Hokejs olimpiskās spēles: Latvija - Kanāda - 41
Foto: Reuters/Scanpix
XXII Ziemas olimpisko spēļu hokeja spēles bija visu līdzjuteju un masu mediju uzmanības centrā. Hokeja turnīrs ar spriedzi un azartiskām cīņām nelika vilties.

Par intrigu, aizraujošu un acij tīkamu hokeju rūpējās ne tikai tradicionāli uzmanībā esošais vīriešu hokeja turnīrs, bet arī dāmas turēja līdzi.

Portāls "Delfi" piedāvā savu skatījumu uz aizvadītajām hokeja spēlēm un savu notikumu TOP 7.

Hokeja ‘saldais ēdiens’ – 16 ‘bullīši’


Foto: Reuters/Scanpix

Olimpiskā turnīra formāts paredz, ka priekšsacīkstes ir gandrīz tikai formalitāte, tomēr arī šie mači aizritēja spraigās cīņās.

Aizraujošākais mačs priekšsacīkstēs risinājās 15.februārī - mājinieki, Krievijas hokeja zvaigznes tikās ar principiālo pretinieci ASV. Aizraujošā cīņā pamatlaikā komandas uzvarētāju nenoskaidroja (2:2), vārti netika gūti arī pagarinājumā.

Tādējādi komandas izpildīja pēcspēles metienus, un šoreiz sērija izvērtās par skaistu izrādi. Pēc klasiskajiem trīs metieniem uzvarētājs joprojām nebija zināms, tādējādi sekoja cīņa līdz pirmajiem vārtiem (vai līdz pirmajai kļūdai). Atšķirībā no NHL, IIHF nolikums ļauj hokejistiem vairākas reizes izdarīt pēcspēles "bullīšus", ko veikli izmantoja amerikāņi. Pēc trīs "obligātajiem" metieniem visus nākamos izpildīja tikai un vienīgi Tīdžejs Ošī, bet krieviem - Pāvels Dacjuks un Iļja Kovaļčuks. Visi trīs "bullīšu" meistari sarīkoja skaisti šovu, lieliski spēlēja arī vārtsargi Džonatans Kviks un Sergejs Bobrovskis, bet beigās veiksmīgāki bija amerikāņi, kuri līdz ar to uzvarēja mačā ar 3:2. Kopumā komandas izpildīja pa astoņiem pēcspēles metieniem.

Somija ‘aizsūta mājās’ Krievijas hokejistus


Foto: Reuters/Scanpix

Pamatīgu vilšanos Soču olimpiskajā turnīrā sarūpēja mājiniece Krievijas izlase, kas netika pie medaļām.

Jau priekšsacīkstēs vairāki hokeja zinātāji mēļoja, ka Krievijas sniegums neizskatās pārliecinošs un var būt problēmas, taču līdzjutēji to "norakstīja" uz "nevajadzīgajām" priekšsacīkstēm. Tomēr jau kvalifikācijas mačs pret norvēģiem iezvanīja pirmo lielāko trauksmes zvanu. Krievija uzvarēja ar 4:0, taču pirmos vārtus guva vien 25.minūtē, bet pēdējos divus tikai pašā mačā izskaņā.

Ceturtdaļfinālā Krievija tikās ar nepiekāpīgo Somiju, un šo maču krievu hokejisti atstāja ar nokārtām galvām svilpienu pavadībā. Lai gan visu spēli Krievijai bija liels pārsvars, Somijas hokejisti prasmīgi aizstāvējās un izmantoja savas iespējas pretuzbrukumos un vairākuma izspēlēs.


Spēles astotajā minūtē vairākumu skaisti realizēja Iļja Kovaļčuks, kurš pēc Pāvela Dacjuka piespēles ar spēcīgu metienu guva vārtus. Pēc nepilnas pusotras minūtes Juhamati Āltonens izlīdzināja rezultātu, bet pirmā perioda izskaņā somi noorganizēja lielisku pretuzbrukumu un veterāns Tēmu Selanne pēc Mikaela Granlunda piespēles izvirzīja somus vadībā.

