'Euro 2020' finālturnīru sāk trīskārtējā Eiropas čempione Spānija
Foto: EPA/Scanpix/LETA

Eiropas futbola čempionāta finālturnīra ceturtajā dienā pirmdien notiks trīs spēles un pēdējā jo tām meistarsacīkstes uzsāks trīskārtējā čempione Spānija.

Vispirms plkst.16 pēc Latvijas laika Glāzgovā "Hampden Park" stadionā notiks D apakšgrupas spēle starp Skotijas un Čehijas izlasēm.

D apakšgrupā pirmā spēle notika svētdien un tajā Anglija ar 1:0 uzvarēja Horvātiju.

Skotija deviņdesmitajos gados divreiz spēlēja Eiropas čempionāta finālturnīrā un tagad pēc 23 gadu pārtraukuma atgriezusies kontinenta spēcīgāko komandu saimē. Čehija spēlē savā septītajā finālturnīrā pēc kārtas. 1996.gadā tika ieņemta otrā vieta, finālā pagarinājumā zaudējot Vācijai, bet astoņus gadus vēlāk arī papildlaikā čehi pusfinālā zaudēja Grieķijai. Savukārt Čehoslovākija savulaik labāko četriniekā iekļuva trīs reizes, 1976.gadā kļūstot par čempioni.

Pārbaudes spēlēs Skotija spēlēja neizšķirti 2:2 ar Nīderlandi un ar 1:0 uzvarēja Luksemburgu, bet Čehija ar 0:4 kapitulēja Itālijai un ar 3:1 pieveica Albāniju. No deviņām savstarpējām spēlēm abas izlases guvušas pa četrām uzvarām, tiesa, pēdējos trīs mačos pārāki bijuši Skotijas futbolisti.

Skotijas izlasi kopš 2019.gada vada kādreizējais Londonas "Chelsea" aizsargs Stīvs Klārks, bet pie Čehijas izlases stūres kopš 2018.gada ir Jaroslavs Šilhavijs.

Skotijas izlases sastāvā ir Anglijas premjerlīgas un Skotijas čempionāta futbolisti, kā arī viens spēlētājs no Beļģijas līgas. Komandas kapteinis ir "Liverpool" aizsargs Endrū Robertsons, bet labākais vārtu guvējs - Birmingemas "Aston Villa" pussargs Džons Makdžins, kurš valstsvienībā izcēlies desmit reizes.

Tikmēr Čehijas izlases līderis ir Vesthemas "United" pussargs Tomāšs Součeks, tāpat laukuma vidusdaļā liela loma ir Vladimīram Daridam no Berlīnes "Hertha". Ar neregulāru rezultativitāti spēlējošajā Čehijas izlasē uzbrukumā lielas cerības saistās ar Leverkūzenes "Bayer" spēlējošo Patriku Šiku.

Dienas otrajā spēlē plkst.19 Sanktpēterburgā būs E apakšgrupas duelis starp Polijas un Slovākijas komandām. Maču pārraidīs kanāls TV6.

Polija spēlē savā ceturtajā finālturnīrā pēc kārtas - pirmajos divos neizdevās izkļūt no apakšgrupas, bet pirms pieciem gadiem tika sasniegts ceturtdaļfināls. Slovākija tikai 2016.gadā debitēja finālturnīrā, apstājoties izslēgšanas turnīra pirmajā kārtā. Tāpat slovāku futbolisti deva savu artavu kādreizējās Čehoslovākijas panākumos.

Abas izlase pārbaudes spēlēs divreiz cīnījās neizšķirti - Polija 1:1 ar Krieviju un 2:2 ar Islandi, bet Slovākija 1:1 ar Bulgāriju un 0:0 ar Austriju. Polijas un Slovākijas izlases savā starpā nav spēlējušas pēdējos astoņus gadus, bet bilance astoņās aizvadītajās cīņās ir par labu slovākiem - četras uzvaras, viens neizšķirts un trīs zaudējumi.

