XXXIII vasaras olimpiskās spēles Parīzē norisināsies pašlaik Eiropā notiekošās karadarbības ēnā. Latvijas atbildīgās iestādes aicina valsts iedzīvotājus, kuri dosies uz Francijas galvaspilsētu, būt modriem un cienīt vietējos likumus.
Spēļu atklāšanas ceremonija Parīzē sāksies plkst.20.30 pēc Latvijas laika. Valstu parāde Sēnas upē sāksies pie Austerlicas tilta un noslēgsies sešus kilometrus tālāk Trokadero laukumā.
Olimpiskās spēles Francijas galvaspilsētā norisināsies līdz 11.augustam. Spēļu programmā ir iekļauti 32 sporta veidi, kuros tiks sadalīti 329 medaļu komplekti. Pēc olimpiskajām spēlēm turpat Parīzē no 27.augusta līdz 8.septembrim norisināsies paralimpiskās spēles.
Parīzes spēlēs Latviju pārstāvēs 29 sportisti 14 sporta veidos: 3x3 basketbolā, BMX superkrosā un frīstailā, daiļlēkšanā, jāšanas sportā, kalnu riteņbraukšanā, ložu šaušanā, modernajā pieccīņā, peldēšanā, pludmales volejbolā, svarcelšanā, šosejas riteņbraukšanā, tenisā un vieglatlētikā.
Nemierīgā Eiropas olimpisko spēļu laikā
Tomēr, kopš Parīzei 2017.gada 13.septembrī tika uzticēta olimpisko spēļu rīkošana, ne viss ir noritējis gludi.
Spēles ietekmēja Krievijas 2022.gadā ar Baltkrievijas atbalstu īstenotais iebrukums Krievijā, kā rezultātā abu agresorvalstu sportistiem ir atļauts piedalīties spēlēs vien individuāli.
Starptautiskā Olimpiskās komiteja (SOK) decembrī, neņemot vērā Krievijas militāro iebrukumu Ukrainā, atļāva Krievijas un Baltkrievijas sportistiem Parīzes olimpiskajās spēlēs piedalīties tikai kā individuāli pārstāvjiem, nevis komandu dalībniekiem.
Krievijas cīkstoņi gan no šīs iespējas atteicās, argumentējot savu lēmumu ar viņiem "nepieņemamo nesportisko atlases principu".
Sportisti un apkalpojošais personāls, kas aktīvi atbalsta Krievijas karadarbību Ukrainā, nedrīkst piedalīties sacensībās. Tāpat startēt nedrīkst sportisti un sacensībās piedalīties apkalpojošā personāla pārstāvji, kuri ir Krievijas vai Baltkrievijas spēka struktūru darbinieki.
Sportistiem jāatbilst arī starptautisko federāciju antidopinga noteikumiem, un šo valstu karogi, himnas un nacionālie simboli netiks demonstrēti sacensību laikā.
Tāpat savu iespaidu ir atstājusi arī karadarbība Tuvajos Austrumos, kas oktobrī sākās pēc "Hamās" veiktās Izraēlas apšaudes no Gazas joslas.
Abu šo karadarbību rezultātā pēdējos mēnešos Francijā ir sarīkotas vairākas publiskas akcijas, kas radījušas aizdomas, ka ārvalstu pārstāvji mēģina ietekmēt Francijas sabiedrisko domu vai veicināt šķelšanos.
Jūnijā pie Eifeļa torņa tika atstāti zārki ar uzrakstu "Francijas karavīri Ukrainā". Maijā pie Parīzes galvenā holokausta memoriāla tika piestiprināti sarkanu plaukstu atveidojumi.
Oktobrī drīz pēc "Hamās" uzbrukuma Izraēlai ēkas Parīzes reģionā tika iezīmētas ar Dāvida zvaigznēm. Vēlāk tika aizturēti divi Moldovas pilsoņi, kurus turēja aizdomās par sadarbību ar Krievijas Federālo drošības dienestu (FSB).
