Lai gan pērn bankām izdevās paglābt no krāpnieku ķetnām 12 miljonus eiro, kopējais finansiālo zaudējumu apjoms sabiedrībai sasniedza 15 miljonus eiro. "SEB bankas" drošības eksperts Mārcis Pelcis atklāj, ka 2024. gads Latvijas banku sektoram bija izaicinājumu pilns un nekas neliecina, ka šogad ies labāk. Eksperts raidījumā "Nākotnes kapitāls" stāsta, kā sevi pasargāt!
Pagājušajā gadā kopumā četru lielāko banku klientiem izkrāpti 15,5 miljoni eiro, kas ir par 22,4% vairāk nekā gadu iepriekš. Vienlaikus pērn tika novērsta 12,152 miljonu eiro izkrāpšana, kas ir par 31,8% vairāk nekā gadu iepriekš, nesen ziņoja Finanšu nozares asociācija (FNA). Kā liecina dati, summām ir tendence pieaugt.
Vecie triki
Pelcis norāda, ka krāpnieki pastāvīgi pielāgo savas metodes, lai izmantotu jebkuru situāciju, kas rada uzticību. Viņi izmanto gan tehnoloģijas, gan psiholoģiskos paņēmienus, lai manipulētu ar cilvēkiem un iegūtu piekļuvi viņu finanšu līdzekļiem. Lai gan nav parādījušās būtiski jaunas krāpšanas shēmas, krāpnieki turpina attīstīt esošās, piemēram, uzdodoties par policistiem vai bankas darbiniekiem.
Viens no iemesliem, kāpēc krāpniekiem izdodas apmānīt cilvēkus, ir viņu spēja iejusties dažādās lomās un pielāgoties upura psiholoģiskajām īpatnībām. Piemēram, jauniešiem bieži tiek piedāvātas ātras peļņas shēmas, kamēr vecāka gadagājuma cilvēki var tikt ievilināti ar solījumiem par drošību un aizsardzību. Krāpnieki izmanto arī dažādas tehnoloģijas, piemēram, sociālos tīklus un ziņojumapmaiņas lietotnes, lai izplatītu viltus informāciju un ievilinātu cilvēkus krāpnieciskās shēmās.
Lai gan finanšu iestādes un valsts institūcijas veic preventīvus pasākumus, lai informētu sabiedrību par krāpšanas riskiem, krāpnieki joprojām atrod jaunus veidus, kā apiet drošības sistēmas un manipulēt ar cilvēkiem. Tāpēc ir svarīgi ne tikai sekot līdzi jaunākajām krāpšanas tendencēm, bet arī attīstīt kritisko domāšanu un spēju izvērtēt informāciju, pirms pieņemt jebkādus lēmumus, kas saistīti ar finanšu līdzekļiem.
Vairāk par krāpnieku apkarošanu raidījumā!
2021. gadā Konstantīns Kuzikovs sāka investēt 50 eiro nedēļā. Mērķis ir desmit gadu laikā sasniegt kapitāla vērtību 36 000 eiro. Sākot no 2022. gada janvāra, Raivis Vilūns investē ienesīgākos, bet arī riskantākos finanšu instrumentos. 2023. gadā investoriem pievienojās "SEB Roboinvestora" portfelis, kas veic automatizētus ieguldījumus pasaules ETF. Raidījumā abi investori tiekas gan ar ekspertiem, gan amatieriem, lai saprastu, kur un kā tad labāk ir veidot savu nākotnes kapitālu.
Jaunākās epizodes ir pieejamas "YouTube", kā arī Apple un Spotify podkāstos.
Raidījums tapis sadarbībā ar "SEB Roboinvestoru"!