pirmdien oficiāli apstiprināja mūža diskvalifikāciju, vēsta ārvalstu mediji.

”Lensam Ārmstrongam nav vietas riteņbraukšanā,” teica UCI prezidents Pets Makkveids. ”Šī nav pirmā reize, kad riteņbraukšana nonākusi krustcelēs un kad tai jāsāk viss no jauna. Mēs to darīsim ar lielu sparu."

UCI paziņoja, ka Ārmstrongs saņēmis mūža diskvalifikāciju un tiks anulēti visi viņa rezultāti kopš 1998.gada. Līdz ar to izsvītroti 14 Ārmstronga riteņbraukšanā pavadītie gadi, un tādējādi oficiāli riteņbraukšanā nav bijis viens no ievērojamākajiem posmiem šī sporta veida vēsturē.


Makveids tic, ka šis ir pirmais solis, lai apkarotu dopinga lietošanu riteņbraukšanā. Tāpat Makkveidam tika uzdoti jautājumi par to, kā UCI tik ilgi nekonstatēja Ārmstronga dopinga pārkāpumus, uz kuriem organizācijas prezidents nespēja sniegt viennozīmīgu atbildi.

”Es atvainojos, ka mēs nespējām noķert katru no šiem nolādētajiem krāpniekiem un patriekt laicīgi no sporta.”

Zīmīgi, ka karjeras laikā neviena dopinga analīze Ārmstrongam nebija uzrādījusi pozitīvu rezultātu.

Lielākais mūsdienu dopinga skandāls tomēr met ēnu arī uz pašu UCI, jo USADA dokumentos figurē riteņbraukšanas vadībai ne pārāk glaimojošas Ārmstronga bijušo komandas biedru Floida Lendisa un Tailera Hamiltona liecības. Tajās bijušie sportisti apgalvo, ka Ārmstrongam bijušas pozitīvas analīzes 2001.gada Šveices velobrauciena laikā, tomēr pēc ”maksājuma” saņemšanas UCI viņam deva ”zaļo gaismu”. Makveids apstiprināja, ka 2002.gadā Ārmstrongs ziedojis 100 000 ASV dolāru, tomēr kategoriski noliedza, ka tas būtu maksājums par pozitīvo analīžu slēpšanu.

UCI oficiāli apstiprinājis "Tour de France" titulu atņemšanu, bet jauno uzvarētāju nosaukšanu organizācija atstājusi sacensību rīkotāju ziņā. Tomēr ”Tour de France” direktors Kristians Pridoms jau iepriekš izteicies, ka nevēlas šos septiņus titulus atdot kādam sportistam, jo šo laika posmu tāpat būs aizēnojis dopings.

Atgādinām, ka ASV Antidopinga aģentūra (USADA) uz mūžu diskvalificēja leģendāro riteņbraucēju Ārmstrongu, kuru apsūdzēja "ievērojamākajā, apjomīgākajā un visprofesionālāk veiktajā dopinga krāpšanā sporta vēsturē". UCI pirmdien šo diskvalifikāciju oficiāli apstiprināja.

USADA dokumenti balstīti uz 26 cilvēku zvērinātām liecībām, kas spilgti pierādījusi lielāko dopinga afēru mūsdienu sportā.

Skandāla ietvaros Ārmstrongs cietis arī ievērojamus finansiālos zaudējumus, jo no sadarbības atteikušies sporta preču ražotājs ”Nike”, alus ražotājs ”Anheuser-Busch”, kompānija ”Trek Bicycles” un enerģijas dzērienu ražotājs FRS.

Ar to kādreizējās riteņbraukšanas leģendas zaudējumi, iespējams, nebeigsies, jo var tikt ierosināta vairāku lietu izskatīšana tiesā. Izdevums ”Sunday Times” samaksāja Ārmstrongam vienu miljonu ASV dolāru, lai izbeigtu sūdzību par sportista goda un cieņas aizskaršanu, apgalvojot, ka viņš lietojis dopingu. Savukārt reklāmas kompānija SCA piešķīra Ārmstrongam 7,5 miljonus ASV dolāru pēc tam, kad sportists bija zvērējis par savu nevainību dopinga lietošanā.

Ārmstrongs savas karjeras laikā septiņas reizes uzvarēja prestižajā velobraucienā "Tour de France". Tāpat viņš 1993.gadā kļuva par pasaules čempionu grupas braucienā, bet 2000.gadā Sidnejas olimpiskajās spēlēs izcīnīja bronzas medaļu individuālajā braucienā.


Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!