2616967
Foto: RIA Novosti/Scanpix
Sporta spēļu tiesneša amats ir viens no nepateicīgākajiem sportā - nekad nav un nebūs tā, ka ar viņa lēmumiem būs mierā visas puses. Mājinieku komandas līdzjutējiem šķitīs, ka tiesā par labu viesiem, un otrādi. Taču reizēm gadās, ka tiesnešu lēmumiem nepiekrīt paši sportisti, turklāt nepiekrīt tik ļoti, ka pielieto spēku. Taču visbiežāk "nokautā" soģis tiek aizsūtīts nejauši, no nelaimīgi atlēkušas ripas vai lidojošas bumbas.

Visnepateicīgākais no traumu viedokļa laikam būs hokejs un basketbols, tad tiesneši, vērojot notikumus laukumā, atrodas ļoti tuvu darbībai un lidojošajām ripām un bumbām. Nemaz ne tik reti gadās redzēt, ka hokeja tiesnesim ar ripu tiek pārsista seja vai deguns, taču arī citi sporta veidi nav necik droši.

Hokeja tiesnešu bieds - rikošets

Tā 2013. gadā Nacionālās Hokeja līgas (NHL) spēlē starp Dalasas "Stars" un Kolorādo "Avalanche" ripa pēc spēcīga dalasiešu aizsarga Džeimija Oleksjanka metiena rikošetā trāpīja tiesnesim Krisam Rūnijam, kurš zaudēja samaņu. Attapies, tiesnesis piecēlās un pats pameta laukumu, skatītāju ovāciju pavadīts. Spēli tālāk tiesāja viens galvenais un divi līnijtiesneši.

Kad rokas un kājas iet pa gaisu

Tikpat bīstams var izrādīties vienkāršs basketbola iemetiens - pagājušā gada novembrī Bruklinā divu universitāšu komandu spēles sākumā viens no spēlētājiem, lecot pēc bumbas, pamatīgi iesita tiesnesim Rikam Kraufordam pa galvu ar elkoni, un tas zaudēja samaņu. Tiesnesi no laukuma aiznesa uz nestuvēm un nogādāja slimnīcā.

Kurš mani "izslēdza"?

Regbijs, kas ir ļoti intensīvs un spraigs sporta veids un kurā asinis plūst teju vai katrā spēlē, reizēm dabū ciest arī tiesneši. Divu Austrālijas komandu spēlē tiesnesim Stīvam Maklendam spēcīgi trāpīja ar bumbu un viņš "atslēdzās". "Pirmais, kas man iešāvās prātā - kurš mani "izslēdza"? Pēc tam kaut kādi cilvēki mani pacēla, es izdzirdēju svilpi un balsi kaut kur blakus: "Laiks beidzies". Man bija vajadzīgs brīdis, lai atjēgtos," pēc spēles stāstīja arbitrs.

Man nepatīk tavs lēmums!

Taču visbiežāk no spēlētāju dusmām ciešu futbola tiesneši, kuriem laukuma izmēru dēļ vieglāk izdodas izvairīties no bumbām. Nesen vēstījām, ka Dienvidamerikas futbolā tiesnesis nolēma savus lēmumus "motivēt" ar ieroča palīdzību, un tas reizēm šķiet diezgan prātīgs lēmums, ja paskatās uz gadījumiem, kad tiesneši nonākuši cietēju lomā.

Argentīnas nacionālajā futbola līgā mačā starp "Ferro" un "Tiro Federal" Argentīnas izlases uzbrucēja Fakundo Ronkaljas brālis Alehandro Ronkalja kopā ar komandas biedru centās apstrīdēt soģa lēmumu parādīt viņam dzelteno kartīti, un tas beidzās ar spēcīgu sitienu tiesnesim pa žokli. Soģis atguvās tikai slimnīcā.

2000. gagā Kazaņas UNIKS uzbrucējs Ruslans Avļejevs, saniknots par tiesneša lēmumu "nosvilpt" situāciju mačā pret "Besiktas", iemeta viņam ar bumbu un iesita ar dūri. FIBA viņu sodīja ar divu gadu diskvalifikāciju.

Izbojātais 'sapņu piezemējums'

Tam vajadzēja kļūt par vienu no iespaidīgākajiem piezemējumiem vismaz tajā amerikāņu futbola sezonā attiecīgajam klubam. Paidens Makvejs, kurš pārstāv Lamāras universitātes komandu, saņēma piespēli no 60 jardiem un griezās, lai netraucēti joztu uz piezemējuma zonu, un ar pilnu jaudu ietriecās tiesnesī. Jāteic, ka soģis šajā sadursmē cieta daudz smagāk, jo tiesnešiem amerikāņu futbolā nav paredzētas iespaidīgās aizsargbruņas un drošības ekipējums…

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!