Jau rakstījām par kādu uzņēmīgu ģimeni Cēsu pusē, kas radījusi māju kokos. Aptuveni 55 kvadrātmetrus lielo mājiņu izveidojis būvinženieris Valdis Valainis, bet par iekštelpu mājīgumu parūpējusies sieva, interjera dizainere Laura Valaine. Abi raidījumā ''Vidzemnieki'' atklāti stāsta, kā nonākuši līdz idejai par mājas būvēšanu kokos un kur smēlušies padomus, kā to praktiski darīt, ja nav bijis neviens priekšzīmīgs piemērs, ko apskatīt tepat, Latvijā. Entuziastiskie vidzemnieki stāsta, ka patiesībā ideja pārņemta no ASV, jo kanāla ''Animal Planet'' raidījumos demonstrēts, kā šādas mājas būvē tur.
Māju būvniecības process aizņēmis ļoti daudz laika, it īpaši par to, ko un kā darīt, un šajā sakarā palīdzējuši ārvalstu avoti. Taču viss darīts pašmācību ceļā, mācoties no Amerikas pieredzes, kur tā ir pietiekami liela. Pats būvniecības process aizņēmis divus gadus.
Lai arī šī joma šķiet kaut kas neparasts, Valdis atklāj, ka pasaulē šāda tipa mājas ir ļoti izplatītas, un tās ir ne vien nelielas atpūtas mājas, bet pat villas, viesnīcas un iespaidīgas dzīvojamās mājas. Valdis arī atzīst, ka ļoti atšķiras būvēšanas principi Amerikā un Latvijā, piemēram, koku izturība ir ļoti atšķirīga. Latvijā šāda tipa mājas var būvēt tikai priedēs, turklāt tikai tajās, kuru stumbra diametrs ir vismaz 40 centimetri, un ozolos. Jāņem vērā, ka priedes ir ļoti lokanas, un kustība ir daudz lielāka, nekā tas ir Amerikas kokos. Māja kustās 15-20 centimetrus. Valdis atklāj vēl kādu interesantu niansi – šāda tipa būvniecībā māja nemaz nedrīkst sasaistīt mājas platformu ar kokiem.
Tāpat jārēķinās ar to, ka šādas mājas nevar izbūvēt uz visu mūžu, jo koks augs un konstrukcijas jāpielāgo. Arī Valda izveidotā māja paredzēta dzīvošanai 20-30 gadiem.
Būvinženieris atklāj, ka mājas nosaukums ''Čiekurs'' radies no fasādes, kur izmantoti ozola šindeļi. Sākotnēji māju apdzīvojuši paši tās radītāji, bet nu tajā var mitināties arī viesi, kas vēlas izbaudīt dabas klātbūtni un tvert mieru neparastākā gaisotnē. Saimnieki stāsta, ka sākotnēji māja bija plānota kā birojam, bet nu tās funkcija transformējusies un turpat netālu jau pamazām top otra māja, kur pirmos viesus varētu uzņemt jau vasarā.
Kas attiecas uz interjeru, te Laura vadījusies pēc vadmotīva – lai viss izskatītos viegli un dabiski, tāpēc arī izmantots koks dažādās nokrāsās, mēbeles izvēlētas pēc iespējas vieglākas un tekstilijas no dabīgiem materiāliem. Arī Laura raidījumā atklāj, kā šādas mājas iekārtošana atšķiras no jebkura cita interjera izveides.
Ko būvinženieris iesaka ņemt vērā, lemjot par labu ko līdzīgu būvējot arī pašiem, ar kādiem birokrātiskiem apsvērumiem nāksies saskarties darba procesā, raidījumā stāsta (skatīt zemāk) pirmās mājas autors Valdis.
Skaties pilnu raidījumu: