Armstrong Oprah.JPEG-0069c
Foto: AP/Scanpix

Bijušais septiņkārtējais prestižā daudzdienu velobrauciena "Tour de France" uzvarētājs, bijusī sporta ikona Lenss Ārmstrongs pēc daudzu gadu noliegšanas ceturtdien ilgi gaidītajā Opras Vinfrijas televīzijas šovā atzina savu vainu dopinga lietošanā un negodīgā cīņā trasē, vēsta "Reuters".

Atgādinām, ka janvāra sākumā masu medijos parādījās informācija, ka Ārmstrongs varētu atzīties dopinga lietošanā, bet šīs nedēļas sākumā viņš piedalījās sarunu šovā ar Vinfriju.

Ceturtdien ēterā raidītais šovs visas šaubas un neskaidrību izgaisināja jau ar pirmo jautājumu: ""Jā vai nē": vai Jūs kādreiz esat lietojis aizliegtās vielas?". Uz šo jautājumu Ārmstrongs atbildējis ar "Jā".

Bez vilcināšanās un emociju izrādīšanas Ārmstrongs ar "jā" atbildējis uz vairākiem jautājumiem par dopingu, par konkrētu preparātu lietošanu – eritropoetīnu (EPO), augšanas hormoniem, asins dopingu.

"Es to uzskatīju par tik vienkāršu lietu," par aizliegto preparātu lietošanu saka Ārmstrongs. Bijušais sportists netieši norādīja, ka viņa kļūda visā dopinga lietošanas shēmā bija otrā atgriešanās sportā 2009.gadā. "Mēs te tagad nesēdētu, ja 2009.gadā neatgrieztos sportā."

Cīņu ar vēzi uzvarējušais Ārmstrongs atzina savu vainu, taču uzsvēra, ka pie visa vainīga ir "riteņbraukšanas kultūra". "Es jau to kultūru neizdomāju, bet es necentos to sistēmu apturēt. Grūti ir runāt par šo kultūru. Es nevienu negribu apvainot, es šeit esmu, lai atzītu savas kļūdas."

Sarunas laikā Ārmstrongs tā arī nenosauca konkrētus vārdus, kas vainojami dopinga lietošanā.

Bijušais sportists, runājot par paša sarakstītajām sporta vēstures melnajām lappusēm, nejutās īpaši vainīgs. "Esmu kļūdu pieļāvusi persona," teica 41 gadu vecais Ārmstrongs.

Sarunas laikā Ārmstrongs nepasaka, kā iekļuvis "dopinga slazdā", bet sācis lietot vielas pagājušā gadsimta 90,gadu vidū. Pēdējo reizi dopingu viņš lietojis 2005.gadā, kad septīto reizi uzvarēja "Tour de France".

Vairākas reizes karjeras laikā masu medijos parādījās informācija, ka Ārmstrongs esot pieķerts dopinga lietošanā, tomēr pats sportists atzīst, ka ne reizi nebija pieķerts. Viens no strīdīgākajiem jautājumiem līdz šim bija, vai 2001.gadā viņš pieķerts dopinga lietošanā Šveices velobraucienā un viņš maksājis Starptautiskajai Riteņbraukšanas savienībai (UCI) un antidopinga organizāciju amatpersonām par analīžu rezultātu nepubliskošanu. "Varu pateikt, ka šis stāsts nav taisnība. Nebija nekādu pozitīvu testu. Nekādi maksājumi laboratorijām. UCI neko tādu nepieļautu. Neesmu nekāds UCI fans".

Gaidāms, ka pēc grēku nožēlošanas 41 gadu veco bijušo sportistu sagaida daudzu gadu cīņa dažādās tiesās, jo, iespējams, pret viņu iesniegs prasības par piešķirto naudas līdzekļu un prēmiju atdošanu. "Pieļauju, ka viss vēl turpināsies ilgu laiku. Mēs šeit sēžam, jo pirms tam bija divu gadu ilga federālā kriminālā izmeklēšana."

Ārmstrongs profesionālā riteņbraucēja karjeru uzsāka 1992.gadā, bet 1996.gadā viņam konstatēja vēzi. Ārstiem izdevās ne tikai glābt sportista dzīvību, bet arī viņu pilnībā izārstēt, un 1998.gadā viņš atgriezās sacensībās. Nākamajā gadā viņš izcīnīja pirmo "Tour de France" čempiona titulu, nākamos sešus gadus dominēja šajās sacensībās, bet 2005.gadā aizgāja no sporta. 2009.gadā viņš atgriezās sportā, tomēr izcīnīt astoto "Tour de France" titulu Ārmstrongam neizdevās.

Kopš 1999.gada ik pa laikam publiskā telpā parādījās informācija par Ārmstronga "netīro cīņu", tomēr pats sportists visu laiku to noliedza. Lai gan Ārmstrongs tagad atzinis savu vainu, karjeras laikā ņemtās vairāk nekā 600 analīzes tā arī ne reizi neuzrādīja aizliegto vielu klātbūtni sportista organismā. Ārmstrongu apsūdzēt dopinga lietošanā varēja tikai pēc rūpīgas izmeklēšanas, kuras ietvaros divu gadu laikā daudzas personas liecināja pret sporta ikonu un apgalvoja, ka viņš ir lietojis aizliegtās vielas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!