Polijas izlasi vada portugāļu speciālists Paulu Souza, kurš šī gada janvārī amatā nomainīja Ježiju Bženčeku, neskatoties uz to, ka poļu treneris savu valstsvienību ieveda finālturnīrā. Slovākus cīņā ved vietējais speciālists Štefans Tarkovičs.

Polijas izlases neapšaubāmi spožākā zvaigzne ir viens no pasaulē labākajiem futbolistiem Roberts Levandovskis, kurš valstsvienībā 115 spēlēs guvis 66 vārtus. Tālu aiz Minhenes "Bayern" uzbrucēja ir pēdējā brīdī traumas dēļ no izlases atskaitītais Arkadjušs Miliks, kurš guvis 15 vārtus. Tālāk ar septiņiem vārtiem seko pussargs Pjotrs Zeliņskis, bet sešreiz bumbu pretinieku vārtos iedabūjis aizsargs Kamils Gliks. Vārtsarga pozīcijā divi stabili palīgi - Vojcehs Ščensnijs un Lukašs Fabjanskis.

Slovākijas izlasē vadošais spēlētājs ir Mareks Hamšīks, kurš gan šopavasar mocījies ar traumām, turklāt bijušo "Napoli" pussargu pēc spēlēšanas Ķīnā karjeras līkloči aizveduši uz salīdzinoši vājāko Zviedrijas čempionātu.

Dienas noslēdzošajā mačā plkst.22 Seviljā tiksies vēl divas E apakšgrupas komandas - Spānija un Zviedrija. Arī šis mačs būs vērojams kanālā TV6.

Spānija ir trīskārtēja Eiropas čempione un ir vienīgā komanda, kas izcīnījusi divus titulus pēc kārtas (2008. un 2012.gadā). Tāpat spāņi ir 1984.gada vicečempioni. Zviedriem līdz šim labākais rezultāts ir debijas čempionātā 1992.gadā sasniegtais pusfināls.

Spānijas izlase pirms Eiropas čempionāta aizvadīja vienu pārbaudes maču, cīnoties bezvārtu neizšķirti 0:0 ar Portugāli. Pēc tam valstsvienībā tika atklāti pāris Covid-19 gadījumi, kā dēļ otrajā pārbaudes mačā pret Lietuvu laukumā devās U-21 izlase, kas uzvarēja ar 4:0. Zviedriem pārbaudes mačos uzvaras 2:0 pār Somiju un 3:1 pār Armēniju.

Spānija ar Zviedrijas izlasi tikušās 14 reizes, sešas uzvaras ir spāņiem, trīs zviedriem un piecreiz mači noslēgušies neizšķirti. Pēdējās četrās savstarpējās spēlēs spāņi palikuši neuzvarēti. Abas izlases tikās 2008.gada čempionāta kvalifikācijā un finālturnīrā, kā arī šo meistarsacīkšu atlasē un tagad arī finālturnīrā.

"Sarkano fūriju" pēdējos trīs gadus ar pusgada pārtraukumu vada Luiss Enrike, bet pie Zviedrijas izlases galvenajā postenī ir Janne Andešsons, kurš savām amatā ir kopš 2016.gada.

Spānijas izlasē pozitīva Covid-19 testa dēļ nevarēs spēlēt kapteinis Serdžio Buskets, kurš vēl nedēļas nogalē atradās pašizolācijā. Toties ierindā atgriezies aizsargs Djego Ljorente, kuram pēdējie četri Covid-19 testi bijuši negatīvi un viņam dota zaļā gaisma treniņiem.

Spānijas izlase šajā finālturnīrā startē bez Madrides "Real" kapteiņa Serhio Ramosa. No šī izlases sastāva pārliecinoši rezultatīvākais ir 40 mačos 19 vārtus guvušais Alvaro Morata, bet savu artavu rezultātos dos arī Žordi Alba, Ferrans Torress, Davids de Hea, kā arī citi futbolisti.