Trešos vārtos Somija guva otra perioda sestajā minūtē, kad izmantoja Krievijas noraidījumu - pēc Selannes metiena pirmais pie atsistās ripas bija Granlunds, raidot to vārtos. Neilgi pēc trešā somu vārtu guvuma Krievija nomainīja savu vārtsargu - Semjona Varlamova vietā laukumā devās Sergejs Bobrovskis. Krievijas otrais vārtsargs palika nepārspēts, taču tas neglāba Krievijas izlasi, jo krievu hokejisti nekādi nevarēja pārspēt lieliski spēlējošo Somijas vārtsargu Tūku Rasku.

Kanādietes sarūpē ‘mazo brīnumu uz ledus’


Foto: RIA Novosti/Scanpix

Sieviešu hokeja turnīra fināls bija dramatiskākais sieviešu hokeja olimpiskajā vēsturē, un šī spēle bija viena no aizraujošākajām Sočos.

Finālā tradicionāli jau tikās Ziemeļamerikas valstis - Kanāda un ASV. Kanādietes mačā uzvarēja pagarinājumā ar 3:2, lai gan bija tuvu zaudējumam pamatlaikā.

Vēl četras minūtes pirms pamatlaika beigām ASV bija vadībā ar 2:0, bet kanādietes tad vienus vārtus atspēlēja. Spēles priekšpēdējā minūtē amerikānietes netrāpīja tukšos Kanādas vārtos, bet kanādietes savu iespēju izmantoja un izlīdzināja rezultātu. Pagarinājuma septītajā minūtē kanādietes vēl palika mazākumā, bet tad spēles gaita sagriezās kājām gaisā. 40 sekunžu laikā ASV hokejistes nopelnīja divus noraidījumus, un Kanāda savu iespēju izmantoja - Marija Filipa Pulīna guva zelta vārtus! 


Izcilā hokejista ardievas Somijas izlasei


Foto: RIA Novosti/Scanpix

Viens no Soču olimpiskā hokeja turnīra emocionālākajiem brīžiem bija bronzas medaļu pasniegšana Somijas valstsvienībai.

Somijas hokejisti pusfinālā ar 1:2 zaudēja zviedriem, bet tad cīņā par bronzas godalgām ar 5:0 sagrāva ASV. Un viens no galvenajiem uzvaras kaldinātājiem bija 43 gadus vecais Anaheimas "Ducks" uzbrucējs, Somijas izlases kapteinis un somu hokeja ikona Tēmu Selane, kurš guva divus vārtus.

Otros vārtus izcilais somu hokejists guva 11 minūtes pirms mača beigām. Tieši šie vārti, visticamāk, ir Selanes pēdējie karjerā valstsvienības rindās. Pēc spēles Selanne saņēma bronzas medaļu un ar asarām acīs veica goda apli, kā arī emocionāli pateicās treneriem un saviem komandas biedriem.

Selane ir visu laiku rezultatīvākais hokejists olimpisko spēļu vēsturē (43 rezultativitātes punkti), 2007.gada kopā ar Anaheimas "Ducks" izcīnīja Stenlija kausu, bet olimpiskajās spēlēs palīdzēja Somijai izcīnīt reizi sudrabu un trīs reizes bronzu. Tāpat viņa kontā ir sudrabs un bronza pasaules čempionātā.


Edža apbižo pasaules vicečempionus


Foto: AFP/Scanpix

Pirms Soču olimpiskajām spēlēm ārvalstu eksperti norādīja uz pasaules vicečempioni Šveici, kas varētu sarūpēt pārsteigumus, tomēr kāju priekšā šveiciešiem aizlika Edgars Masaļskis un Latvijas izlase.

Soču turnīra pirmajā mačā Latvija jau pabrīdināja Šveici. Toreiz latvieši zaudēja mača izskaņā, kad ripa Edgara Masaļska vārtos ielidoja pēc rikošeta no Georgija Pujaca. "Kārtis sakrita" tā, ka kvalifikācijas kārtā Latvija atkal tikās ar Šveici. Un atkal vārtos stājās Masaļskis.

