Nelegālās migrācijas spiediens no Baltkrievijas puses nav gājis mazumā, un Valsts robežsardze gatavojas iespējamam bēgļu pieplūduma vilnim augustā. Vienlaikus jaunas bažas par bīstamu personu ieceļošanu valstī rada Ungārijas lēmums atvieglot ieceļošanas noteikumus Krievijas un Baltkrievijas pilsoņiem. Par to, cik droša šobrīd ir Latvijas ārējā robeža, cik veiksmīgi izdodas novērst migrantu mēģinājumus nelegāli šķērsot robežu un ko Latvijai nozīmē Ungārijas lēmums, 7. augusta raidījumā "Spried ar Delfi" žurnālists Andris Auzāns runā ar Latvijas Robežsardzes priekšnieku, ģenerāli Gunti Pujātu un Austrumeiropas politikas pētījumu centra un Rīgas Stradiņa universitātes pētnieci Elīnu Vrobļevsku.

Jau vēstīts, ka pēdējā laikā Latvija novēro nelegālās migrācijas spiediena pieaugumu no Baltkrievijas puses. Šogad Valsts robežsardze novērsusi jau ap 3700 mēģinājumu šķērsot robežu nelegāli, turklāt kopš 1. jūlija vien novērsto mēģinājumu skaits audzis par vairāk nekā tūkstoti.

Līdz ar nelegālo migrantu arvien biežākiem mēģinājumiem iekļūt Latvijā no 2024. gada 13. marta līdz 2024. gada 12. septembrim arī ir izsludināts pastiprinātas robežapsardzības sistēmas darbības režīms valsts pierobežas administratīvajās teritorijās. Lai stiprinātu drošību uz Latvijas-Baltkrievijas robežas, šomēnes talkā Latvijas robežsargiem devušies kolēģi arī no Lietuvas un Igaunijas.

Tāpat ziņots, ka neilgi pēc Ungārijas prezidenta Viktora Orbāna vizītes Maskavā Ungārija ir vienkāršojusi Krievijas un Baltkrievijas pilsoņu legalizāciju valstī, iekļaujot viņus strādājošo un viņu ģimenes locekļu "nacionālās kartes" programmā. "Nacionālā karte" ļauj iegūt darbu Ungārijā un vest līdzi ģimeni, kā arī pēc trim gadiem saņemt pastāvīgās uzturēšanās atļauju.

Iepriekš šīs kartes bija pieejamas tikai Ukrainas un Serbijas pilsoņiem, bet kopš 9. jūlija tās ir pieejamas arī Krievijas, Baltkrievijas, Bosnijas un Hercegovinas, Moldovas, Ziemeļmaķedonijas un Melnkalnes pilsoņiem. Tas savukārt ir izraisījis citu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu sašutumu, jo līdz ar šīm nosacījumu izmaiņām Krievijas un Baltkrievijas pilsoņiem ļauts iebraukt ES bez papildus drošības pārbaudēm un tiek radītas iespējas Kremļa spiegiem un teroristiem ieceļot ES viesstrādnieku aizsegā.

Jāatgādina, ka, reaģējot uz Krievijas pilna mēroga iebrukumu Ukrainā, vairākas ES valstis ir būtiski ierobežojušas ieceļošanu Krievijas pilsoņiem.

Savus jautājumus raidījuma viesiem sūtiet uz e-pastu spried@delfi.lv vai vietnē slido.com, izmantojot kodu #robeza.

Raidījuma "Spried ar Delfi" jaunākās epizodes ir pieejamas Apple un Spotify podkāstos!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!