Arī Zviedrija finālturnīrā spēlē ne optimālajā sastāvā, jo Zlatans Ibrahimovičs, kurš atgriezies izlasē, traumas dēļ nevar piedalīties meistarsacīkstēs. Pirmajā mačā Covid-19 dēļ nevarēs piedalīties talantīgais Dejans Kuluševskis un Matīass Svanberjs. Izlasei talkā nācis pieredzējušais uzbrucējs Markuss Berjs, bet jaunības dzirksti piešķir Aleksanders Īzaks. Uzbrukuma veidošanā liela loma ir pussargam Emīlam Fošbergam.

2021.gada Eiropas čempionāta finālturnīrs līdz 11.jūlijam norisināsies Eiropas 11 pilsētās. Kontinenta spēcīgākā komanda tiks noskaidrota Vemblija stadionā Londonā. Atjaunotais Vemblija stadions izlašu turnīru titula maču uzņems pirmo reizi vēsturē, bet tā priekštecī savulaik tika izspēlēts 1966.gada Pasaules kausa fināls un 1996.gada Eiropas čempionāta fināls.

Pirms pieciem gadiem par Eiropas čempioni tika kronēta Portugāle, kas Parīzē notikušajā finālmačā ar rezultātu 1:0 pagarinājumā pārspēja Franciju.

Eiropas čempionāta finālturnīrā 24 komandas sadalītas sešās apakšgrupās pa četrām katrā. Izslēgšanas turnīra pirmajai kārtai jeb astotdaļfinālam automātiski kvalificēsies divas labākās izlases, kā arī tajā iekļūs četras labākās trešo vietu ieguvējas.

Šajā Eiropas čempionātā kopumā tiks aizvadīta 51 spēle. Kad turnīrā piedalījās vēl 16 izlases, bija jānospēlē 31 mačs.

Skotijas izlases sastāvs Eiropas čempionāta finālturnīram:

vārtsargi: Deivids Māršals ("Derby", Anglija), Kregs Gordons (Edinburgas "Hearts"), Džons Maklolins (Glāzgovas "Rangers");

aizsargi: Līams Kūpers (Līdsas "United", Anglija), Deklans Galahers, Stīvens O'Donnels (abi - "Motherwell"), Grānts Henlijs (Noridžas "City"), Džeks Hendrijs ("Ostende", Beļģija, aizlienēts no Glāzgovas "Celtic"), Skots Makenna (Notingemas "Forest", Anglija), Neitans Petersons (Glāzgovas "Rangers"), Endijs Robertsons ("Liverpool", Anglija), Gregs Teilors (Glāzgovas "Celtic"), Kīrans Tīrnijs (Londonas "Arsenal", Anglija);

pussargi: Stjuarts Ārmstrongs ("Southampton", Anglija), Raiens Kristijs, Kallums Makgregors, Deivids Tērnubuls, Džeims Forests (visi - Glāzgovas "Celtic"), Džons Fleks (Šefīldas "United", Anglija), Džons Makdžins (Birmingemas "Aston Villa"), Billijs Gilmors (Londonas "Chelsea", Anglija), Skots Maktominejs (Mančestras "United", Anglija), Raiens Freizers (Ņūkāslas "United", Anglija);

uzbrucēji: Kevins Nisbets (Edinburgas "Hibernian"), Če Adamss ("Southampton", Anglija), Lindons Daiks (Londonas QPR, Anglija).

