sprukts cska
Foto: RIA Novosti/Scanpix

Pagājušajā nedēļā Rīgas "Dinamo" uz Prāgas "Lev" atlaida pieredzējušo uzbrucēju Aleksandru Ņiživiju, kurš tādējādi kļuva par desmito leģionāru šajā sezonā citās KHL komandās.

Kopumā piecu sezonu laikā citos KHL klubos ir spēlējuši 14 hokejisti, bet šī ir ražīgākā sezona KHL ar Latvijas leģionāriem.

Daži no mūsējiem ir starp savu komandu līderiem, bet dažiem izcelties lieguši dažādi blakusapstākļi. Portāls "Delfi" piedāvā ieskatu, kā šajā un iepriekšējās sezonās veicies Latvijas leģionāriem KHL klubos.

Pārbaudīta vērtība vārtos


Latvijas izlases vārtsargu Edgaru Masaļski noteikti var dēvēt par vienu no labākajiem Latvijas leģionāriem citās komandās - Masaļskis nobāzējies Hantimansijskas "Jugra" komandā, kurā aizvada jau trešo sezonu.

Pēc neveiksmīgās 2008./2009.gada sezonas un sekmīgā snieguma nākamajā sezonā 2010.gadā Masaļskis nolēma pārcelties uz Tālajiem Austrumiem, kur kļuvis par pārbaudītu vērtību. Trīs sezonu laikā viņš "Jugra" rindās aizvadījis jau 77 spēles, palīdzot komandai tikt pie 25 uzvarām pamatlaikā. Šajās spēlēs Masaļskis saskāries ar 2227 metieniem, no kuriem viņš nav tvēris 205 metienus.

Spriežot pēc statistikas, pagaidām veiksmīgākā Masaļskim ir tieši šī sezona, kurā viņš jau 27 reizes stājies "Jugra" vārtos. Šosezon statistikā skaitās 13 uzvaras un 10 zaudējumi, bet vēl trīs reizes viņš piedalījies pēcspēles "bullīšu" sērijā. Šosezon viņš atvairījis 90,5% metienu (857 metieni, ielaisti 81 vārti) , kas gan Masaļski neierindo starp KHL līderiem šajā rādītājā.



Pēc 'Dinamo' nāk kritums


Foto: Zigismunds Zālmanis (NIKON)

Pēc ļoti veiksmīgi aizvadītām sezonām Rīgas "Dinamo" rindās 2011.gadā leģionāru gaitās nolēma doties Lauris Dārziņš, bet pagājušajā vasarā viņa pēdās sekoja divi citi dinamieši Jānis Sprukts un Miķelis Rēdlihs.

Lai gan "Dinamo" rindās šī trijotne spēlēja "pirmās vijoles", leģionāru statusā viņi savās komandās nav "rezultāta noteicēji". Te gan jāpiemin arī daži blakus apstākļi Dārziņam pērn izcelties liedza smagā trauma, bet Spruktam un Miķelim Rēdliham sevi apliecināt daļēji traucēja NHL lokauts, kādēļ KHL klubos bija NHL spēlētāji pieplūdums.

Dārziņam ļoti neveiksmīga bija pārcelšanās uz Kazaņas "Ak Bars". Vienā no saviem pirmajiem oficiālajiem mačiem Dārziņš iedzīvojās smagā savainojumā, kādēļ izlaida lielāko daļu sezonas. Savā pirmajā sezonā KHL leģionāra statusā viņš piedalījās vien 19 spēlēs (četras no tām Gagarina kausa izcīņā), guva divus vārtus, izdarīja piecas rezultatīvas piespēles, nopelnīja astoņas soda minūtes, bet viņa lietderības koeficients šajos mačos bija "+2". Daudz veiksmīgāka viņam ir šī sezona, kurā viņš arī ir izlaidis vairākas spēles. Šosezon 24 spēlēs Dārziņš guvis četrus vārtus, izdarījis astoņas rezultatīvas piespēles, nopelnījis tikai sešas soda minūtes, bet viņa lietderības koeficients pagaidām ir "+3". Pirmajā sezonā "Ak Bars" rindās viņa spēles laiks bija vidēji 11:14 minūtes spēlē (16:17 minūtes Gagarina kausa izcīņā), bet šajā sezonā - vidēji 11:34 minūtes spēlē.

Salīdzinot ar pēdējo sezonu "Dinamo" rindās, Dārziņa spēles laiks un rezultativitāte ir kritusies. Pēdējā sezonā "Dinamo" rindās viņš regulārajā čempionātā 45 spēlēs guva 21 vārtus, izdarīja 23 rezultatīvas piespēles, nopelnīja 70 soda minūtes, viņa lietderības koeficients bija "+9", bet vidēji mačā laukumā Dārziņš pavadīja 16:13 minūtes.

Miķelis Rēdlihs pēc teicamās pagājušās sezonas Rīgā pārcēlās uz atjaunoto Jaroslavļas "Lokomotiv". Pagaidām Rēdlihs 27 spēlēs ticis tikai pie septiņiem rezultativitātes punktiem (trīs vārti, četras rezultatīvas piespēles), nopelnījis 12 soda minūtes, bet viņa lietderības koeficients šajos mačos bijis "-2". Vidēji spēlē laukumā Rēdlihs aizvada 12:57 minūtes.

