RIA13-2316569_3200
Foto: RIA Novosti/Scanpix

Soču Ziemas Olimpiskajās spēlēs uzvirmojis plaģiāta skandāls, kad par Japānas Bēthovenu dēvētais komponists Mamoru Samuragoči atzinis, ka viņa darbus komponējis cits cilvēks. Viņa dziesmu Soču olimpiādē izvēlējies arī savulaik godalgotais Japānas daiļslidotājs Daisuke Takahaši, vēsta "The Wall Street Journal".

2010.gada bronzas ieguvējs Daisuke Takahaši Soču sacensībās daiļslidošanā ceturtdien un piektdien plānojis uzstāties pie, kā līdz šim uzskatīts, Samuragoči kompanētā darba "Sonatina for Violin". Taču nule kā par kurlu uzskatītais komponists Japānā nāca klajā ar atzīšanos, ka viņš gadiem ilgi strādā ar tā saukto "rēgu rakstnieku", kurš tad arī sacer viņa gabalus, vēsta "The Wall Street Journal".

Samuragoči atzinies, ka kopš 1996.gada nekomponē skaņdarbus. 50 gadus vecais komponists dzirdi zaudēja 35 gadu vecumā, taču apgalvoja, ka neskatoties uz to turpina komponēt pats. Līdz šim par viņa darbiem uzskatīti tādi šedevri kā "Hirošimas Simfonija Nr.1", kas veltīta 1945.gada atombumbas sprādziena upuriem.

Olimpiskais daiļslidotājs Takahaši medijiem atzinis, ka jūtas šokēts par šādu komponista paziņojumu. "Kad es to uzzināju, es biju šokēts," sacīja 27 gadus vecais sportists. Viņš atzina, ka tagad nav pārliecināts, vai var šo mūziku izmantot.

Taču pirms pašām sacensībām mainīt mūziku arī būtu neprāts, sacījis daiļslidotājs. "Slidot pie jaunas mūzikas, domāt tai jaunu programmu pirms pašam sacensībām, tas sportistam nopietni samazinātu iespējas izcīnīt medaļu," situāciju komentē Braiens Boitano, kurš zelta medaļu izcīnīja 1998.gadā.

Tiesa, mediji norāda, ka daži daiļslidotāji ir mainījuši savu programmu sacensību sezonas laikā. Piemēram, tikai nedēļu pirms Olimpiskajām spēlēm amerikāniete Ešlija Vāgnere manīja savu priekšnesumu. Garajā dejā viņa sākumā bija izvēlējusies mūziku no "Romeo un Džuljetas", bet tad tomēr pārdomāja un atgriezās pie vecāka numura, kur mūzikas pavadījums ir no "Samsona and Dalilas".

Taču parasti ir nepieciešami vismaz seši mēneši, lai sagatavotu programmu slidojumam. "Mainīt mūziku nozīmē mainīt arī horeogrāfiju," sacījis Boitano.

Zināms, ka ceturtdien Takahaši slidos pie izvēlētās mūzikas, bet tai netiks norādīts autors. Mūzikai, kuru izmanto daiļslidotāji savā priekšnesumā, ir jābūt licenzētai. Japānas Slidošanas federācija jau paziņojusi, ka Takahaši nezina, kas tad ir šīs mūzikas autors.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!