Čehijas izlases sastāvs Eiropas čempionāta finālturnīram:

vārtsargi: Alešs Mandouss (Olomoucas "Sigma"), Tomāšs Vaclīks ("Sevilla", Spānija), Tomāšs Koubeks ("Augsburg", Vācija);

aizsargi: Jans Boržils, Davids Zima, Tomāšs Holešs (visi - Prāgas "Slavia"), Jakubs Brabecs (Pilzenes "Viktoria"), Ondržejs Čelustka (Prāgas "Sparta"), Vladimīrs Coufals (Vesthemas "United", Anglija), Pavels Kaderžābeks ("Hoffenheim", Vācija), Tomāšs Kalass ("Bristol City", Anglija), Alešs Matēju ("Brescia", Itālija);

pussargi: Antonīns Barāks ("Verona", Itālija), Vladimīrs Darida (Berlīnes "Hertha", Vācija), Lukāšs Masopusts, Petrs Ševčīks (abi - Prāgas "Slavia"), Jakubs Jankto ("Sampdoria", Itālija), Alekss Krāls (Maskavas "Spartak", Krievija), Jakubs Pešeks (Liberecas "Slovan"), Tomāšs Součeks (Vesthemas "United", Anglija), Mihals Sadīleks ("Liberec");

uzbrucēji: Mihaels Krmenčīks (Saloniku PAOK, Grieķija), Tomāšs Pekharts (Varšavas "Legia", Polija), Patriks Šiks (Leverkūzenes "Bayer", Vācija), Matejs Vidra ("Burnley", Anglija), Adams Hložeks (Prāgas "Sparta").

Polijas izlases sastāva Eiropas čempionāta finālturnīram:

Vārtsargi: Lukašs Fabjanskis (Vesthemas "United", Anglija), Lukašs Skorupskis ("Bologna", Itālija), Vojcehs Ščensnijs (Turīnas "Juventus", Itālija);

Aizsargi: PJans Bednareks ("Southampton", Anglija), Bartošs Berešinskis ("Sampdoria", Itālija), Kamils Gliks ("Benevento", Itālija), Mihals Heliks ("Barnsley", Anglija), Tomašs Kedzjora (Kijevas "Dinamo", Ukraina), Kamils Pjontkovskis (Čenstohovas "Rakow"), Timoteušs Pohačs (Poznaņas "Lech"), Macejs Ribuss (Maskavas "Lokomotiv", Krievija);

Pussargi: Pavels Davidovičs ("Hellas Verona", Itālija), Pšemišlavs Frankovskis (Čikāgas "Fire", ASV), Kamils Jožvjaks (Dārbi "County", Anglija), Mateušs Klihs (Līdsas "United", Anglija), Kacpers Kozlovskis (Ščečinas "Pogon"), Gžegožs Krihovjaks (Maskavas "Lokomotiv", Krievija), Karols Linetijs ("Torino", Itālija), Jakubs Moders (Braitonas un Havas "Albion", Anglija), Pšemislavs Plaheta (Noridžas "City", Anglija), Pjotrs Zeliņskis ("Napoli", Itālija);

Uzbrucēji: Davids Kovnackis (Diseldorfas "Fortuna", Vācija), Roberts Levandovskis (Minhenes "Bayern", Vācija), Karols Šviderskis (Saloniku PAOK, Grieķija), Jakubs Švjerčoks (Glivices "Piast").

Slovākijas futbola izlases sastāvs Eiropas čempionāta finālturnīram:

vārtsargi: Martins Dūbravka (Ņūkāslas "United", Anglija), Dušans Kuciaks (Gdaņskas "Lechia", Polija), Mareks Rodāks (Londonas "Fulham", Anglija);

aizsargi: Dāvids Hancko (Prāgas "Sparta", Čehija), Tomāšs Hubočans (Nikosijas "Omonia", Kipra), Martins Koscelnīks (Liberecas "Slovan", Čehija), Peters Pekarīks (Berlīnes "Hertha", Vācija), Ļubomīrs Šatka (Poznaņas "Lech", Polija), Milans Škrinjars (Milānas "Inter", Itālija), Martins Valjents ("Mallorca", Spānija), Deniss Vavro ("Huesca", Spānija);

