Skaidrs ir viens – adventes vainagu darināšana ir īsts radošuma lidojums! Izmantot var ne tikai meža veltes, piemēram, čiekurus, priežu zarus vai sūnas, bet vainagu var izveidot arī no citiem materiāliem, piemēram, vīna korķiem, eikaliptiem, dzijas un pat ķiplokiem!
Ja arī tu darināsi savās mājās šo svētku rotu, tad padalies ar to "Delfi Aculieciniekam!" Labākie reportāžu autori saņems balvu – dāvanu karti 30 eiro vērtībā tirdzniecības centrā "Rīga Plaza". Foto un video gaidām epastā: aculiecieks@delfi.lv, vai arī izmantojiet reportāžu iesniegšanai paredzēto formu.
Lai skaists un mierpilns svētku laiks!
Sudrabotais čiekuru vainags
Monta Gude, kas ir "Facebook" lapas "Ziedi Rotas" saimniece, radījusi skaistu un sudrabotu adventes vainagu no čiekuriem un citiem dekoriem, kas izskatās ļoti bagātīgs un krāšņs. Kā atklāj Monta, apmēram 30 centimetru liela vainaga darināšana aizņem vismaz trīs līdz četras stundas, bet iesācējiem, iespējams, tās varētu būt piecas līdz sešas stundas. 20 centimetru diametra vainags aizņem krietni mazāk laika – vien aptuveni studnu. Viņa ir darinājusi dažādus vainagus – gan klasiskus, gan tādus, kas ir šķīvīšos, uz ripām u.c.
"Tomēr katru gadu pārliecinos, ka čiekuru vainagi, kuros viss spīd un laistās, ir paši pieprasītākie starp maniem klientiem, tāpēc padalīšos, kā izveidot sev šādu vainagu. Tas gan nebūs fiksais variants. Šis vainadziņš būs daudzgadīgs," piebilst Monta.
Nepieciešams
- Līmes pistole un līmes stienīši;
- Salmu pamatne;
- Priežu čiekuri;
- Ozolzīles, cepurītes;
- Mākslīgie āboli;
- Kaltētas apelsīnu šķēlītes;
- Kanēļa standziņas;
- Dažādas pērlītes/bumbiņas;
- Pūšamā akrila krāsa;
- Sveces;
- Metāla svečturi;
- Mākslīgā skuja vai/un zaļumi;
- Kaltēta sūna;
- Jebkādi spīdīgi dekoriņi, kas patīk, vai figūriņas.
"Iesākumā jāaplīmē salmu pamatni ar priežu čiekuriem no iekšas un visapkārt aplīmējam ar vienāda izmēra čiekuriem. Tā pat aplīmējam ārpusi tā, lai neizdekorēta paliek tikai vainaga augša. Līmi nežēlojam, lai viss stingri turas un kalpo gadiem," uzsver Monta. Pēc tam pusi no vainaga augšējās daļas jāaplīmē ar sūnu (sūnas vietā Monta iesaka izmantot vati). Pēc tam sūnās iesprauž trīs svečturus blakus vienu otram, bet plaukstas lieluma daļu atstāj brīvu un ieliek ceturto svečturi (zemāk redzamajā galerijā var redzēt svečturu izvietojumu).
"Pagaidām sūnas daļu neaiztiekam. Taisām priekšā kompozīciju no dažādiem floristikas materiāliem. Es parasti improvizēju – iesākumā lieku lielu ābolu, tālāk liekam klāt apelsīnus, kanēli, daudz mazas un lielas bumbiņas, zaļumus un visu, kas pašam patīk," norāda Monta. Viņai pašai vainagā ļoti patīk ielikt Japānas lapegles čiekuriņus, bet tukšās vietas papildināt ar zīlēm, zīļu "micītēm", lai vainags būtu piepildīts. Svarīgi – tukšās vietas jāaizpilda tā, lai nevarētu redzēt salmu pamatni.
Pēc tam vainagu nes ārā un no attāluma nopūš ar baltu krāsas flakoniņu. Kā uzsver Monta, ar krāsas pūšanu nevajadzētu aizrauties, lai vietām paliek nenopūstas dekorācijas. Pēc tam ļauj vainagam kādu stundu nožūt.
