{132b79cd-cfe7-29f0-ebf5-8629e793ea6c}
Foto: EPA/LETA

Futbola sabiedrības vēršanās pret Katarai piešķirtajām tiesībām 2022.gadā rīkot Pasaules kausa izcīņas finālturnīru ir rasisma izpausme, uzskata Starptautiskās Futbola federāciju asociācijas (FIFA) prezidents Zeps Blaters.

Starptautiskā futbola sabiedrība arvien skaļāk pieprasa jaunu balsojumu par 2022.gada Pasaules kausa izcīņas finālturnīra norises vietu un šo tiesību atņemšanu Katarai. Maija vidū Blaters publiski izteicās, ka 2022.gada Pasaules kausa finālturnīra rīkošanas tiesību piešķiršana Katarai bija kļūda. Šīs kandidatūras uzvarā jau kopš balsojuma dienas plaši tiek pieminēta iespējama balsojuma dalībnieku korumpētība.

Viedokļu eskalācija novedusi līdz oficiālai FIFA izmeklēšanai balsojumos par 2018. un 2022.gada finālturnīru norises vietām. Tās rezultāti būs pieejami šonedēļ, bet jau ilgāku laiku plaši tiek runāts par iespējamu jaunu balsojumu 2022.gada finālturnīra kontekstā. Šīs iniciatīvas priekšgalā atrodas Austrālija, kas balsojumā zaudēja Katarai, kā arī Lielbritānijas valdība.

"Demonstrējiet vienotību. Tas ir labākais veids, kā atbildēt visiem pasaules iekārtu grāvējiem," pirms FIFA kongresa uzrunā Āzijas Futbola konfederācijai (AFC) pirmdien Brazīlijā pauda Blaters. "Viņi vēlas iznīcināt nevis spēli, bet gan institūciju, jo mēs esam pārāk spēcīgi."

"Mēs esam tik spēcīgi, ka nevaram tikt iznīcināti," piebildis Blaters, citā uzrunā Āfrikas Futbola konfederācijai (CAF), uzsverot, ka Kataras turnīra kritiķus vada rasisma un diskriminācijas motīvi.

Britu mediji ziņo, ka kukuļdošanā par vainīgu atzītais bijušais FIFA viceprezidents Mohameds bin Hammams par Katarai labvēlīgu 2010.gada FIFA izpildkomitejas balsojumu dažādiem pasaules futbola varasvīriem samaksājis kukuļus piecu miljonu dolāru (3,67 miljonu eiro) apmērā. FIFA šīs ziņas nekomentē, bet pati Kataras puse kategoriski noraida.

Sagaidāms, ka publiski izmeklēšanas rezultāti būs pieejami vien jūlija vidū pēc Brazīlijā gaidāmā Pasaules kausa finālturnīra.

Britu mediji tāpat apgalvo, ka bin Hammams 2010.gadā īsi pirms balsojuma ticies ar tagadējo Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, apspriežot abu valstu "sporta attiecības", kā arī balsojuma rezultātus ietekmējis, panākot noteiktiem cilvēkiem izdevīgu naftas biznesa vienošanos starp Taizemi un Kataru. Tieši Krievija uzvarēja balsojumā par tiesībām rīkot 2018.gada turnīru.

Saistībā ar Kataru bažas vienmēr bijušas arī par laikapstākļiem, jo vasarā tur gaisa temperatūra ir tik augsta, ka aizvadīt futbola spēles ir bīstami. Tāpēc tiek runāts, ka sacensības tiks rīkotas ziemā, kas savukārt ievērojami apgrūtina nacionālo čempionātu norisi lielā daļā Eiropas.

AFC, kuras prezidents savulaik bija bin Hammams, joprojām ir Kataras pusē un paudusi pārliecību, ka visas šaubas par tās uzvaru balsojumā tiks izgaisinātas. Tikmēr FIFA viceprezidents Džims Boiss izteicies, ka "spēj iedomāties" jauna balsojuma norisi, ja pašlaik ritošā izmeklēšana pierādīs agrākā balsojuma korumpētību.

Rūpīgu izmeklēšanu šajā jautājumā pēdējās dienās pieprasa viens FIFA atbalstītājs pēc otra, to vidū esot atpazīstamajiem zīmoliem "Adidas", "Sony", "Hyundai" un "Visa". Ar līdzīgiem paziņojumiem lielu apvienību sponsori klajā nāk ļoti reti, tāpēc šie notikumi radījuši pamatīgu spriedzi ap FIFA un Katarai piešķirto turnīru.

Līdztekus šīm neskaidrībām šonedēļ Brazīlijā notiks FIFA ikgadējais kongress, kurā tiek gaidīts Blatera oficiāls paziņojums par kandidēšanu uz piekto termiņu tās prezidenta amatā.

Kā zināms, pēc pieciem gadiem, kad FIFA lems par 2026.gada Pasaules kausa rīkotāju likteni, organizatorus noteiks 209 biedru FIFA kongress, nevis FIFA izpildkomiteja, kā bija līdz šim.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!