pussargi: Lāslo Bēness ("Augsburg", Vācija), Ondrejs Duda ("Koln", Vācija), Jāns Gregušs (Minesotas "United", ASV), Mareks Hamšīks (Gēteborgas IFK, Zviedrija), Lukāšs Haraslīns ("Sassuolo", Itālija), Jakubs Hromada (Prāgas "Slavia", Čehija), Patriks Hrošovskis ("Genk", Beļģija), Jurajs Kucka ("Parma", Itālija), Stanislavs Lobotka ("Napoli", Itālija), Tomāšs Suslovs ("Groningen", Nīderlande), Vladimīrs Vajss (Bratislavas "Slovan");

uzbrucēji: Roberts Boženīks (Roterdamas "Feyenoord", Nīderlande), Mihals Durišs (Nikosijas "Omonia", Kipra), Ivans Šrancs ("Jablonec", Čehija), Roberts Maks (Budapeštas "Ferencvaros", Ungārija).

Spānijas futbola izlases sastāvs Eiropas čempionāta finālturnīram:

vārtsargi: Davids de Hea (Mančestras "United", Anglija), Unajs Simons (Bilbao "Athletic"), Roberts Sančess (Braitonas un Havas "Albion", Anglija);

aizsargi: Hosē Gaja ("Valencia"), Eriks Garsija, Aimeriks Laports (abi - Mančestras "City"), Žordi Alba ("Barcelona"), Djego Ljorente (Līdsas "United", Anglija), Pau Torress ("Villarreal"), Sesars Aspilikveta (Londonas "Chelsea", Anglija);

pussargi: Fabians Ruiss ("Napoli", Itālija), Serdžio Buskets ("Barcelona"), Rodrigo Ernandess (Mančestras "City", Anglija), Koke (Madrides "Atletico"), Tjagu Alkantara ("Liverpool", Anglija), Ferrans Torress (Mančestras "City", Anglija), Markoss Ljorente (Madrides "Atletico"), Dani Olmo ("Leipzig", Vācija), Rodri (Mančestras "City", Anglija),Pavlo Sarabija (Parīzes "Saint-Germain", Francija), Adama Traore (Vulverhemptonas "Wanderers", Anglija);

uzbrucēji: Mikels Ojarsabals (Sansevastjanas "Real Sociedad"), Herards Moreno ("Villarreal"), Alvaro Morata (Turīnas "Juventus", Itālija), Pedri ("Barcelona").

Zviedrijas futbola izlases sastāvs Eiropas čempionāta finālturnīram:

vārtsargi: Robins Ulsens (Liverpūles "Everton", Anglija), Kārls Jūhans Junsons ("Copenhagen", Dānija), Kristofers Nūrdfelts (Ankaras "Genclerbirligi", Turcija);

aizsargi: Pjērs Bengtsons ("Vejle", Dānija), Ludvigs Āgustinsons (Brēmenes "Werder", Vācija), Andrēass Grankvists ("Helsingborgs"), Viktors Lindelofs (Mančestras "United"), Fīlips Helanders (Glāzgovas "Rangers", Skotija), Emīls Krafts (Ņūkāslas "United", Anglija), Mīkaels Lustigs (Stokholmas AIK), Pontuss Jānsons ("Brentford", Anglija), Markuss Dānielsons ("Dalian Pro", Ķīna);

pussargi: Jenss Kajūste ("Midtjylland", Dānija), Gustavs Svensons ("Guangzhou", Ķīna), Viktors Klāsons, Kristofers Ulsons (abi - "Krasnodar", Krievija), Albins Ēkdals (Dženovas "Sampdoria", Itālija), Emīls Fošbergs ("Leipzig", Vācija), Kens Sema ("Watford", Anglija), Matīass Svanberjs ("Bologna", Itālija), Dejans Kuluševskis (Turīnas "Juventus", Itālija), Sebastians Larsons (Stokholmas AIK), Robins Kvaisons ("Mainz 05", Vācija);

uzbrucēji: Markuss Berjs ("Goteborg"), Aleksanders Īzaks (Sansevastjanas "Real Sociedad", Spānija), Jordans Lāšons (Maskavas "Spartak", Krievija).


Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!