Savukārt otrdien Francijas policija aizturēja Krievijas pilsoni, kurš tiek turēts aizdomās par "destabilizācijas" aktu plānošanu Parīzes olimpisko spēļu laikā. 1984.gadā dzimušais vīrietis ir paturēts apcietinājumā un pakļauts tiesas izmeklēšanai.
Varas iestādes pirms olimpiskajām spēlēm ir veikušas izmeklēšanu pret vairāk nekā miljonu cilvēku, tostarp sportistiem, treneriem, žurnālistiem, brīvprātīgajiem, apsardzes darbiniekiem un pat vietējiem iedzīvotājiem netālu no spēļu pasākumu vietām.
4360 no šiem cilvēkiem tika liegta pieeja olimpiskajām spēlēm. 880 izpelnījās šo liegumu sakarā ar aizdomām par ārvalstu iejaukšanos.
Interesanta iezīme šīm spēlēm ir arī olimpisko sacensību norise abpus ekvatoram.
Francijā sacensības notiks ne tikai Parīzē. Tās tuvumā lauka hokeja turnīrs notiks Kolombā, regbija-7 un vieglatlētikas sacensības, kā arī spēļu noslēguma ceremonija - "Stade de France" stadionā Sendenī, kur Parīzes Ūdenssporta centrā notiks arī sacensības ūdenspolo, sinhronajā peldēšanā un daiļlēkšanā, peldēšanas sacensības un ūdenspolo fināli tiks aizvadīti Nantērā, badmintona un mākslas vingrošanas sacensības - Lašapelā, sporta kāpšana notiks Leburžē, bet boksa mači līdz pat ceturtdaļfināliem, kā arī paukošana modernajā pieccīņā - Vilepentā.
Versaļas pils dārzos tiks aizvadītas sacensības jāšanas sportā un modernajā pieccīņā, atskaitot paukošanu, golfs - Gijankūrā, kalnu riteņbraukšanas sacensības - Elankūrā, bet treka un BMX riteņbraukšana notiks Montiņī le Broteno.
Futbols tiek spēlēts Marseļā, kur notiks arī burāšanas sacensības, Lionā, Bordo, Sentetjēnā, Nicā un Nantē, basketbols - Lillē, kur notiks arī fināli handbolā, airēšanas sacensības norisināsies Vērā pie Marnas, par medaļām šaušanā sportisti sacentīsies Šatero, bet vistālāk no Parīzes sportisti cīņā par čempiona titulu dosies Franču Polinēzijas salā Taiti.
Parīze kopā ar Londonu ir vienīgās pilsētas, kurās olimpiskās spēles ir notikušas trīsreiz. Parīzē spēles ir notikušas arī 1900. un 1924.gadā.
Latvijas iedzīvotājus aicina būt modriem
Ārlietu ministrija aicina Latvijas līdzjutējus Parīzē uzmanīties no zagļiem un cienīt vietējos likumus un tradīcijas, informē ministrija.
Ministrija aicina būt uzmanīgiem sabiedriskajā transportā, tūrisma objektu vietās, restorānos, kafejnīcās, kā arī uz ielas, kur iespējamas zādzības. Līdzjutējus mudina neturēt personu apliecinošus dokumentus kopā ar mobilo tālruni, izmantot somas, kuras var droši aizvērt, un turēt tās redzamā vietā, kā arī neglabāt maku un mobilo tālruni apģērba kabatās.
Ministrija norāda, ka Parīzē zagļi nereti darbojas grupās - kamēr viens novērš uzmanību, cits atver somu. Zagļi aktīvi darbojas Parīzes metro, kā arī stacijās.
Ceļotājiem, kuriem ir noformēta pase un personas apliecība, ministrija iesaka ņemt līdzi abus dokumentus, bet tos neglabāt kopā un neatstāt automašīnās. Ja ir zudis personu apliecinošs dokuments, jāvēršas tuvākajā policijas iecirknī, lai saņemtu izziņu par dokumenta zudumu.
Ministrija arī aicina sekot līdzi olimpisko spēļu oficiālajai tīmekļvietnei un Francijas varasiestāžu paziņojumiem par plānotajiem ierobežojumiem spēļu laikā.