Arī Rēdliham ievērojams kritums statistikas rādītājos, salīdzinot ar pēdējo sezonu Rīgas "Dinamo" rindās. Iepriekšējā sezonā Rēdlihs aizvadīja 54 spēles regulārajā čempionātā, guva 13 vārtus un izdarīja 31 rezultatīvu piespēli. Vēl viņš Gagarina kausā septiņās spēlēs guva divus vārtus un izdarīja astoņas rezultatīvas piespēles. Regulārajā čempionātā viņa lietderības koeficients bija "-5", bet "play off" mačos jau "+5". Regulārajā sezonā viņš vidēji laukumā bija 17:56 minūtes, bet Gagarina kausā - 19:44 minūtes.

Vēl neveiksmīgāk statistikas rādītājos pēc pārejas klājas Spruktam, kurš tagad aizstāv Maskavas CSKA godu. Viņš gan aizvadījis 40 spēles, bet guvisi tikai trīs vārtus un izdarījis trīs rezultatīvas piespēles. Vēl Spruktam šajos mačos sešas soda minūtes un lietderības koeficients "+4", bet vidēji spēlē laukumā viņš bijis 11:01 minūti.

Salīdzinot ar 2011./2012.gada sezonu Rīgā Spruktam ievērojams kritums visos galvenajos statistikas rādītājos. Būdams viens no "Dinamo" līderiem, Sprukts 53 spēlēs guva 11 vārtus, izdarīja 24 rezultatīvas piespēles, nopelnīja 28 soda minūtes, bet viņa lietderības koeficients bija "+2" (Gagarina kausā - septiņas spēles, pieci vārti, trīs rezultatīvas piespēles, lietderības koeficients "+3"). Vidējais spēles laiks mačā 18:57 minūtes regulārajā čempionātā un 20:13 minūtes Gagarina kausā.


No Ziemeļamerikas uz KHL


Foto: F64

Šogad leģionāru skaitu Eiropā papildināja divi Latvijas hokeja aizsargi ar Nacionālās hokeja līgas (NHL) ierakstu karjerā - Oskars Bārtulis un Artūrs Kulda.

Bārtulis pēc nenostiprināšanās Filadelfijas "Flyers" rindās pagājušajā vasarā izlēma pārcelties uz Eiropu un pieņēma KHL debitantes Doņeckas "Donbass" piedāvājumu. Savā pirmajā sezonā KHL Bārtulis aizvadījis 31 spēli, guvis trīs vārtus, izdarījis divas rezultatīvas piespēles, nopelnījis 84 soda minūtes un nopelnījis lietderības koeficientu "+6". Vidēji spēlē Bārtulis laukumā aizvadījis 19:20 minūtes, kas ir piektais lielākais spēles laiks komandā.

Arī Kuldam neizdevās nostiprināties pasaules spēcīgākajā līgā NHL (Vinipegas "Jets" komandā) un viņš pārcēlās uz pasaules otru malu - Novosibirskas "Sibirj". KHL debijas sezonā Kulda kļuvis par vienu no "Sibirj" aizsardzības balstiem un komandas līderi - viņš 40 spēlēs guvis septiņus vārtus, izdarījis piecas rezultatīvas piespēles, nopelnījis 45 soda minūtes, bet viņa lietderības koeficients ir "-2". Toties daudz iespaidīgāks ir laukumā pavadītais laiks - vidēji 23:24 minūtes spēlē, kas ir otrs lielākais rādītājs komandā un viens no lielākajiem visā līgā.


'Dinamo' 'nevajadzīgais' aizsargs un kapteinis


Foto: Zigismunds Zālmanis (NIKON)

Šosezon KHL leģionāra gaitas uzsāka pieredzējušais bijušais Rīgas "Dinamo" kapteinis Sandis Ozoliņš, bet pirms tam sev labu reputāciju KHL izkalpojis rīdziniekiem "nevajadzīgais" Georgijs Pujacs.

Aizvadījis trīs sezonas Rīgas "Dinamo" sastāvā Ozoliņam nākamajā sezonā neatradās vieta vairs rīdzinieku rindās, lai gan viņš bija komandas kapteinis un izteikts līderis gan laukumā, gan ārpus laukuma. Ozoliņš, palicis bez līguma ar "Dinamo", noslēdza līgumu ar Mitišču "Atlant" komandu, kurai bija nepieciešams līderis.

Šosezon Ozoliņš aizvadījis 32 spēles, guvis vienus vārtus, izdarījis 14 rezultatīvas piespēles, nopelnījis 24 soda minūtes, bet viņa lietderības koeficients mačos ir tikai "-1". Vidēji mačā viņš laukumā aizvada 21:16 minūtes, kas ir viens no lielākajiem spēles laikiem komandā. Ozoliņš ir komandas rezultatīvākais aizsargs un piektais rezultatīvākais starp visiem vienības spēlētājiem.

