2256991 (1)
Foto: PantherMedia/Scanpix
Karstā vasaras dienā lielāko veldzi var sniegt pelde vēsā ūdenī. Bet ko iesākt, ja mājokļa tuvumā nav ne jūras, ne ezera vai upes? Mājas pagalmā var ierīkot ūdens baseinu - bērnu piepūšamo baseinu, virszemes baseinu pieaugušajiem vai plēves baseinu ar strūklaku.Būvniecības preču veikala "K-rauta" dārza nodaļas pārstāve Lorēna Stāmure "DELFI Māja un dārzs" atklāja piemājas baseinu priekšrocības un trūkumus, baseinu kopšanas un lietošanas prasības.

Iestājoties karstākam laikam, cilvēki aizvien vairāk izvēlas pirkt piepūšamos bērnu baseinus, kurus ir ērti piepūst un viegli pārvietot - pat ņemt līdzi uz jūru. Pieprasīti ir arī pieaugušo virszemes baseini: "Cilvēki baseinus izvēlas pēc savām iespējām. Nopērkot salīdzinoši lētus virszemes baseinus, jau pēc mēneša pircējs atgriežas veikalā, meklējot piemērotākos ūdens attīrīšanas līdzekļus, jo arī šādos baseinos dzīvo baktērijas un aļģes, ar kurām regulāri jācīnās," stāsta Stāmure. Taču, domājot ilgtermiņā, cilvēki dot priekšroku plēves baseiniem, kuri katru gadu, sākoties sezonai, ir tikai rūpīgi jāiztīra.

Baseina kopšana
Uzpūšamie bērnu baseini nav lieli, līdz ar to tajos nākas bieži mainīt ūdeni - gandrīz katru otro dienu. "Lielākam baseinam ir nepieciešams īpašs ūdens pumpis, un jādomā, kā lietderīgi izmantot netīro baseina ūdeni un kur to novadīt. Šie baseini nav ērti! Taču galvenais - zem šiem baseiniem neaug zāle. Daži cilvēki izvēlas katru dienu mainīt baseina atrašanos vietu, bet arī tas nav risinājums. Zem šiem baseiniem jāliek odere, kas pasargātu baseina ārmalu," stāsta veikala pārstāve.

Virszemes baseini pieaugušajiem ir lielāki un tos var aprīkot ar filtru, ūdens sūkni, sildīšanas iekārtu, kāpnēm un pat apgaismojumu. Pirms izvēlēties šāda veida baseinu, jārēķinās, ka tas nav izturīgs un nekalpos ilgu laiku: mājdzīvnieku nagi vai asāki zari var pavisam ātri to sabojāt.

Turklāt šādos baseinos jau pavisam drīz jāsāk domāt par ūdens tīrības saglabāšanu. Baseina ūdenim var pievienot attīrošās vielas - gan tablešu, gan granulu, gan šķidrā veidā. Izplatītākais variants - hlora tabletes. Kā atzīmē Stāmure: "Baseina ūdens ir ļoti jākopj. Ja arī šāda baseina izmaksas salīdzinoši nav lielas, tad tā uzturēšanas izmaksas ir diezgan augstas, jo jārēķinās ar ūdens tīrīšanas līdzekļu izmaksām, patērēto elektrību un ūdens tilpumu."

Plēves baseini jeb plēves dīķi ir piemājas peldbaseini, kas kalpos daudzus gadus. Turklāt šāds baseins izskatās ļoti skaisti, jo tajos tiek ierīkota arī strūklaka un var audzēt zivis. Izvēlētajā baseina vietā, tiek izrakta bedre, kurā tiek ieklāta dīķa plēve. Tad baseinu var tā ārmalu var apstrādāt, piemēram, ar laukakmeņiem.

"Strūklaka dīķa baseinā tiek ierīkota skaistumam, nevis ūdens attīrīšanai, kā dažreiz tiek uzskatīts. Vislabākais ūdens šādā baseinā ir - lietus ūdens, taču diemžēl tik lielu tilpums lietus ūdens ir grūti iegūstams. Svarīgi ir rūpīgi un sistemātiski rūpēties par ūdens tīrību šādā baseinā. Lai attīrītu ūdeni, var izmantot ne tikai hlora līdzekļus, bet arī bioloģiskos tīrīšanas līdzekļus. Es pat ieteiktu vērsties laboratorijā, lai pārbaudītu ūdens sastāvu un atrastu atbilstošāko ūdens tīrīšanas līdzekli, kas jāizmanto precīzās proporcijās," iesaka dārzniece. Tomēr šādiem baseiniem paredzētie ūdens filtri maksā aptuveni 400 un vairāk latu.

Baseina tīrīšana

Piepūšamos baseinus jātīra regulāri; virszemes baseinos jāizmanto ūdens tīrīšanas līdzekļi un atkarībā no ūdens netīrības, ūdens jāmaina. Vasaras sezonai beidzoties, ūdens no baseina jāizlaiž un baseins jānoglabā šķūnī vai pagrabā. Plēves baseini, galvenokārt, jātīra tikai pavasarī - kad tiek izlaists pērnā gada ūdens, tad baseina plēve rūpīgi jāizmazgā, jo visi netīrumi un mikrobi, kas būs palikuši - veidos jaunus mikrobus un tīkamu vidi aļģēm. Savukārt rudenī eksperte iesaka baseinu pārklāt ar dīķu tīmekli, lai nokritušas koka lapas neiegrimtu baseinā.

Der zināt

Bērnu un virszemes baseinus var iegādāties būvniecības preču veikalos, specializētos veikalos (bērnu baseini atrodami arī lielveikalos) un interneta veikalos. Plēves baseina sastāvdaļas jāizvēlas specializētos būvniecības veikalos.

Bērnu piepūšamie baseini maksā no trīs līdz 30 latiem, atkarībā no lieluma, savukārt virszemes jeb pieaugušo baseinu cena svārstās no 50 līdz 300 latiem un vairāk, atkarībā no baseina kvalitātes, izmēriem un ietilpības. Jārēķinās, ka šādu baseina papildus aprīkojums - piemēram, kāpnes, ūdens filtrs, sildīšanas iekārta - bieži vien iegādājas atsevišķi.

Plēves baseina (aptuvenās izmaksas 10m platam un 6m garam baseinam) izveidei nepieciešama plēve dīķim (39 lati), oderējums (3 lati), laukakmeņi, strūklaka (40 lati), ūdens sūkņi (400 lati), elektrības patēriņš un gaismas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!