"Tad uz jau krāsota vainadziņa uzlīmejam vēl kādas spīdīgas bumbiņas un pērlītes. Tālāk uz sūnas, kas palika brīva, līmējam kādu figūru (briedi, eņģeli) un iespraužam kādu eglīti vai citu dekoru," vainaga tapšanas procesā dalās Monta. Ja nu gadījumā ir kāda vieta, kur redzama līme, tad Monta mudina uzlīmēt virsū baltu čiekuru, kas iepriekš ir nokrāsots. "Ja negribās likt kādu figuriņu, tad liekam kopā visus četrus svečturus blakus viens otram un dekorējam atlikušo brīvo daļu," padomos dalās Monta. "Glabājot vainadziņu iekštelpās, var lietot gadiem."
Vīna un šampaniešu korķu vainags
Dacei Ozoliņai no uzņēmuma "Jewelry Bamboo" radošu ideju netrūkst, tāpēc viņa labprāt "Tava Māja" lasītājiem piedāvā vairākas vainagu darināšanas idejas, tajā skaitā arī vainagu no vīna un šampaniešu korķīšiem.
"Novembra tumšo vakaru prieks ir kopīgā vakarēšana ("darbība vakarēt:sena latviešu tautas paraža – pavadīt vakaru kopā, ģimenē, pulkā, strādājot rokdarbus, tērzējot, spēlējot, dziedot, mācoties, smejoties.")," atgādina Dace. Kā stāsta vainagu autore, Ziemassvētku gaidās viņa adventes vainagus darina no dabiskiem materiāliem – zīlēm, kastaņiem, čiekuriem un citiem materiāliem, kurus viņa atrod garajās pastaigās kopā ar savu sunīti Odriju.
Vainagam nepieciešams:
- Salmu vai cita materiāla vainagu pamatne, (to var viegli uzmeistarot arī pats, ņem salmus, kurus sakārtot vienādā biezumā, un stingri nosien ar diegu, izveidojot apli);
- Līmes pistole un līmes stienīši;
- Svecītes stikla trauciņos (tas būs ugunsdroši), var izmantot to vietā arī mazus māla podiņus;
- Trauciņiem apkārt noderēs korķa plāksnītes vai mežģīnes, atlasa bantītes;
- Vīna vai šampanieša korķi,
- Pastaigu laikā savākti un izžuvuši dabas materiāli: čiekuri, zīles, dižskabārža augļi, kastaņi, valrieksti, ķērpji, apsūnojuši zariņi;
- Smaržīgās garšvielas: krustnagliņas, kardamons, kanēļa standziņas;
- Dzintara pērlītes un gabaliņi.
Kā soli pa solim izveidot vainagu vīnmīļiem:
- Sākumā izvēlas sveču trauciņu vietu un nostiprina tos. Ja stikla trauciņi, tad pielīmē ar karsto līmi, ja māla podiņi, tad tos gan pielīmē, gan pieskrūvē;
- Vainagu sāk apdarināt no pamatnes ārmalas, līmē korķus ar līmi pie vainaga un cieši blakus vienu otram, kamēr viss apkārt salīmēts;
- Tāpat līmē korķus pie vainaga pamatnes iekšpuses;
- Tad vainaga augšpusē turpina līmēt čiekurus, zīles, korķus, kastaņus un valriekstus;
- Pēc tam jau līmē arvien mazākus un mazākus dekorus, – dižskabārža augļus, krustnagliņas, kardamonu, tā aizpildot visas brīvās vietas uz vainaga un ap svecēm, tās cieši kārtojot citu pie citas.
Kā atklāj Dace, šādu vainaga darināšana aizņems 1,5 līdz 3,5 stundas.
Savukārt zemāk var aplūkot vēl citus Daces darinātos vainagus:
Adventes vainags-dekors no māla
Inga Pole rada skaistus keramikas darbus, tāpēc arī viņas vainags ir darināts no māla. Pērn viņas mājās bija cita alternatīva keramikas dēlītim – koka dēlītis, kuram virsū bija salikti četri keramikas trauciņi ar svecēm vidū. "Es nodarbojos ar keramiku, visu veidojot bez virpas, tikai ar rokām. Šogad esmu izdomājusi koka dēlītim alternatīvu – to esmu uztaisījusi no keramikas," stāsta Inga, piebilstot, ka šī melnā jeb svēpētā keramika tiek dedzināta īstā malkas ceplī pēc sentēvu metodēm. "Tas nav ātrs un viegls process, lai to darītu – ir jāmīl šis process, starts un gala rezultāts," uzsver vainaga autore. Runājot par balto keramiku, viņa šādas krāsas traukus dedzina elektriskā ceplī, kas ir mūsdienīgāks process.
