skudras kukaiņi flīzes
Foto: Shutterstock
Patiesībā jau neviens kukainis nav vēlams viesis mūsu mājokļos, taču tieši siltajā sezonā sarosās skudras, kas pēkšņi no grīdas spraugām un citām vietām ienāk mājoklī un pārsteidz ar savu klātbūtni. Lai arī pret skudru iznīdēšanu veikalā var atrast dažādus ķīmiskos līdzekļus, bez tiem apkopojām portāla ''Cālis'' forumā apkopotos padomus.

Mūsu klimatiskajos apstākļos gan pilsētā, gan laukos izplatītākās un biežāk sastopamās ir faraonsugas skudras, kas ligzdas veido slēgtās vietās – pagrīdē, sienās zem apmetuma, zem paneļiem, starpgriestos un citur. Redzēts arī, ka šīs skudras iemitinās mēbelēs un grāmatās. Ja vien skudras tā arī paliktu savā ligzdā, mēs tās nemaz nemanītu, tomēr tās dodas meklēt barību ārpus ligzdas, tāpēc rāpuļojot pa sienām, grīdu un citām virsmām, jādomā, kā tās apkarot. Visbiežāk skudras iemitinās vietās ar paaugstinātu mitrumu, piemēram, vannasistabā, tualetē, pieliekamajā, zem izlietnēm un citur.

Starp dažādiem ķīmiskiem tīrīšanas līdzekļiem var atrast arī speciālo ķīmiju skudru iznīcināšanai. Līdzekļi pieejami dažādi – aerosola veidā, pulveri, taču to lietošana nav diez ko ērta. Izsmidzinot līdzekli, tas izplatīsies pa visu telpu, turklāt cilvēki tajā brīdī nedrīkst atrasties telpā, tāpēc tie lietojami vien tad, ja zini, ka kādu laiku būsi prom. Tāpat šādi līdzekļi ir bīstami maziem bērniem un mājdzīvniekiem.

Vairāki foruma lietotāji piemin speciālās skudru mājiņas, kas efektīvi palīdzējušas no tām atvadīties. Tās ir mazas, apaļas skudru mājiņas, sarkanā vai baltā krāsā. To iekšpusē ir saindēta ēsma, ko skudras nes uz pūzni. Mājiņu priekšrocība ir arī tāda, ka ne dzīvnieks, ne bērns iekšā netiek un pa caurumiņiem ielīdīs tikai skudras. Mājiņu jeb skudru barotavu piestiprina vietā, kur visvairāk skudru, lai tās sanes ēdienu un savu pūzni. Aptuveni pēc 1-2 mēnešiem skudras pazudīs kā nebijušas.

Ja skudru pūznis mājoklī jau pamatīgi izpleties, grūti būs pamanīt tieši barvedi māti, taču skudru iznīcināšanā svarīgi ar indi pacienāt māti, tad dabīgi atmirs pārējais pūznis.

Tikko pamanītām skudrām mājoklī var pietikt ar aizbiedēšanu, kur noderēs produkti no virtuves skapīšiem. Kāda foruma aktīviste stāsta, ka izbērts rupjais sāls skudras var aizbiedēt, tikpat ļoti tām nepatiks etiķis. Etiķi iepildi pudelē ar pulverizatoru un izsmidzini vietās, kur tās redzamas. Citi piemin arī sodu un kanēli – arī šie pulverveida līdzekļi aizbiedējot skudras uz neatgriešanos.

Starp efektīvajām tautas metodēm ierindojas arī šāds paņēmiens – sajauc veļas balinātāju apmēram uz pusi ar pūdercukuru un noliec kādā istabas kaktā, kur skudras mēdz iemīt taciņu. Pirmās dienas šķitīs, ka skudras turpinās savu dzīvi, taču pēc nedēļas no skudrām vairs nebūs ne vēsts.

Viens no nekaitīgākajiem līdzekļiem – sajauc raugu (to var aizstāt ar boraka pulveri) ar cukuru un mazliet silta ūdens, samaisi putriņas konsistencē un noliec trauciņu kādā istabas stūrī. Skudras šo barību aiznesīs savai mātei, un rūgstošais līdzeklis drīzi vien darīs savu.

Ja nu nekādi netiec galā ar šīm metodēm, ir iespēja izsaukt speciālu dienestu, kas iznīdēs skudras ar profesionālām metodēm. Savukārt, ja skudras kuplā skaitā apciemojušas dārzu, padomus, kā tās iznīdēt šeit, uzzini šeit.

Raksta tapšanā izmantota informācija no grāmatas ''1000 vērtīgu padomu'' (Mārtiņš Kalniņš, izdevējs: Avots, 1980) un portāla ''Cālis'' foruma.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!