Masaļskis atvairīja 32 metienus, no kuriem liela dala bija šķietami bezcerīgi. Masaļskis tvēra ripas, kas lidoja jau tukšos vārtos, liekot šveiciešiem mulst. Savukārt uzbrukumā pēc Oskara Bārtuļa un Laura Dārziņa gūtajiem vārtiem Latvija bija izvirzījusies vadībā ar 2:0. Šveicieši beidzot paši arī iemeta Masaļskim otrā perioda sākumā, bet vairāk Edža neļāva sevi pārspēt. Un pēdējā minūtē Dārziņš ātri iemeta ripu vārtos brīdī, kad šveiciesi noņēma vārtsargu.

Latvijai tā bija viena no spožākajām uzvarām pēdējos gados un pirmo reizi Latvija iekļuva olimpisko spēļu ceturtdaļfinālā.



Goood-ļevskis!


Foto: Reuters/Scanpix

19.februāra vakarā Kanādas iedzīvotāji sāka skatīties pasaules karti un meklēt, kur atrodas Latvija, bet hokeja aģenti steidza uzzināt, vai vārtsargam Kristeram Gudļevskim ir līgums ar kādu no NHL klubiem.

Latvijas hokeja izlase olimpisko spēļu kopvērtējumā ierindojās astotajā vietā, kas ir labs panākums, taču tieši Latvijas izlase sevi skaļi pieteica Sočos. Pēc nogurdinošās uzvaras pār Šveici kvalifikācijas kārtā jau nākamajā dienā Latvijai bija jātiekas ar olimpiskajiem čempioniem Kanādas hokejistiem. Vēl septiņas minūtes pirms spēles beigām rezultāts bija 1:1, un visa hokeja pasaule bija sastingusi - vai tiešām būs brīnums? Kanāda guva vienus vārtus, izrāva uzvaru, brīnums nenotika, bet visu nākamo dienu pasaule runāja par lieliski spēlējošo Latviju.

Fenomenālu un labāko sniegumu līdzšinējā karjerā demonstrēja jaunais Kristers Gudļevskis, kura pārstāvētās NHL komandas Tampabejas "Lightning" ģenerālmenedžeris Stīvs Aizermans bija uz blakus soliņa - pie Kanādas izlases. Gudļevskis atvairīja 55 metienus, tvēra un atsita visu lielo NHL zvaigžņu metienus. Lai gan Kanāda spēlē uzvarēja, pēc mača daudzi runāja tikai par Latviju un Gudļevski - gluži, kā Latvija būtu uzvarējusi.

Dārziņš vienīgais pārspēj Kanādu


Foto: AP/Scanpix

Izslēgšanas turnīrā olimpiskie čempione Kanādas izlase ielaida tikai vienus vārtus - tos spēja gūt Latvijas izlases uzbrucējs Lauris Dārziņš.

Tieši maču pret Latviju daudzi Kanādas hokejisti vēlāk izcēla kā grūtāko un sarežģītāko visā turnīrā. Pusfinālā bija Vankūveras fināla atkārtojums, kurā kanādieši atkal ar vienu vārtu pārsvaru apspēlēja ASV. Kanādas un ASV duelis bija šī turnīra skaistākā spēle, kurā abas komandas demonstrēja aizraujošu uzbrukuma stila hokeju. Šoreiz kanādiešiem, lai iekļūtu finālā, pietika arī ar vieniem gūtiem vārtiem - otra perioda sākumā precīzs bija Džeimijs Bens.

Finālā kanādieši taktiski ieguva pārsvaru un guva uzvaru ar 3:0 pār Zviedriju, izcīnot otrās zelta medaļas pēc kārtas un devītās olimpisko spēļu vēsturē. Kanādieši uz varējuši trijās no pēdējām četrām olimpiskajām spēlēm, tikai Turīnā zeltu ieguva Zviedrija.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!