Nepieciešams:
- Māls;
- Gluds olītis;
- Vilnas lupatiņa;
- Sveces;
- Citi dekori, piemēram, aukla vai kāds egles zariņš, kas būs dekors māla vainagam.
Kā stāsta Inga, sākumā ir jāiegādājas māls un no tā jāizveido vēlamā trauciņa forma. Pēc tam ir rūpīgi jāseko līdzi māla žūšanas procesam. Viņa iesaka apsegt trauciņus ar lina dvieli, lai žūšana nenotiek pārāk strauji. Pēc tam ar gludu olīti ir jāizlīdzina negludās trauka vietas, bet pēc tam ar vilnas lupatiņu trauks (svēpētās keramikas gadījumā) ir jānopulē – līdz iegūts vēlamais spīdums. "Kad trauks nožuvis un ieguvis gaiši brūnu toni – jāved uz malkas cepli. Te jāsameklē labs meistars- cepļa kurinātājs," uzsver Inga. Trauki malkas ceplī jādedzina un jāslāpē 10 līdz 12 stundas, bet pēc tam tiek sāks dzesēties. Jau nākamās dienas vakarā traukus varēs izņemt no cepļa.
"Maģiskākais ir tas, ka melnā keramika ir mūsu Latvijas brūnais māls, kas par melnu paliek ceplī, kad tiek aizmūrētas visas spraudziņas, kad ceplī izdeg skābeklis un trauks no brūna top melns – notiek redukcija," paskaidro keramiķe, kura gan piebilst, ka iepriekš minētais neatspoguļo visu darba procesu pilnībā, jo gan trauka līdzināšanas, gan pulēšanas etapi ir jāatkārto. "Māls nemīl paviršību un neuzmanību, tas audzina pacietību, bet sniedz milzīgu gandarījumu par paveikto," piebilst Inga, "ticu, ka lietas, ko dari no visas sirds, izdodas lieliski un tiek atzinīgi novērtētas. Laikam jau mazliet esmu ar Latvijas mālu dvēselē."
Veselīgais ķiploku vainags
Vainagam nepieciešams:
- Vainaga pamatne (salmu vainags);
- Lieldaivu ķiploki;
- Līmes pistole ar līmes stienīšiem;
- Svečturi;
- Sveces;
- Lentes pēc izvēles.
"Mums ir pašu audzēti "Ļubaša" ziemas ķiploki. Jo lielāki un baltāki, jo labāk," tā Laura. Viņa arī ieskicē vainaga tapšanas procesu – ķiploki jāpielīmē ar līmes pistoli pie vainaga pamatnes, pēc tam iesprauž tajā svečturus, papildina vainagu ar skaistām lentēm un ieliek vainagā sveces.
"Ja līmē uzmanīgi un rūpīgi, ķiplokus pēc tam var izmantot arī pārtikā," norāda Laura.
No meža veltēm darināts vainags
"Lai izgatavotu šo adventes dekoru ar enģelīšiem, čiekuriem, pirmkārt, ir vajadzīga gribēšana un patika pret darbu, ko dari," uzsver Nellija Gulbe, kura izveidojusi skaistu un zaļu adventes vainagu no meža veltēm un arī citiem dekoriem.
Nepieciešams:
- Koka ripa;
- Meža veltes (sūnas, čiekuri, ķērpji u.c.)
- Svečturi;
- Sveces;
- Līmes pistole ar līmes stienīšiem;
- Bumbiņas un citi dekori.
Koka ripu viņai sagādāja dēls, bet vainaga dekori lielākoties ir sarūpēti pašu mežā. "Sūnas un čiekurus man sagādāja vīrs ar dēlu," ar lepnumu teic Nellija. Runājot par adventes vainagu un dekoriem, viņa aicina neaizmirst arī par ugunsdrošību, tajā skaitā arī par svečturu iespraušanu vainagā, jo tie, kā teic Nellija, pasargās no nepatīkamiem pārsteigumiem, kad adventes vainagā tiks iedegtas svecītes.
"Dekoru taisīšanas laikā nekad nezinu, kas sanāks, jo nekad neplānoju, ko taisīšu. Kad līmēju, tad viss aiziet savu gaitu, jo tas man ļoti patīk. Lai izdodas ikvienam savs skaistums, jo pašu rokām darināts – tas ir skaists un nenovērtējams prieks. Lai izdodas!" novēl Nellija.