Ūdens cietības pārbaude
Ja tiek iegādāts nekustamais īpašums, būvēta māja, veidots urbums, jebkurā no šiem gadījumiem pirms ūdens lietošanas un ūdens attīrīšanas iekārtu uzstādīšanas obligāti nepieciešams uztaisīt ūdens analīzi laboratorijā, skaidro uzņēmuma konsultante un tirdzniecības nodaļas vadītāja Kristina Miļanteja. Bez tā pastāv iespēja pārbaudīt ūdens cietību ar lakmusa papīru, bet tie nedod tik precīzus rezultātus kā laboratorijā. Parastā ūdens analīze izmaksā no 20-25 eiro atkarībā no laboratorijas (tajā iekļauti paši svarīgākie ūdens kvalitātes rādītāji). Ja vēlaties pārbaudīt tikai ūdens cietību, tas izmaksā no diviem līdz pieciem eiro.
Cieta ūdens sekas
Diemžēl cieta ūdens gadījumā ar nekā nedarīšanu līdzēts nebūs. Ja ūdens netiks mīkstināts, visai ātri var sabojāties tehnika, kas saistīta ar mājas apkuri, tāpat arī gāzes katli, boileri, trauku un veļas mazgājamās mašīnas, tējkannas, īpaši cieš kafijas automāti, aizsērējas santehnika, uz virsmām, kur nokļūst ūdens, paliek balti nosēdumi, kurus ļoti grūti notīrīt. Mazgājamie līdzekļi cietajā ūdenī tiek patērēti vairāk nekā mīkstajā, kā arī enerģijas patēriņš cietā ūdens uzsildīšanai tiek patērēts vairāk. Kā izrādās, ciets ūdens arī ļoti sausina ādu un matus.
Ūdens attīrīšana no kaļķakmens
Vaicājot speciālistei, kādas ir iespējas ūdens mīkstināšanā, esot divi veidi, kā situāciju vērst par labu. Pirmais un arī vispopulārākais risinājums ir ūdens mīkstinātāji, kas darbojas ar jonu apmaiņas sveķiem un reģenerējas ar attīrīta, presēta sāls palīdzību.
Otrā metode, kas ir nedaudz dārgāka un visbiežāk tiek izmantota dzeramajam ūdenim virtuvē vai ražotnēs, ir reversās osmozes metode. Pēc šādas ūdens attīrīšanas metodes ūdens ir izcili mīksts. Ja nepieciešama ūdens mīkstināšana dzeramajam ūdenim, derēs reversās osmozes sistēma.
Ūdens mīkstināšanai privātmājā vislabāk izmantot ūdens mīkstināšanas iekārtas. Šeit cenas sākas no 185 eiro un augstāk, atkarībā no ūdens kvalitātes, kaļķakmens, ūdens patēriņa, nepieciešamās ražotspējas.
Vecā parauga sistēmas, tā saucamās kolonnas tipa mīkstinātāji, nopērkami cenu kategorijās no 185 līdz 850 eiro. Šīs iekārtas plusi – zema sākuma cena. Mīnusi – liels sāls un ūdens patēriņš reģenerācijas laikā, nepieciešama jonu apmaiņas sveķu maiņa jau pēc 3-5 gadiem, turklāt ierīce aizņem daudz vietas.
Kā izvēlēties piemērotāko iekārtu
Lai piemeklētu optimālāko risinājumu, jāņem vērā ūdens analīžu rezultāti, kā arī cilvēku skaitu, lai ūdens vienmēr būtu rezervē, gadījumā, ja mājās jāuzņem vairāk viesu. Pēc palīdzības šādu jautājumu risināšanā ir jāvēršas pie uzņēmumiem, kuriem ir vairāku gadu pieredze ūdens attīrīšanas sfērā.
Speciāliste rekomendē neietaupīt uz iekārtu kvalitāti – labāk iegādāties kvalitatīvu preci, kas kalpos vairākus gadus. Vēl kāds ne mazāk svarīgs aspekts – iekārtas montāžu labāk uzticēt speciālistiem, tad tās darbosies pareizi un efektīvi.