medaļa
Foto: Shutterstock
Uzvara ir salda un šīs sajūtas - stāvēt uz goda pjedestāla augstākā pakāpiena vai saņemt uzvarētāja kausu - ir ļoti patīkamas. Tieši tas reizēm liek pēc uzvarām tiekties un tās izcīnīt par katru cenu, izmantojot arī negodīgus un neētiskus paņēmienus.

Izdevums "The New York Times" ir apkopojuši skaļākos gadījumus pasaules komandu sportā, kad vienības ir blēdījušās, lai būtu uzvarētājas vai iegūtu pārsvaru pār pretiniekiem. Dažas no šīm metodēm ir radošas, citas – dīvainas, taču tās visas vieno vēlme pārspēt konkurentus, kā saka, ejot kaut vai "pāri līķiem".

Viltotās asinis


Foto: stock.xchng

Anglijas regbija kluba "Harlequins" spēlētājs Toms Viljamss 2009. gada Eiropas čempionāta ceturtdaļfināla spēles laikā izmantoja asins kapsulu, lai simulētu ievainojumu. Asiņošanas gadījumā regbijā ir atļauta papildus spēlētāja nomaiņa, un komanda vēlējās, lai sākuma sitienu izpilda cits regbists. Vēlāk atklājās, ka "Harlequins" arī citās spēlēs ir simulējuši asiņošanu.

Viljamsu uz gadu diskvalificēja, taču vēlāk viņa sodu samazināja līdz četriem mēnešiem, jo komandā atklājās nopietnāki pārkāpumi. Kluba menedžeri atstādināja uz trīs gadiem un fizioterapeitu - uz diviem. "Harlequins" priekšsēdētājs atkāpās no amata, un klubam piesprieda arī 260& 000 mārciņu lielu soda naudu.

"Zīmju tulki" un mīksto bumbu cienītāji


Foto: AFP/Scanpix

Amerikāņu futbola komanda Jaunanglijas "Patriots" 2007. gadā spēles laikā no savas sānu līnijas neatļauti filmēja pretinieku, Ņujorkas "Jets" komandas trenera rādītās zīmes. Pastāvēja aizdomas, ka Jaunanglijas komanda tā rīkojusies arī citās spēlēs.

"Partiots" trenerim Bilam Beličikam piesprieda 500 000 ASV dolāru lielu sodu, kas ir vēsturē lielākais komandas trenerim piešķirtais sods. Komandai piesprieda 250 000 ASV dolāru lielu sodu un atņēma tiesības drafta pirmajā kārtā izvēlēties spēlētājus.

Tas nebija vienīgais blēdīšanās gadījums, kurā iesaistīta "Patriots" komanda - bumbas, kuras AFC Čempionu līgas spēlei šā gada janvāri piegādāja komanda, bija pārāk mīkstas. NFL veiktajā izmeklēšanā atklājās, ka zemākā ranga "Patriots" darbinieki bumbām izlaiduši gaisu un saspēles vadītājs Toms Breidijs (attēlā), kurš priekšroku deva mīkstākām bumbām, bija par to informēts.

Aizdomīgi lētais Džo Smits


Foto: Reuters/Scanpix

Džo Smits Nacionālajā Basketbola asociācijā (NBA) 1999. gadā parakstīja viena gada līgumu ar Minesotas "Timberwolves" par 1,75 miljoniem dolāru, kas ir pārsteidzoši neliela summa par šo spēlētāju. Vēlāk atklājās, ka "Timberwolves" Smitam nākotnē piesolīja līgumu par daudz prāvāku summu, kas ir pretrunā ar algas griestu noteikumiem.

Smita līgumu anulēja. Viņš parakstīja jaunu līgumu ar Detroitas "Pistons", taču pēc gada atgriezās "Timberwolves". Minesotas komandai piesprieda 3,5 miljonu ASV dolāru sodu, un tā zaudēja četras drafta pirmās kārtas izvēles. Komandas īpašnieku Glenu Teiloru atstādināja, un viceprezidents Kevins Makheils devās deviņu mēnešu ilgā atvaļinājumā.

Mans mīļais tiesnesis


2006. gadā izcēlās iespaidīgs skandāls Itālijas A sērijas futbola čempionātā. Vairāki Itālijas futbola klubi ietekmēja līgas ierēdņus, lai spēlēs iegūtu sev vēlamos tiesnešus.

Skandāla rezultātā slaveno Turīnas klubu "Juventus" pazemināja uz otro divīziju, un komandai atņēma 2005. un 2006. gadā iegūtos čempionu titulus. "AC Milan" atņēma 30 punktus no 2006. gada čempionāta kopvērtējumā iegūtajiem, kas lika komandai zaudēt otro vietu, un līdz ar to čempionu titulu tosezon ieguva Milānas "Inter", kas pirms abu "blēžu" sodīšanas bija kopvērtējumā trešie. Savukārt "Fiorentina" un "Lazio" nākamajā gadā aizliedza spēlēt Eiropā. Pret dažiem klubu pārstāvjiem tika izvirzītas arī kriminālās apsūdzības, taču lielāko daļu atcēla.

Veci un jauni bērni un pārāk gudri basketbolisti


Foto: AP/Scanpix

Nereti sporta blēdībās iesaista arī bērnus, īpaši sporta veidos, kuros vecuma un komplekcijas īpatnības jaunākiem vai pretēji - vecākiem - bērniem dod priekšrocības.

Visskaļākais skandāls šajā "kategorijā" ir saistīts ar Ķīnas vingrotājām. 2000. gada olimpiskajās spēlēs Sidnejā Ķīnu pārstāvēja sīciņā vingrotāja Dona Fansjao (attēlā pa labi). Konkurentiem radās aizdomas, vai tiešām šai meitenei ir 16 gadu, kā to pieprasa noteikumi. Pārbaudot atklājās, ka Fansjao ir tikai 14 gadu, kas ir par diviem gadiem mazāk nekā atļautais vecums. Ķīnas komanda zaudēja izcīnītās bronzas medaļas, kas ļāva ASV pakāpties no ceturtās uz trešo vietu. Līdzīgi Ķīna blēdījās arī 2008. gadā, taču vēlāk par vingrošanu atbildīgās institūcijas atcēla šīs apsūdzības atcēla.

Ar spēlētāju vecumu krāpās komanda no Filipīnām, kas bērnu beisbola čempionāta "Little League World Series" laikā izmantoja spēlētājus, kas pārsniedza atļauto vecumu un nebija no attiecīgā reģiona. Komanda, protams, tika diskvalificēta.

Savukārt 2000. gada paralimpisko spēļu laikā atklājās, ka Spānijas izlasē desmit no divpadsmit basketbolistiem IQ nebija zemāks par 70, un izlasei atņēma izcīnītās zelta medaļas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!