Pagājušajā sezonā Ozoliņš regulārajā čempionātā 50 spēlēs guva desmit vārtus, izdarīja desmit rezultatīvas piespēles, nopelnīja 28 soda minūtes, bet viņa lietderības koeficients bija "-17" (Gagarina kausā septiņās spēlēs vieni vārti, viena rezultatīva piespēle, divas soda minūtes, lietderības koeficients "-5".).

Stabila KHL aizsarga slavu šajā sezonā turpina spodrināt Pujacs, kurš pērn neilgi pirms "play off" tika aizmainīts no "Sibirj" uz Omskas "Avangard", ar ko aizcīnījās līdz Gagarina kausa finālam. Šajā sezonā Pujacs aizvadījis 39 spēles, guvis vienus vārtus, izdarījis astoņas rezultatīvas piespēles, nopelnījis 26 soda minūtes, bet viņa lietderības koeficients ir "+14". Vidēji spēlē viņš laukumā aizvada 19:31 minūti.

Pagājušajā sezonā vidēji spēlē Pujacs laukumā bija 19:58 minūtes "Sibirj" komandā un 20:50 minūtes "Avangard" sastāvā (21:17 minūtes Gagarina kausā). Kopumā viņš 55 spēlēs guva divus vārtus, izdarīja astoņas rezultatīvas piespēlesnopelnīja 20 sdoa minūtes, bet viņa lietderības koeficients bija "+6".



'Lev' leģionāri un bijušie KHL džeki


Foto: DELFI

Pēc Ņiživija pāriešanas uz Prāgas "Lev" šajā komandā ir trīs Latvijas pārstāvji - vēl arī uzbrucējs Mārtiņš Cipulis un ģenerālmenedžeris Normunds Sējējs.

KHL sezonas otrajā pusē beidzot pie līguma tika un "Lev" sāka spēlēt Mārtiņš Cipulis, kuram iepriekšējā sezona Rīgas "Dinamo' rindās nebija no veiksmīgākajām. Šosezon septiņās spēlēs Cipulis guvis vienus vārtus un izdarījis vienu rezultatīvu piespēli, viņa lietderības koeficients "-1", bet vidēji mačā viņš laukumā aizvada tikai 9:46 minūtes. Salīdzinot ar "Dinamo" aizvadīto sezonu - 54 spēles, divi vārti, astoņas rezultatīvas piespēles, lietderības koeficients "-8", 43 soda minūtes, vidēji laukumā 13:56 minūtes.

Par Ņiživija veikumu leģionāra statusā vēl īsti nevar spriest - viena spēle, lietderības koeficients "-2", aizvadītas 13:33 minūtes.

Savulaik KHL spēlējuši vēl četri Latvijas hokeja audzēkņi - Māris Jass, Aleksandrs Jerofejevs, Aleksejs Širokovs un Kaspars Saulietis.

Visvairāk mačus KHL no šī četrinieka aizvadījis Aleksejs Širokovs, kurš divas sezonas spēlēja Habarovskas "Amur", bet pirms tam vienu sezonu Rīgas "Dinamo". Leģionāra statusā viņš nospēlēja 58 spēles, guva deviņus vārtus, izdarīja 13 rezultatīvas piespēles, nopelnīja 28 soda minūtes, bet viņa lietderības koeficients bija "-16". Vidēji laukumā Širokovs aizvadīja 14:45 minūtes.

Leģionāra statusā visvairāk gan spēles ir aizsargam Jeorfejevam, kurš trīs sezonās Ņižņekamskas "Ņeftehimik" un Novokuzņeckas "Metallurg" sastāvā nospēlēja 94 mačus. Šajā laikā viņš guva piecus vārtus, izdarīja 14 rezultatīvas piespēles, nopelnīja 73 soda minūtes, bet viņa lietderības koeficients bija "-10". Vidēji laukumā viņš aizvadīja 16:39 minūtes.

54 mačus Minskas "Dinamo" sastāvā divās sezonās aizvadīja Saulietis, kurš šajā laikā guva sešus vārtus un izdarīja trīs rezultatīvas piespēles. Vēl viņam 102 soda minūtes, lietderības koeficients "-7", bet vidēji spēlē laukumā bija 8:42 minūtes.

Mazāk labāk KHL savulaik veicās Jasam, kurš 18 mačus aizvadīja "Ņeftehimik" sastāvā. Šajā laikā aizsargs izdarīja tikai vienu rezultatīvu piespēli, nopelnīja 24 soda minūtes, viņa lietderības koeficients bija neitrāls, bet laukumā hokejist pavadīja 14:18 minūtes vidēji spēlē.

Vēl pie KHL leģionāriem teorētiski jāpieskaita Ainārs Podziņš, kurš šobrīd Čehovas "Vitjazj" rindās skaitās kā leģionārs, jo viņam ir Latvijas pase. Viņš trīs spēlēs izdarījis vienu rezultatīvu piespēli, nopelnījis divas soda minūtes, vidēji laukumā pavadot 13:18 minūtes.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!