<a rel="cc:attributionURL" href="http://www.flickr.com/photos/quinnanya/"> quinn.anya</a> / <a rel="license" href="http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/"> cc</a>
Siltais rudens nāk ne tikai ar omulīgu rosīšanos virtuvē, gatavojot gardus krājumus ziemai, bet arī ar nebeidzamu cīņu ar mazajām augļu mušiņām jeb drozofilām. Vienīgais mierinājums – tieši tāpat kā šīs mušiņas burtiski uzrodas no nekuriene, tikpat nemanāmi tās arī pazūd, iestājoties vēsākam laikam. Bet līdz tam noderēs padomi, kā izvairīties no kaitinošo virtuves apakšīrnieku parādīšanās.

Kur rodas mušiņas

Oliņas tiek dētas tur, kur bojājas augļi, vai to tuvumā. Mušiņām patīk jebkas skābs, uz sodas bāzes vai rūgstošs, un tā var būt no rauga taisīta maize, vīns vai dzirkstošais vīns.

Lai arī šķiet, ka galvenais vaininieks ir augļi, arī telpā bez augļiem var būt labvēlīgas vietas, kur tām attīstīties. Tas var būt iebojājies sīpols vai kartupelis, labvēlīga vide ir arī netīri trauki, ēdienu atliekas un drupačas, tāpat jāuzmanās no atvērtiem pārtikas iepakojumiem. Iecienīta augļu mušiņu vieta ir izlietnes noteka, kur ir gan mitrums, gan ēdiena atliekas. Par vairošanās vietu var kļūt pat mitra trauku lupatiņa. Kaitinošās mušiņas var parādīties arī netīrā vannasistabā, jo tur ir tām tik ļoti nepieciešamais mitrums.

Cita drozofilu iecienīta vieta, kas pirmajā mirklī pat nemaz neienāk prātā, ir puķupodi, īpaši, ja tajos sakrājies mitrums vai mēslojums.

Jārēķinās, ka mušiņām laba vide ir ne tikai iekštelpās, bet arī ārā, it īpaši, ja pie sienas vijas vīnogulāji vai citi vīteņaugi. Tāda pati drozofilu paradīze ir augļu dārzs.

Augļu mušiņas netiek uzskatītas par kaitēkļiem. Lielākais posts, ko tās var nodarīt – apēst avenes, ķiršus vai vīģes, kā arī sabojāt augļus un ātri vien radīt arvien jaunas mušiņas. Drozofilas nepārnēsā slimības, bet var apdraudēt veselību, savairojoties un pārnēsājot baktērijas, ja mājās uzturas ilgāku laiku.

Kā izvairīties no mušiņām

Mušiņu aktivitātes laikā augļus labāk ir turēt ledusskapī vai vismaz apklāt ar papīra dvieļiem, lai mušu mātītes nevarētu izdēt olas.

Lai izvairītos no mušiņu vairošanās, visām virsmām, ieskaitot ledusskapi, jābūt tīrām un sausām. Par ļaunu nenāks arī lieku reizi izmazgāt un izžāvēt atkritumu tvertni. Jārūpējas arī par to, lai vannas istabā nav lieka mitruma, piemēram, ilgstoši žāvējot drēbes.

Ieteicams pat no dārza ienestus augļus vienmēr nomazgāt un noslaucīt, lai uz tiem nepaliktu mušiņām tik ļoti nepieciešamais mitrums. Ja augļi tiek pirkti, tos vislabāk nomazgāt gan ārpus mājas, gan vēlreiz mājās. Pat, ja mājās netiek nesti augļi, mušiņas telpās iekļūst pa mikroskopiskām plaisām logu rāmjos, ja sajūt sev ko iekārojamu.

Protams, uz nakti nevajadzētu atstāt uz galda serdes, arī vaļējā miskastē nē. Visātrāk no drozofilām var atbrīvoties, atrodot vietu, kur tās rodas, un atlikušās mušiņas izsūcot ar putekļusūcēju.

Atvasarā, kad visapkārt ir ļoti daudz mušiņu, vēlams dārza zemi neuzlabot ar kūtsmēsliem, bet, izmetot augļus komposta kaudzē, tos vēlams nosegt ar lapām.

Palīgrīki mušiņu apkarošanā

Lai mušiņas nenobītos no cilvēka, tām jātuvojas lēni, jo tās pamana tikai strauju kustību.

Pie logiem un durvīm var pielikt kādu aizsardzību, kas atbaida mušiņas, īpaši par šo jāparūpējas, ja pie mājas sienas aug vīteņaugi. Ir pieejami gan speciāli zīmuļi, gan uzlīmes drozofilu ķeršanai. Šādas uzlīmes var līmēt arī pie skapīša durvīm, pēc tam atliek salipušās mušiņas tikai notīrīt.

Stikla virsmas var notīrīt ar ožamo spirtu – lidonēm nepatiks spēcīgais aromāts.

Telpas var uzkopt ar karstu vai ļoti aukstu ūdeni, jo mušiņām nepatīk ne pārāk liels karstums, ne aukstums. Tomēr arī ledainos apstākļos ir mušiņas, kas var izdzīvot līdz 24 stundām. Tradicionāla metode ir mušpapīra izmantošana.

Lai mušiņas neaplidotu augļus, kamēr tie stāv traukā, pie tiem var pielikt ventilatoru, jo mušiņas nespēj pretoties spēcīgai vēja plūsmai. Zinātāji iesaka augļus glabāt brūnā maisā, jo tas it kā novēršot mušiņu uzmanību.

No tautas metodēm šādām lamatām tiek izmantoti parasti trauki, kuros ievieto ēdienu. Ēdienu apsedz tā, lai pa caurumu tās spētu tikt iekšā, bet ārā vairs netiktu. Ēsma regulāri jāmaina, lai tajā nerastos jauni kāpuri. Var arī atstāt dažādus dzērienus, it īpaši sidru, dzirkstošo vīnu, sarkano vīnu vai alu, kas atrodas tumšā traukā. Ja trauku mazgājamajam līdzeklim ir augļu smarža, arī tas var piesaistīt mušiņas. Tāpēc šķidrumu var taisīt no cidoniju sulas un tīrāmā līdzekļa, var arī pievienot medu.

Var izmazgāt grīdu ar ūdeni, kam pievienota piparmētru ēteriskā eļļa – šis aromāts netīk mušiņām, un tās drīzi vien meklēs jaunu patvērumu.

Pat, ja neviena izmantotā metode nepalīdz, vienmēr paliek mierinājums, ka pēc kāda laika, iestājoties vēsākām dienām, drozofilas izzudīs pašas no sevis.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!