Atrurīgais skandināvu stils Latvijā un arī citviet pasaulē turpina savu uzvaras gājienu, kas izceļas ar minimālismu, vienkāršību un praktiskumu. Lai noskaidrotu, kā savā mājoklī vannasistabu iekārtot skandināvu stilā, "Tava Māja" pēc padoma vērsās pie "A Dizains un arhitektūra" mākslinieciskās direktores Andas Andžānes, kura ieskicē skandināvu stila virziena aprakstu.
"Šis virziens ir aktuāls jau vairākus gadus arī Latvijā un pasaulē," uzsver Andžāne.
Viņa akcentē deviņas raksturīgākās skandināvu stila virziena iezīmes vannasistabas interjeram:
- vienkāršība un funkcionalitāte kā galvenā ideja;
- praktiskums – vissvarīgākais, bet dizains ir sekundārs;
- pamatā baltas apdares – flīzes kombinācijā ar spilgtām vai kontrastējošām detaļām;
- raksturīgākās flīžu formas – ķieģelītis vai heksagons;
- vienkāršas, stingras formas;
- dabiskie materiāli – koka virsma izlietnei;
- daudz koka ar skaistu tekstūru;
- daudz gaismas, neliels dekors;
- raksti un ģeometriskie motīvi.
Kā klāsta dizainere, skandināvu vannasistabā dominē minimālisms, bet par apdares materiālu izvēlētas baltas flīzes un melnā java (tieši praktiskuma dēļ). Savukārt priekšroka tiek dota nevis vannai, bet gan dušai, jo šādi tiek ietaupīts laiks un arī ūdens. Tāpat šī stila vannasistabās ir modernu un retro objektu maisījums.
Visbiežāk sastopamie flīžu veidi ir baltie ķieģeļi un arī ķekari, kā arī piecstūrainas un sešstūrainas flīzes. Kā norāda dizainere, bieži vien ir flīzes ar vienkrāsainu rakstu. Piemēram, Zviedrijā vannasistabas telpas ir liela izmēra, kā arī tajās ir loga klātbūtne. Andžāne norāda, ka, lai pielāgotu skandināvu stilu mazajām vannasistabām, nepietiek ar koka un detaļu izmantošanu – svarīga ir vispārējā uztvere, telpa un gaisma.
Gaumīgas vannasistabas dizains skandināvu stilā
Kā skaidro dizainere, vannasistabā ne tikai jāklasificē mezglu un flīžu modelis, bet arī jāpiešķir dziļa tekstūra. Piemēram, ja vannasistabā nav logu, tur tiek izmantots labs mākslīgais apgaismojums, lai izceltu tekstūras un vizuāli palielinātu apjomu. "Pateicoties tekstūrai, kokgriezuma flīzes izskatās ļoti labi zem slīdošās gaismas," piebilst Andžāne,"tas īpaši attiecas uz vannasistabu ar bēniņiem, kur koka imitācija ir vienlīdz populāra."
Savukārt standarta koka flīzes vannasistabā ir pāreja no grīdas uz sienu, kad abas virsmas ir pabeigtas vienādi. "Efekts ir interesants, un jums nav jāuztraucas par saderību," norāda speciāliste. "Vienīgais trūkums ir tas, ka, ja tas ir keramikas granīts, tad tajā ir ļoti grūti izgriezt caurumus. Un, ja uz sienas ir daudz fiksētu priekšmetu, var rasties grūtības."
Viņa vēlreiz atgādina, ka jebkuras skandināvu stila vannasistabas pamatkrāsa ir balta, kas ir kombinācijā ar bēšu, gaiši pelēku un melnu. Tāpat arī visa santehnika ir balta. "Nebaidieties izmantot tumši pelēkas detaļas kombinācijā ar baltām flīzēm," iedrošina Andžāne. "Tas nav slikti, un noteikti labāk nekā netīrs, neviendabīgs balts." Kā skaidro dizainere, pateicoties gaišajai krāsu shēmai, skandināvu stils ir ideāli piemērots Hruščova laika māju vannasistabai, jo tas izskatās maksimāli praktiski. "Visās vannasistabās, izņemot Skandināviju, jo lielākas ir flīzes, jo labāk tas izskatās," iesaka Andžāne. "Ja jūs vēlaties padarīt visatbilstošāko autentisko skandināvu vannasistabas dizainu, tad izvēlieties flīžu formu – ķieģelīti." Tāpat viņa atgādina, ka skandināvu stila vannasistabā griesti ir tikai balti, plakani un tikai matēti. Savukārt akcentus var izmantot arī nelielā laukumā.
Lūk, iedvesmojoši piemēri no "Instagram" lietotājiem, kuri padalījušies ar vannasistabu dizainiem, kuros jūtamas skandināvu stila vēsmas!